Strona głównaStyl życiaPieniądze szczęścia nie dają, gdy wydaje się je „na pokaz”

Pieniądze szczęścia nie dają, gdy wydaje się je „na pokaz”

Wydawanie pieniędzy „na luksusy" - bilety na drogie koncerty, egzotyczne wakacje, ubrania horrendalnie drogich marek - nie da zadowolenia i satysfakcji, jeśli czyni się to po to, by zaimponować innym.
Pieniądze szczęścia nie dają, gdy wydaje się je „na pokaz” Badania wykazały, że konsumenci zyskują więcej dzięki nabywaniu życiowych doświadczeń (przebywaniu na ciekawych wakacjach, uczestnictwie w wielkim koncercie czy meczu) niż poprzez dobra materialne, ale tylko jeśli wybiorą wspomniane doświadczenia z właściwych powodów.

Jeśli ludzie decydują się na wydanie znacznych sum za możliwość uczestnictwa w ciekawym, prestiżowym wydarzeniu, zadowolenie z tego faktu nie jest zbyt wysokie, gdy ich motywacja to zaimponowanie innym, a nie sprawienie sobie i bliskim przyjemności - mówią uczeni z San Francisco State University. Zewnętrzny impuls zakłóca sposób, w jaki zakupy spełniają potrzeby psychologiczne.

Do badań zaproszono 241 osób, które wypełniły szczegółowe kwestionariusze na temat motywacji swoich i uczuć, jakie im towarzyszyły w związku z nowymi nabytkami. Uczestnicy opisywali potrzeby odczuwane przed nabyciem rzeczy czy zapłatą za uczestnictwo w jakimś wydarzeniu i oceniali na ile ich pragnienia zostały spełnione.

Analizy tych deskrypcji wykazały, że ludzie, którzy decydują się na zakup „doświadczeń życiowych" (np. podróży) ze względu na swoje pragnienia, zainteresowania i wyznawane wartości, mieli większe poczucie spełnienia i lepsze samopoczucie niż osoby o innej motywacji. Czuli się bardziej niezależni, kompetentni i mieli większą witalność. Poza tym, rzadziej odczuwali .

Osoby, które wybierają doświadczenia życiowe, aby zyskać czyjeś uznanie, deklarowali uczucie mniejszej autonomii, kompetencji i porozumienia z innymi.

Jak podkreślają autorzy badań, podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, to dlaczego chcemy wydać pieniądze na dany cel. Motywacja wydaje wzmacniać lub eliminować poczucie szczęścia z dokonania zakupów.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Happiness Studies.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:49:02, 20-06-2012 ~gość: 85.89.189.xxx

    Pieniadze szczescia niedaja,ale pomagaja.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy