Strona głównaStyl życiaMrozy we Wschodniej Europie. Rośnie liczba ofiar

Mrozy we Wschodniej Europie. Rośnie liczba ofiar

Fala mrozów, która ogarnęła Europę Wschodnią, spowodowała śmierć setek ludzi, sparaliżowała ruch na wielu drogach i znacznie zwiększyła koszty ogrzewania domów, sklepów i biur.
Mrozy we Wschodniej Europie. Rośnie liczba ofiar Europa Wschodnia skuta mrozem

Najbardziej alarmujące doniesienia pochodzą z Ukrainy, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 100. Aby walczyć z zagrożeniem mrozów na poziomie -34,-35C, na Ukrainie otwarto niemal trzy tysiące punktów, w których można się ogrzać. Miejsca te gościły od piątku 17 tysięcy osób. Przez nieco ponad trzy dni w kraju zużyto 1 mld metrów sześciennych gazu - zwykle wykorzystuje się 160 milionów metrów sześciennych dziennie.

Na Białorusi zamknięto ponad 900 szkół, kiedy temperatura przekroczyła - 25 stopni. W Kazachstanie władze podjęły podobną decyzję.

W stolicy Rosji odnotowano serię rekordowych niskich temperaturach, wczoraj sięgneła -28 stopni, to najniższa temperatura od ponad 60 lat. 1 lutego mieszkańcy Moskwy pobili dotychczasowy rekord zużycia energii - wykorzystano 17,333 megawatów w ciągu jednego dnia.
Mrozy przyczyniły się też do poszukiwania najróżniejszych źródeł ciepła, co nierzadko kończy się pożarem lub zatruciem. W całym regionie odnotowano wzrost liczby pożarów budynków mieszkalnych.

Europa Wschodnia nie jest jedynym miejscem ogarniętym mrozem. W Japonii około 50 osób zmarło w wyniku spadku temperatury do - 26С. W prefekturze Aomori grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 4,3 metra.

Zima w Polsce


W Polsce od poczatku zimy z powodu niekorzystnych warunków pogodowych od początku zimy zmarły 72 osoby. Meteorolodzy odnotowują niezwykle jak na nasz kraj niskie tempreratury, w czwartek w Suwałkach nad ranem było 28 stopni mrozu. W Stuposianach na Podkarpaciu słupek rtęci spadł do - 32 stopni C. Kilka szkół zostało zamkniętych. Synoptycy ostrzegają, że arktyczne powietrze będzie płynąć do Polski przynajmniej do połowy lutego.

Jak radzić sobie z mrozem


Jeśli to możliwe, podczas tak silnych mrozów warto pozostać w domu. Tym, którzy muszą wyjść, lekarze zalecają noszenie wielu warstw ubrań. Niezbywalna jest też czapka, 30% ciepła „ucieka" z organizmu, jeśli chodzi się „z gołą głową".

Dieta ma szczególne znaczenie. Konieczne jest dobre odżywianie, się, by organizm mógł funckjonować na wysokich obrotach chroniąc się przed negatywnymi skutkami tak niskich temperatur.

W przypadku łagodnych odmrożeń należy ogrzewać urażoną powierzchnię delikatnie ciepłą wodą, zaczynając od +24 C stopniowo zwiększając jej ciepło. Tarcie nie jest zalecane, ponieważ może dodatkowo zaszkodzić uszkodzonej tkance.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy