Strona głównaStyl życiaPiekarz z Legnicy jednak oszukiwał na podatkach?

Piekarz z Legnicy jednak oszukiwał na podatkach?

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegły czwartek zakończył głośną sprawę przedsiębiorcy z Legnicy. Zdaniem sądu nieodpłatne przekazywanie pieczywa ze zwrotów na cele charytatywne było darowizną opodatkowaną VAT, a nie likwidacją towaru. Co więcej, zaległy podatek do zapłaty był w dużej mierze konsekwencją ukrywania rzeczywistych obrotów, a nie działalności dobroczynnej.
W uzasadnieniu wyroku NSA podkreślił, że podatek od towarów i usług jest neutralny dla podatnika pod warunkiem, że ewidencja obrotów jest prowadzona w prawidłowy sposób. Zdaniem sądu w przypadku Waldemara Gronowskiego podatek VAT od przekazanych na cele dobroczynne towarów stanowił tylko niewielką część zaległości, o które toczył się spór. Kontrolerzy skarbowi dowiedli, że wielkość darowizn przekazanych przez przedsiębiorcę stanowiła jedynie 6 proc. (ok. 12 tys. zł) kwoty należnej wpłaty z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego, natomiast pozostałe 94 proc. (ok. 182 tys. zł) to zobowiązanie wynikające z tytułu niezaewidencjonowanej sprzedaży. Wskazywała na to duża różnica między zakupionymi i sprzedanymi produktami, a wykazywaną sprzedażą.

W opinii Ministerstwa Finansów legnicki piekarz niesłusznie stał się symbolem osoby pokrzywdzonej przez administrację podatkową, ponieważ w tym przypadku działalność charytatywna była jedynie listkiem figowym dla nieuczciwych działań wobec fiskusa.

Paradoksalnie historia ta ma także pozytywny aspekt - sprawa piekarza, choć - jak się okazało - bezpodstawnie przywoływana jako przykład błędu kontroli skarbowej, przyczyniła się do oczekiwanej i potrzebnej zmiany przepisów w zakresie opodatkowywania przekazanej charytatywnie żywności. Od 2009 r. darowanie przez producenta towarów spożywczych instytucjom charytatywnym na ich działalność jest zwolnione z VAT.

Jednak - jak zauważył sąd - legnicki przedsiębiorca, właśnie ze względu na nieprawidłową ewidencję podatkową, nie mógłby skorzystać z tych przepisów nawet wtedy, gdyby obowiązywały już wcześniej.

www.mf.gov.pl

Tagi: vat

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:33:46, 02-02-2010 Mirosław

    A jednak nie ofiara a oszust? Sprzedawał chlebek na lewo, poza fakturami, a potem niby dokonywał darowizn?
  • 17:25:15, 02-02-2010 Zdzisia

    Jak piekarz uważa,że dotknęła go niesprawiedliwość to niech się zgłosi do programu p.Elżbiety Jaworowicz.
  • 17:28:41, 02-02-2010 Mirosław

    A to historia pana piekarza ze strony władz skarbowych: http://www.pit.pl/pages/i/2698.php
  • 20:35:47, 02-02-2010 bronczyk

    Uff, oszust i ogólnie nieprzyjemny typ. Obywatele praworządni okrutnie, a jak zakłada się firmę w raju podatkowym, aby ominąć daninę to jest dobre zarządzanie. Ja śledczym nie będę i na strony skarbówki też zaglądać nie chcę. Korespondencyjnie płacę podatki i niech tak zostanie. Miliony szerokim łukiem wyciekające omijają, a o mniejsze kwoty kopie kruszą.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy