Strona głównaStyl życiaLudzie religijni są mniej podatni na depresję

Ludzie religijni są mniej podatni na depresję

Mózgi osób wierzących różnią od mózgów ludzi niezwiązanych z religią. Okazuje się też, że łatwiej jest im się uchronić przed depresją.
Ludzie religijni są mniej podatni na depresję Części zewnętrznej warstwy mózgu, tj. kory, są grubsze u osób, które twierdzą, że są dla nich bardzo ważne, w porównaniu do ludzi mniej dbających o tę sferę.

- Nasze przekonania i nastroje są odzwierciedlone w mózgu, a nowe techniki obrazowania pomagają je zobaczyć - mówi dr Myrna Weissman z Uniwersytetu. - Mózg jest niezwykłym organem . Nie tylko sprawuje kontrolę, ale i jest kontrolowany przez nasze nastroje - dodała dr Weissman.

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie, którzy deklarowali swoją religijność czy głęboką duchowość, cechowali się niższym ryzykiem depresji. Odkryto również, że osoby w wyższym ryzykiem depresji odznaczały się cieńszą korą mózgową w porównaniu do badanych z niższym prawdopodobieństwem tej choroby.

Kora mózgowa jest najbardziej zewnętrzna warstwa mózgu złożoną z istoty szarej, która tworzy charakterystyczne dla organu fałdy. Określone obszary kory są ważnymi węzłami aktywności neuronalnej dla procesów takich, jak postrzeganie zmysłowe, język i emocje.

W nowych testach wzięły udział 103 osoby w rożnym wieku. Uczestnicy określili swoją religijność oraz duchowość i deklarowali poziom uczestnictwa w nabożeństwach w ciągu pięcioletniego okresu. Ponadto mózgi uczestników zostały poddane obrazowaniu tomograficznemu w celu określenia grubości ich kory.
Wszyscy uczestnicy byli dziećmi, bądź wnukami ludzi, którzy wzięli udział we wcześniejszym badaniu na temat depresji. Niektórzy mieli wśród członków rodziny pacjentów zmagających się z depresją, bliscy grupy porównawczej byli wolni od tej choroby.

Okazało się, że osoby o głębokiej religijności i duchowości odznaczały się grubszą korą mózgową. Co ciekawe, nawet jeśli stanowiły część grupy o wysokim ryzyku (w ich rodzinie cierpiano na tę chorobę), były mniej narażone na zaburzenia tego rodzaju.

Wyniki opublikowano w JAMA Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy