Strona głównaStyl życiaKoniec z zaparowującymi okularami

Koniec z zaparowującymi okularami

W czasie chłodnych i wilgotnych dni człowiek może napotkać na wiele problemów. Jednym z nich są zaparowane okulary. Należy pamiętać, że nie tylko utrudniają one widzenie, ale mogą także spowodować realne zagrożenie, np.: podczas jazdy rowerem. Co zrobić w tej sytuacji?
Koniec z zaparowującymi okularami W niskiej temperaturze część pary wodnej zawartej w powietrzu ulega skropleniu i osiada na powierzchni soczewek okularowych. Osoby noszące okulary znają to uciążliwe zjawisko, szczególnie przy wchodzeniu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak para na okularach może się też pojawić np. podczas biegania, kiedy wydycha się powietrze ustami albo w trakcie tak prozaicznych czynności jak picie gorących napojów. Można tego doświadczyć również w gorące dni, np. kiedy wysiada się z klimatyzowanego samochodu i od razu trzeba zdjąć okulary, żeby je przetrzeć z powodu zaparowania.

Zamglone oznaczają niebezpieczne

Zaparowane nie tylko utrudniają widzenie, ale mogą spowodować realne zagrożenie, np. podczas szybkiej jazdy rowerem. Ograniczona widoczność utrudnia sprawną i prawidłową reakcję na przeszkody występujące na trasie. W takich okularach łatwo się także potknąć. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci noszących okulary. Kiedy w zimie, podczas przerwy, wbiegają z podwórka szkolnego do budynku, zanim ich okulary odparują, po prostu nic nie widzą. Łatwo więc o wypadek. W tej sytuacji rodzi się pytanie, co zrobić. Na zaparowane okulary skuteczna jest powłoka optifog, czyli zmodyfikowana powłoka antyrefleksyjna, której wierzchnia warstwa posiada właściwości hydrofilowe (dosłownie: wodolubne).

– Oznacza to skłonność do łączenia się z wodą, ale bez tendencji do jej wchłaniania – mówi Hanna Czyżewska z firmy produkującej soczewki okularowe. – Ta powłoka antyrefleksyjna nie tylko zapobiega zaparowywaniu okularów. Zwiększa przejrzystość soczewek, bo redukuje szkodliwe refleksy światła od ich powierzchni. To podnosi komfort widzenia i niweluje efekt szybkiego męczenia się oczu, np. związany z wielogodzinnym wytężaniem wzroku, podczas prowadzenia samochodu, czytania lub pisania. Wielowarstwowy antyrefleks chroni też soczewkę przed zarysowaniem oraz ułatwia użytkowanie soczewek. Warstwa antystatyczna powoduje, odpychanie kurzu, a oleofobowa zmniejsza przyleganie cząsteczek tłuszczu do powierzchni soczewek, tym samym ułatwia usuwanie zabrudzeń – dodaje Hanna Czyżewska.

Żeby sprawdzić, jak działa powłoka hydrofilowa (wodolubna) na takich soczewkach wystarczy przytrzymać okulary nad kubkiem z parującą, gorącą wodą. Wtedy doskonale widać, że soczewki z tą powłoką nie zaparowują.

Tagi: okulary, wzrok, zima, para

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy