Strona głównaStyl życiaPiątek 13-go: Polacy a przesądy

Piątek 13-go: Polacy a przesądy

Kasia Sobczyk śpiewała, że "trzynastego wszystko zdarzyć się może", wielu jednak podziela opinię, iż nie tyle wszystko może mieć wówczas miejsce, ile to, co pechowe, szczególnie jeśli trzynasty wypada w piątek. Przesądni mogli się obawiać 2012 roku, bowiem wspomniana data wypada w nim aż trzykrotnie. W kwietniu po raz drugi.
Piątek 13-go: Polacy a przesądy Pechowy piątek 13-go?

Wydawałoby się, że w dogłębnie racjonalnym współczesnym świecie nie ma już miejsca na przesądy. A jednak piątek trzynastego to jeden ze sztandarowych zabobonów wzbudzających .

Jako pechowy dzień zyskał popularność niemal w całej Europie, ale znany i „obchodzony" jest także m. in. na Filipinach. Jeśli chodzi o liczbę, istnieją różne teorie związane z tym, dlaczego 13 zaczęła być uważana za pechowy numer. Zgodnie z nordycką mitologią w Valhalli odbywała się uczta, w której uczestniczyło 12 bogów, nie zaproszona na nią zaś boga oszustwa, ten jednak się zjawił jako trzynasty, niechciany gość. W chrześcijaństwie za trzynastego uczestnika Ostatniej Wieczerzy uważa się Judasza, który okazał się zdrajcą. Ponadto, ponieważ Jezus umarł w piątek, być może właśnie dlatego piątek 13 tworzy datę, która grozi doznaniem nieszczęścia. Według innego podania właśnie 13 w piątek na stosie płonęli templariusze wraz z wielkim mistrzem zakonu Jakubem de Molay i właśnie tego dnia padła jego słynna klątwa...

Kto wierzy w niefart?

Jak wynika z badań TNS OBOP, aż 55% Polaków wierzy w przesądy. Badacze wskazują, że dysponujemy całym zestawem rzeczy i sytuacji, które uważamy za przynoszące szczęście lub . Jednocześnie okazuje się, że wolimy pozostać optymistami w tej sferze - większość z nas deklaruje wiarę w pozytywne przesądy postponując te, które mogą wzbudzać niepokój.

Badania wykazały, że kobiety są bardziej przesądne niż mężczyźni (odpowiednio 64 i 47%). Twardo po ziemi stąpają też seniorzy, w przesądy wierzy 47% osób po sześćdziesiątce i aż 71% respondentów w wieku 15-19 lat.

Wśród szerokiej gamy niektóre zdobyły wyjątkowe zainteresowanie, z ankiety CBOS przeprowadzonej w 2011 roku wynika, że 60% Polaków trzyma kciuki za czyjeś powodzenie, a 40% odpukuje w niemalowane drewno, żeby nie zapeszyć.

Polacy pechowcy czy szczęściarze?

Jak wynika z sondażu OBOP z 2011 roku, jedna trzecia badanych zalicza samych siebie do szczęśliwców, natomiast o ponad połowę mniej liczna grupa określa się mianem pechowców. Połowa respondentów (53%) stwierdza, że różnie to u nich bywa...

Tagi: fobia, pech, lęk, przesąd

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy