Strona głównaStyl życiaMiasto przyjazne seniorom

Miasto przyjazne seniorom

Każdego miesiąca około milion ludzi na całym świecie przekracza 60 rok życia, a 80 proc. z nich mieszka w krajach wysoko rozwiniętych. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje że, liczba osób starszych (mających ponad 60 lat) podwoi się od obecnych 600 milionów do 1.2 miliarda w roku 2025, a potem analogicznie, wzrośnie do 2 miliardów w roku 2050.
Miasto przyjazne seniorom [© Liaurinko - Fotolia.com] W celu wsparcia rządów państw w rozwijaniu i umacnianiu polityki dotyczącej opieki zdrowotnej i socjalnej w starzejącym się świecie, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wydała Policy Framework on Active Ageing (struktura polityki odnośnie aktywnego starzenia się), czyli założenia dotyczące międzynarodowej polityki uwzględniającej potrzeby starzejących się społeczeństw. Nowe wytyczne definiowane są jako optymalizacja sposobności do polepszenia opieki medycznej, socjalnej, bezpieczeństwa i uczestnictwa w życiu społecznym ludzi w celu polepszenia jakości życia w każdym wieku.

Nowe założenia odnośnie struktury międzynarodowej polityki pozwoliły WHO na stworzenie wytycznych mających za zadanie polepszenie opieki zdrowotnej i wszelkich usług tak by były bardziej dostępne i wrażliwsze na potrzeby starszych osób. Celem Światowej Organizacji Zdrowia jest projekt Global Age-Friendly Cities (miasta przyjazne ludziom w każdym wieku). Idea ta opiera się na angażowaniu miast w poszczególnych krajach w tworzenie społeczności przyjaznych wszystkim, bez względu na wiek, a więc również seniorom.

Tworzenie bardziej przyjaznych miast jest jednym z najbardziej skutecznych podejść w walce z ciągle postępującymi zmianami demograficznymi. Obecnie większość starszych osób zamieszkuje tereny wiejskie, jednak ciągle postępujące procesy urbanizacyjne sprawiają, że sytuacja powoli się odwraca i również duże miasta zamieszkiwane są przez coraz większą liczbę osób w wieku senioralnym.

W przyjaznym mieście uregulowania prawne, usługi i wszelkie struktury związane z fizycznym i społecznym otoczeniem muszą być tak zaprojektowane aby wspierać ludzi starszych i pozwalać im żyć aktywnie, co oznacza bezpiecznie, ciesząc się dobrym zdrowiem i biorąc czynny udział w życiu społecznym. Publiczne i komercyjne usługi są tak stworzone by być bardziej dostępne i przystosowane do różnych poziomów sprawności osób starszych. Urzędnicy publiczni, lokalni liderzy, głowy kościoła i przedstawiciele biznesu rozpoznają dużą odmienność między starszymi osobami. Promują udział seniorów we wszystkich obszarach życia społecznego, szanują wszelkie wybory i decyzje donośnie stylu życia oraz elastycznie reagują na wszystkie zmiany w związanych z wiekiem potrzebach i priorytetach.

Wiele aspektów organizacji miasta i usług w zakresie wdrażanego projektu może przyczynić się do udziału, polepszenia zdrowia, niezależności i bezpieczeństwa osób starszych w mieście przyjaznym wszystkim bez względu na wiek. Do głównych takich elementów należą: dostęp do informacji, dostęp do środków transportu publicznego i prywatnego, mnogość okazji do uczestnictwa w życiu kulturalnym i wolontariacie, usunięcie wszelkich barier fizycznych otoczenia (schody, brak podjazdów itp.) oraz wiele innych. Jeśli chodzi o aspekt zdrowotny to głównymi czynnikami są: dobra jakość powietrza i wody, stworzenie programów umożliwiających aktywny wypoczynek, szeroko dostępna i dostosowana opieka medyczna. Ostatnim ważnym elementem jest bezpieczeństwo otoczenia i możliwość bycia niezależnym włączając w to dostęp do informacji, szkoleń oraz możliwości zatrudnienia.

Dlaczego należy rozwijać miasta przyjazne osobom w każdym wieku?

Przyjazna społeczność może nieść wiele korzyści ludziom w każdym wieku. Polepszając jakość wody, powietrza chronimy rozwój dzieci i starsze osoby. Zabezpieczenie dzielnic jest podstawą ochrony dzieci, młodzieży, kobiet i seniorów. Rodziny doświadczają mniejszego stresu wiedząc, że starsi członkowie ich rodzin mają dostęp do usług i pomocy, której potrzebują. Budynki i ulice pozbawione wszelkich ograniczeń uniemożliwiających niezależne poruszanie się osób kalekich są istotnym elementem poprawienia jakości życia zarówno młodych jak i starszych ludzi. Cała społeczność może czerpać korzyści z aktywnego uczestnictwa seniorów w wolontariacie lub pracy zarobkowej, a lokalna gospodarka może wiele zyskać na opiece nad starszym konsumentem.

Nowy projekt WHO będzie się opierał na całkowitej współpracy ze starszą częścią społeczeństwa we wszystkich krajach. Pierwszym etapem będą konsultacje z seniorami na wszystkich kontynentach, a później przy pomocy lokalnych liderów i ekspertów możliwa będzie identyfikacja głównych barier fizycznych i społecznych uniemożliwiających aktywne starzenie się. Każdy z lokalnych partnerów WHO biorących udział w ogólnoświatowej akcji użyje owej wiedzy aby stworzyć i zaimplementować plan działania dotyczący stworzenia przyjaznego dla wszystkich otoczenia.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy