Strona głównaStyl życiaLetnie zagrożenia: upały i nieostrożność

Letnie zagrożenia: upały i nieostrożność

Temperatury powyżej 30 stopni, ostre słońce, a niekiedy gwałtowne burze. Możemy cieszyć się letnią aurą, jednak nie dla wszystkich jest ona korzystna. W upalne dni należy pamiętać o dzieciach, seniorach, osobach chorych i o zwierzętach. Ważne jest także bezpieczeństwo związane ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym.

Uwaga na upał i słońce


© Marco Antonio Fdez. - Fotolia.com

Wysokie temperatury mocno obciążają organizm osoby pochodzącej z umiarkowanej strefy klimatycznej. Dlatego w ich trakcie należy zwolnić tempo. Jeśli zaplanowaliśmy na ten dzień szczególnie forsujące , należy albo poczekać z nimi do obniżenia się temperatury, albo próbować je wykonywać we wczesnych godzinach porannych, kiedy jest najchłodniej. W wielu przypadkach dotyczy to każdej aktywności na zewnątrz pomieszczeń - seniorzy i osoby mające problemy z sercem czy krążeniem powinny unikać wychodzenia z domu w godzinach, w których najmocniej operuje słońce czyli od południa do 16-17. W dni warto zapożyczyć od Włochów czy Hiszpanów tradycję sjesty - nawet kosztem przedłużenia aktywności do późniejszych godzin wieczorem, trzeba ją ograniczyć w porze panowania najwyższych temperatur.

Jeśli gdzieś wychodzimy, nie zapominajmy o kremie z filtrem, jasnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Oste światło źle wpływa na wiele chorób .

Nawadnianie to podstawa


© bertys30 - Fotolia.com

Podczas upałów organizm potrzebuje znacznie więcej . Niestety, szczególnie często zapominają o tym osoby starsze, u których pragnienie jest mniej odczuwalne. Dlatego trzeba koniecznie nawadniać organizm niezależnie od tego czy chce nam się pić czy nie. Wychodząc z domu w upalne dni, miejmy ze sobą butelkę z wodą i korzystajmy z niej często, małymi łykami.

Ostrożnie z wodą


© Carina Hansen - Fotolia.com

Gorące, letnie, wakacyjne dni to czas który szczególnie chętnie spędzamy . Oblężone baseny i plaże, ale także wiele osób korzystających z dzikich kąpielisk i przydomowych zbiorników. Niestety, oznacza to także ofiary. Każdego roku w wyniku utonięcia ginie wiele osób, a inne okaleczają się na całe życie, wskutek skoków do zbyt płytkiej wody. Wypadek może zdarzyć się zaróno na niestrzeżonym jeziorze jak i na basenie w środku miasta, dlatego wszędzie nad wodą należy zachować szczególną ostrożność i nigdy nie po wypiciu alkoholu.

Ostrożnie z ogniem


©  fotek - Fotolia.com

, ogniska ale także inne zachowania związane z ogniem, podczas upałów i suszy mogą stanowić ogromne niebezpieczeństwo. Niedopilnowanie dokładnego zagaszenia ognia znacząco zwiększa ryzyko pożaru - zarówno w plenerze jak i w pobliżu własnego domu. Pamiętajmy o tym robiąc z przyjaciółmi grillowe przyjęcie na działce, czy rozpalając ognisko na kempingu.

Pamiętaj o zwierzętach


© chalabala - Fotolia.com

Nasi czworonożni podopieczni tak samo źle znoszą upały jak my, dlatego trzeba im zapewnić warunki do przetrwania najgorętszych momentów dnia i lata. Podstawą jest stały dostęp do świeżej wody, którą trzeba wymieniać nawet kilka razy dziennie. Zwierzęta mogą także zmienić pory jedzenia - obserwujmy kiedy mają apetyt podczas upału, a kiedy jedzenie stoi nieruszone. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wilgotnej karmy - na jej resztkach często składają jaja i żerują owady, dlatego należy zaraz po jedzeniu opróżnić i umyć miskę. W upalne dni zwierzęciu trzeba też zapewnić dostęp do zacienionego, przewiewnego miejsca - dotyczy to zarówno czworonogów "podwórkowych" jak i domowych pupili. Wychodząc na dłużej z domu upewnijmy się, że zwierzak będzie miał możliwość w cieniu.

W przypadku wystąpienia nietypowych zachowań lub objawów, mogących być efektem przegrzania bądź odwodnienia, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy