Strona głównaStyl życiaNowe przepisy UE dotyczące etykiet - lepsza informacja dla konsumentów

Nowe przepisy UE dotyczące etykiet - lepsza informacja dla konsumentów

Dziś ilekroć kupuje się ser, czekoladę, czy wędlinę, trudno mieć pewność czy nabywany produkt jest właśnie tym, czego się oczekuje. Artykuł nazwany czekoladą miewa niewielkie ilości kakao, wędliny zawierają nadmiar wody, a ser może być zrobiony z tłuszczu. Aby chronić konsumentów, Unia Europejska wprowadza nowe zasady etykietowania.
Nowe przepisy UE dotyczące etykiet - lepsza informacja dla konsumentów Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące etykietowania żywności mające na celu pomóc konsumentom w podejmowaniu bardziej świadomych, zdrowszych wyborów.

Etykiety na opakowaniach produktów żywnościowych będą musiały zawierać dokładne informacje o wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczów nasyconych, węglowodanów, cukru, białka i soli. Wszystkie dane mają być przedstawione w sposób łatwy do zrozumienia. Poziomy wspomnianych składników muszą być podane w czytelnej formie tabelarycznej, w przeliczeniu na 100 g lub 100 ml produktu. Mogą być również wyrażone w przeliczeniu na porcję, choć nie jest to obowiązkowe.

Nowe przepisy stanowią, że informacje na temat alergenów musi być także podana na niepakowanym jedzeniu. Państwa członkowskie mogą zadecydować, w jaki sposób informacje te będą udostępniane konsumentom. Alergeny należy zaznaczyć na liście składników.

Na etykiecie wymagana jest także kraj pochodzenia mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu. W ramach istniejących przepisów UE, pochodzenie niektórych produktów, w tym wołowiny, miodu, i oliwy z oliwek, już musi widnieć na etykiecie.

Nowe zasady mają zapewnić lepsze informowanie konsumentów, aby mogli dokonywać świadomych wyborów podczas zakupu. Jednocześnie przemysł spożywczy także powinien z tego skorzystać - mówi poseł Renate Sommer, która przewodniczyła zespołowi Parlamentu w negocjacjach z Radą.

Głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie, że konsumenci nie będą wprowadzani w błąd przy dokonywaniu zakupów żywności. W przypadku gdy składnik, którego normalnie należy się spodziewać w danym produkcie żywnościowym, został zastąpiony, teraz będzie należało to wyraźnie zaznaczyć na przedniej części opakowania.

Po tym, jak przepisy zostaną zatwierdzone i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, przedsiębiorstwa sektora spożywczego mają trzy lata na dostosowanie się do większości zasad. Na wypełnienie przepisów w sprawie wartości odżywczych będą miały pięć lat.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy