Strona głównaStyl życiaNajlepsze filmy 2010 dla dojrzałych (część druga)

Najlepsze filmy 2010 dla dojrzałych (część druga)

Jakkolwiek znane są już nominacje do Oscarów, nim Amerykańska Akademia Filmowa podejmie decyzję o przyznaniu nagród konkretnym tytułom, AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów) uhonorowało filmy dla dojrzałych. W oparciu o oscarowe kategorie (ale bez niewolniczego trzymania się ich) przyznano wyróżnienia m. in. obrazom: „Jak zostać królem", „127 godzin", „Secretariat", „Kolejny krok". Oto kolejni zwycięzcy w rankingu filmów dla „bardziej dorosłych".
Najlepsze filmy 2010 dla dojrzałych (część druga) [© magann - Fotolia.com] Najlepszy scenariusz

John Wells - scenarzysta i reżyser filmu „Company men" przypomina o tym, że „życie kołem się toczy". Główny bohater ma szczęśliwą rodziną i pracę, która umożliwia mu mieszkanie w ogromnym luksusowym domu i posiadanie porsche. Z powodu kryzysu zostaje zwolniony z korporacji, której poświęcił kilkanaście lat swojego życia i musi szukać nowego zajęcia. Okazuje się, że trudno jest zmagać się z rynkiem pracy, ale jeszcze trudniej odzwyczaić od komfortu i blichtru. Ostatecznie jednak wychodzi na to, że szczęścia należy szukać w relacjach z ludźmi, a nie luksusowymi przedmiotami.

Najlepsza historia miłosna dla dojrzałych

Tu wyróżniono film „Wszystko w porządku" („The Kids Are All Right"). Historie miłosne nie dotyczą jedynie (o czym zdają się czasem zapominać twórcy filmowi) młodych kochanków, na których drodze do szczęścia stają rozmaite przeciwności. Bliższe doświadczeniom starzejącego się świata są problemy dojrzałych małżeństw, na których stabilność ma wpływ destrukcyjna rola rutyny, kłopoty z dorastającymi dziećmi, czy finansowe wyzwania. Współcześnie wszystko wydaje się jednak jeszcze bardziej skomplikowane, Lisa Cholodenko, reżyser filmu, pokazała historię małżeństwa dojrzałego, ale jednopłciowego...

Film opowiada o parze lesbijek Jules (Julianne Moore) i Nic (Annette Bening) wychowujących urodzone przez siebie dzieci poczęte dzięki dawcy spermy. Pozornie rodzina cieszy się z osiągniętej stabilizacji i prowadzi normalne życie. Dorastająca córka postanawia jednak znaleźć swego biologicznego ojca, którym okazuje się nieskory do odpowiedzialności mężczyzna pragnący mimo wszystko poznać swoje dzieci. To zmusi rodzinę do rewizji dotychczasowego modus vivendi.

Najlepsza komedia

Obraz „City island" - znów historia rodzinna. Stateczny strażnik więzienny (Andy Garcia), ojciec rodziny, ma marzenie - chce być aktorem. Ponieważ sądzi, że to pragnienie mogłoby się wydać infantylne, ukrywa je przed rodziną uciekając się do drobnych kłamstw. Nie tylko on jednak zataja różne sprawy przed domownikami, pozostali także chętnie oszukują bliskich, by móc realizować swoje cele, oszczędzić innym bólu, bądź ułatwić sobie życie. Małe sekrety, czy niedomówienia nierzadko urastają jednak do rangi poważnych zatargów i tak seria „kantów" skutkuje komicznymi, ale i granicznymi sytuacjami czyniąc z filmu i komedię, i dramat.

Najlepszy film „międzypokoleniowy"

Wytypowano „Flipped" w reżyserii Roba Reinera, który stanowi adaptację powieści o tym samym tytule autorstwa Wendelin Van Draanen. Akcja filmu toczy się na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Kiedy dwoje drugoklasistów spotyka się po raz pierwszy, dziewczynka wie, że to miłość. Chłopiec jednak nie podziela tej opinii i robi wszystko, by zdystansować się od swojej wielbicielki. Z czasem jednak sytuacja się zmienia i to chłopak jest bardziej zainteresowany bliższą znajomością z dotychczasową koleżanką. Jak zwykle w takich przypadkach największym taktem i mądrością wykazuje się dziadek, który obserwując rodzące się między młodymi ludźmi uczucie służy radą i pomocą.

Najlepszy film dokumentalny

„Śmietnisko" („Waste Land") stanowi zapis podróży artysty Vika Muniza, który z Brooklynu, wyrusza do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci - Jardim Gramacho, znajdujące się w pobliżu Rio de Janeiro. Tam poznaje ludzi trudniących się zbieraniem przedmiotów nadających się do recyclingu. Wraz ze „zbieraczami" tworzy ze śmieci portrety, które są sprzedawane na aukcjach sztuki w Londynie i pokazywane na wystawach w São Paulo.

Przełomowe wydarzenie

Bez wątpienia jednym z takowych jest kreacja Helen Mirren w „Red". Aktorka gra emerytowaną agentkę specjalną CIA, która zmuszona jest przerwać zasłużony wypoczynek i udowodnić, że pomimo „słusznego" wieku jest wysportowana, świetnie strzela i ma tyle energii, że mógłby jej pozazdrościć niejeden młodzieniaszek.

Najlepszy film nieangielskojęzyczny

„Kryptonim Farewell" to francuski film opowiadający historię agenta KGB, który - będąc rozczarowany funkcjonowaniem ustroju komunistycznego - przekazuje francuskiemu inżynierowi tajne dokumenty dotyczące operacji szpiegowskich przeprowadzonych przez ZSRR w innych krajach. Informacje te mogą zmienić geopolityczny obraz świata. Film wyreżyserował Christian Carion.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy