Strona głównaStyl życiaKryzys w Polsce: nie ma go, ale już wzbudza lęk

Kryzys w Polsce: nie ma go, ale już wzbudza lęk

Pesymistyczne doniesienia dotyczące kryzysu zakłóciły spokój Polaków, od października 2011 roku niemal podwoiła się grupa ankietowanych przekonanych, że w perspektywie roku kondycja polskiej gospodarki ulegnie pogorszeniu - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Coraz większy sceptycyzm gości też w prognozach dotyczących jakości życia rodzin – w analogicznym okresie odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze wzrósł z 16% do 31%. Obawy te nie przystają do bieżącej sytuacji kraju – przede wszystkim do poziomu twardych wskaźników makroekonomicznych, ale także do wciąż niezłych ocen respondentów – dają raczej wyraz stale nakręcanej spirali strachu.
Kryzys w Polsce: nie ma go, ale już wzbudza lęk Wśród Polaków powszechne jest przekonanie, że kryzys ekonomiczny to problem całej Europy (79%). W zdecydowanej mniejszości są osoby uważające, iż skala zagrożenia nie jest tak duża: co jedenasty badany (9%) sądzi, że dotyczy ono tylko państw strefy euro, a czterech na stu (4%) – że w zasadzie ogranicza się do Grecji.

Choć przekonanie o rozległym zasięgu kryzysu dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych, w deklaracje badanych wpisują się pewne tendencje, pozwalające wyróżnić kategorie, w których jest ono częstsze. Ograniczanie problemu wyłącznie do państw strefy euro jest relatywnie częstsze wśród osób najmłodszych – mających 18–24 lata (14%). Z kolei opinii o szerszej, ogólnoeuropejskiej skali zagrożenia sprzyja lewicowa orientacja polityczna (90%), lepsze wykształcenie i wyższe dochody. Warto przy tym zaznaczyć, że wśród osób gorzej wykształconych i gorzej sytuowanych rzadsze przekonanie o tym, że skutki kryzysu dosięgną całej Europy, wiąże się nie tyle z percepcją mniejszego ich zasięgu, co z częstszym brakiem zdania na ten temat.

Powszechnemu poczuciu, że skala zagrożenia będzie duża, towarzyszą obawy zarówno o sytuację Polski, jak i osobistą. Zdecydowana większość respondentów (87%) boi się, że kryzys może mieć negatywne konsekwencje dla naszego kraju, niewiele mniejsza grupa (81%) wyraża obawy o sytuację swoją i rodziny.

Niepokój o przyszłość Polski jest równie częsty we wszystkich grupach społecznych. Uwarunkowania społeczno-demograficzne mają natomiast znaczenie dla poczucia osobistego zagrożenia kryzysem. Obawy w tym względzie wyraża trzy czwarte (74%) osób pozytywnie oceniających swoje warunki materialne i aż 91% z nich niezadowolonych. Osobistego zagrożenia kryzysem nieco częściej nie obawiają się respondenci uzyskujący dochody per capita powyżej 1500 zł, mający mniej niż 35 lat, mieszkający w miastach powyżej 100 tys. ludności oraz legitymujący się wyższym wykształceniem. o los kraju i własny są też rzadsze wśród ankietowanych deklarujących poparcie dla ugrupowań koalicji rządowej.

W obu tych sferach największy niepokój wyrażają zwolennicy SLD i PiS. Najwyraźniejszą dysproporcję obaw o sytuację kraju z jednej strony i własną z drugiej notujemy w gronie osób młodych, żyjących w dużych ośrodkach miejskich, dobrze sytuowanych i wykształconych, a w elektoratach partyjnych – wśród sympatyków PO i Ruchu Palikota. W grupach tych obawy o kondycję kraju relatywnie rzadziej przekładają się na o przyszłość swoją i swoich bliskich.

Prawie połowa badanych (48%) uznałaby, że kraj dosięgnął kryzys, gdyby musieli ograniczyć wydatki na żywność, bądź gdyby zakłady pracy zaczęły masowo zwalniać swoich pracowników (48%). Więcej niż dwie piąte deklaruje, że znaczącym sygnałem byłyby dla nich opóźnienia w wypłatach comiesięcznych emerytur i rent (43%). Około jednej piątej (22%) za oznakę kryzysu potraktowałoby konieczność ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Tylko nieliczni (15%) za jedną z dwóch najbardziej znamiennych dla kryzysu sytuacji uznaliby ogłoszenie bankructwa przez bank i utratę oszczędności przez jego klientów.

Wybór najbardziej sugestywnych oznak kryzysu jest do pewnego stopnia uwarunkowany społecznie. O ile konieczność ograniczenia wydatków na żywność oraz zmniejszenia zużycia energii wybierana jest częściej przez , o tyle na zwolnienia pracowników w większym stopniu wskazują respondenci lepiej wykształceni i relatywnie młodsi. Starszych badanych – w wieku 55 lat i więcej – częściej niż młodych wystraszyłyby opóźnienia w wypłatach emerytur i rent, natomiast bankructwo banku, a więc sytuacja najbardziej oderwana od codziennych doświadczeń, wskazywana jest częściej przez osoby z miast powyżej 500 tys. ludności (24%), legitymujące się wyższym wykształceniem (23%), mające mniej niż 35 lat, bądź będące w wieku 45–54 lata (19%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:15:30, 07-02-2012 ~gość: 83.8.112.xxx

    dobrym rozwiązaniem może być założenie sobie konta internetowego, którego obsługa jest bezpłatna. mi wnuczka pomaga je obsługiwać na razie, ale przyznam, że to nie jest takie wcale najtrudniejsze. ogólnie internet, to dobra rzecz, tylko trzeba się nauczyć z niej korzystać. a pieniądze zaoszczędzone na tym, że sam płacę rachunki w sieci mogę sobie wydać na prezenty dla wnuków. konto mam w getin online, gdzie jest nawet funkcja skarbonki, która oddaje po kilka złotych miesięcznie za korzystanie z konta. tak to można żyć.
    ... zobacz więcej
  • 12:31:11, 15-02-2012 tomeh

    Kryzys w polsce jest od czasów komuny kiedy rządy zaczęły kraść
  • 15:26:09, 02-03-2012 sandra.

    Nie zgadzam się że nie ma kryzysu w Polsce, jest i widzi sie to w każdej dziedzinie życia, gdyby chcieć wyszczególnic wszystkie nieprawidłowości z jakimi spotykamy się na codzien to mozna by pisac w nieskonczoność . Ale po co? Mamy dość w mediach albo przepowiedni Kasandry albo ogromnego sukcesu jaki odnosi Polska na forum Europy i Swiata. Karmią nas takimi wiadomosciami jakie w danej chwili słuzą danemu politykowi, licząc na ludzką niewiedzę i głupotę.
  • 16:56:10, 02-03-2012 Jarosław II

    Jak się stęka, to się wystęka ale czasem pęknie i już koniec przyjemności.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy