Strona głównaStyl życiaNajwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach

W lasach wielu regionów Polski obowiązuje już trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci - apelują leśnicy. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw.
Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie. Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego, na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego. Obecną wilgotność ściółki w niektórych regionach Polski można porównać do wilgotności mebli w naszych mieszkaniach czy też wilgotności kartki papieru.

W 2010 r. w Lasach Państwowych wybuchło już 760 pożarów, na powierzchni 246 ha. Do 4 lipca zarejestrowano siedem dużych pożarów na poligonach w nadleśnictwach: Drygały (w marcu w pięciu pożarach spłonęło 298 ha wrzosowisk), Łopuchówko (w kwietniu spłonęło 23 ha wrzosowisk), Świętoszów (spaleniu uległo 14 ha).

- Lasy w Polsce są ogólnodostępne, zapraszamy wszystkich do korzystania z ich uroków. Jednak z powodu zagrożenia pożarowego proszę o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach i na obszarach do nich przylegających oraz respektowanie zakazów wstępu do lasu. Nawet chwilowa nieuwaga czy nieostrożność mogą spowodować pożar, który przyniesie nie tylko straty finansowe, lecz także ogromne szkody w całym środowisku - apeluje dyrektor generalny LP Marian Pigan.

Pożary obejmują najczęściej niewielkie obszary - obecnie średnio ok. 0,3 ha. Do walki z żywiołem leśnicy mają do dyspozycji 640 punktów obserwacji naziemnej, 7 samolotów patrolowych, 25 gaśniczych, 7 śmigłowców. Na ochronę lasu przed pożarami leśnicy przeznaczyli na ten rok ok. 70 mln zł.

W ubiegłym roku w Lasach Państwowych wybuchło 3 tys. 429 pożarów. Objęły one 970 ha powierzchni leśnej. Straty z tego tytułu były ogromne. Na odrodzenie spalonych obszarów leśnych będzie trzeba czekać kilkadziesiąt lat.

Stopień zagrożenia pożarowego w Polsce obserwować można na codziennie aktualizowanej mapie dostępnej na stronie internetowej .

Lasy Państwowe

Tagi: las, pożar

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy