Strona głównaStyl życiaMoralność zależy od... wieku

Moralność zależy od... wieku

Brytyjczycy przeprowadzili badanie, które wykazało ciekawą zależność: osoby w wieku powyżej 50 lat jednoznacznie negatywnie oceniają takie przestępstwa, jak kradzież czy oszustwo, podczas gdy młodsi obywatele nie są tak surowi w wartościowaniu podobnych zachowań.
W ankiecie Honesty Lab zorganizowanej przez Brunel University wzięło udział 1500 Brytyjczyków. Wyniki badań przedstawiono na festiwalu nauki British Science Festival.

Jak uważają dr Stefan Fafinsky i dr Emily Finch, współautorzy badania, jako osoby dojrzałe jasno oceniamy wspomniane uczynki, ponieważ w tym wieku mamy zwykle „więcej do stracenia".

„Rezultaty badań sugerują, że społeczeństwo staje się mniej uczciwe, gdy osoby młodsze tracą kręgosłup moralny", uważa dr Fafinsky. „Wraz z wiekiem zaś jesteśmy bardziej skłonni do zmiany poglądów. Być może dzieje się tak dlatego, że w starszym wieku dysponujemy większymi zasobami i jesteśmy bardziej wyczuleni na wartość uczciwości", dodaje.

Badacze poprosili Brytyjczyków o ocenę pięćdziesięciu aktów nieuczciwości - od oszustw ubezpieczeniowych po korzystanie z biurowego telefonu w celach prywatnych i podjadanie winogron w supermarkecie. Osoby po pięćdziesiątce znacznie częściej były skłonne do uznania wspomnianych czynów za niemoralne i postawienia winnych przed sądem.

Jedna z najbardziej jaskrawych różnic w wartościowaniu wspomnianych postępków przez osoby w różnym wieku ujawniła się przy przedstawieniu sytuacji, w której kobieta zakupuje sukienkę, aby założyć ją na jakąś okazję, a następnie zwraca do sklepu.

Aż 93% osób po pięćdziesiątce uznało takie postępowanie za nieuczciwe, zaś wśród ankietowanych w wieku poniżej 35 lat jedynie siedmiu na dziesięciu respondentów wyraziło taką samą opinię.

Nielegalne kopiowanie płyt CD uznało za niemoralne 30% respondentów młodszej generacji i 56% badanych po pięćdziesiątce.

Blisko 9 seniorów na 10 oceniło podjadanie winogron w supermarkecie jako nieuczciwe, podobną opinię wyraziło 70% przedstawicieli młodszego pokolenia.

Ponadto, w większości przypadków to seniorzy deklarowali, że gdyby postawiono ich przed sądem za jeden z wymienionych postępków, przyznaliby się do winy.

W zestawieniu sumarycznym około 30% osób po pięćdziesiątce było skłonnych dokonywać nieuczciwych postępków, w przypadku ludzi przed 35. rokiem życia odsetek ten wyniósł niemal 50%.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:45:53, 10-09-2009 leluri

    Cytat:
    Mavronka Freydis
    Co to sa "granice rozsadku"? Pracownik domaga sie maksymalnej zaplaty, a pracodawca stara sie go pozyskac za minimum. Czy zatrudnianie wolontariuszy jest moralne? A zebractwo "co laska"? Tam gdzie dochodzi do zawarcia umowy konczy sie moralnosc, a zaczyna interes. Bo czy moralne jest kupowanie jablek za zlotowke i odsprzedanie ich z dziesieciokrotnym zyskiem? Czy moralny jest polityk dajacy obietnice bez pokrycia?
    Przyklady mozna mnozyc w nieskonczonosc. Odpowiedz zawsze jest jedna "to zalezy". Od czego? Od naszej indywidualnej oceny.
    poruszyłaś bardzo ważny temat - temat uczciwości w zawieraniu i realizowaniu umów pracodawca- pracownik.
    płacenie głodowej stawki za pracę staje się praktyką nagminną, również płacenie za produkty pracy- jabłka przysłowiowych groszy to też jest złodziejstwo.

    nie należy się wstydzić mocnych słów.
    wykorzystywanie innych to złodziejstwo. zgadzanie się i nie piętnowanie takich zachowań to tchórzostwo. wymaganie przez pracownika nadmiernej płacy za pracę to także nadużycie moralne.
    to są znamiona braku moralności, a o niej jest mowa.

    i aby było zabawniej dopóki nie ulegnie zmianie mentalność w tym zakresie dopóty państwo będzie biedne.!!!
    pozdrawiam
    ... zobacz więcej
  • 00:13:23, 11-09-2009 Malgorzata 50

    Taaaak pięknie ,wszystko racja ..a co powiesz o tekście "te Ukrainki się rozbestwiły i już biorą za sprzątanie ileś tam zł za godzinę.."- co ciągle jest znacznie mniej niż wycena tej samej pracy przez panią sprzątającą rodzimej ,że tak powiem proweniencji- jak ma się do tego nasza moralność i uczciwość? A kupowanie za bezcen parszywej jakości towarów z łóżek produkcji chińskiej zresztą (co wiadomo czym jest okupione) a różne inne taniochy ,podróby itd-chyba w tym przodują niezwykle uczciwi i moralnie bez zarzutu seniorzy nieprawdaż?
    ... zobacz więcej
  • 08:38:10, 11-09-2009 Lila

    Cytat:
    różne inne taniochy ,podróby itd-chyba w tym przodują niezwykle uczciwi i moralnie bez zarzutu seniorzy nieprawdaż?

    Święta prawda, Małgoś.
    Pozostaje mieć nadzieję ,że nasze firmy szyjące w Azji, robią to na innych zasadach. Bo badziewia tam nie ma.
  • 13:58:32, 11-09-2009 Stalin

    Na szczęście nigdy nie mówiłem, że jestem moralnie bez zarzutu, hihihihi
  • 10:34:57, 28-10-2009 juniorka

    Moralność to cecha, którą się ma lub nie. Wiadomo młodzi ludzie są bardziej narażenia na sytuacje kiedy może podupaść ta cecha, ale to dlatego, że są bardziej podatni na wpływy rówieśników, ale to drzemie w środku człowieka bez względu na jakim jest etapie życia.
  • 11:57:19, 01-11-2009 amelia

    Porządnymi ludźmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi, którzy postępują tak, jak wszyscy inni.
    Anatol France

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy