Strona głównaStyl życiaOtyły pies lub kot - zobacz, jak to osłabia jego zdrowie

Otyły pies lub kot - zobacz, jak to osłabia jego zdrowie

Jeśli nasz czworonóg ma nadwagę, nie jest to szczęśliwy zwierzak - może mieć przez to różne dolegliwości i jakość jego życia jest znacznie niższa.
Otyły pies lub kot - zobacz, jak to osłabia jego zdrowie [Fot. Olivier Tabary - Fotolia.com]
Otyły zwierzak nie jest zadowolony, grożą mu liczne choroby i problemy z poruszaniem się, ostrzegają uczeni z Tufts University.

Jeżeli masz nadwagę i odczuwasz w związku z tym bóle kręgosłupa, wyobraź sobie, że podobne dolegliwości ma twój lub z powodu nadmiernych obciążeń.

W przypadku ludzi, nadwaga nierzadko ma związek z emocjonalnym podejściem do jedzenia i niewłaściwym stylem życia. Niektórzy odczuwają dużą przyjemność z jedzenia słodyczy czy tłustych potraw i jedzą je poprawiając sobie , niektórzy też w ten sposób zmniejszają stres. Jeśli chodzi z kolei o zwierzęta, one po prostu lubią jeść - o każdej porze i bez względu na okoliczności, więc jeśli tylko mają pełną miskę, to z tego korzystają.

z nadwagą o wiele częściej cierpią na: problemy ze stawami, zerwanie więzadła krzyżowego przedniego, zaburzenia oddychania i pracy serca, , choroby skórne.

Jak odchudzić psa lub kota? Cały proces powinien przebegac podobnie jak w przypadku ludzi. Chodzi więc o ograniczenie ogólnej kaloryczności potraw, a nie o zmniejszenie ilości określonych składników odżywczych.

Warto podjąć wysiłek odchudzenia swojego czworonoga - w badaniach sprzed kilkunastu lat wykazano, że te psy rasy labrador retriever, które jadły mniej mniej, żyły średnio dwa lata dłużej niż te, którym podawano duże porcje. Ponadto nowe testy z udziałem 12 popularnych ras psów pokazały, że zwierzęta o normalnej wadze żyły o pięć miesięcy do 2,5 roku dłużej niż ich równieśnicy z nadwagą.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy