Strona głównaStyl życiaPoczucie celu w życiu osłabia samotność

Poczucie celu w życiu osłabia samotność

Poczucie celu w życiu - niezależnie od tego, czy jest to szlachetne dążenie dobra innych, czy zwykłe hobby o osobistym znaczeniu - może być silną ochronę przed samotnością.
Poczucie celu w życiu osłabia samotność
- Poczucie osamotnienia jest jednym z największych psychologicznych predyktorów problemów zdrowotnych, osłabienia funkcji poznawczych i ryzyka przedwczesnej śmierci. Badania pokazują, że może być ono równie szkodliwe dla zdrowia, jak palenie papierosów czy zła dieta - wyjaśnia prof. Patrick Hill z Washington University w Saint Louis.

Respondentów poproszono o ocenę swoich odczuć związanych z brakiem towarzystwa, od innych ludzi oraz poczuciem „pominięcia" w okresie czterech tygodni. Uczestnicy wypełnili też test, w którym określili, na ile dotyczą ich takie stwierdzenia, jak: „brakuje dostatecznego w moim życiu" i „bardzo cenię sobie swoją aktywność".

- Poczucie celu to ogólne przekonanie, że coś cię prowadzi i kieruje z dnia na dzień. Może to być dbanie o ogród, wspieranie rodziny czy osiąganie sukcesów w pracy - mówi prof. Hill.

Wiele działań, które mogą zapewnić poczucie celu - dołączenie do jakiegoś klubu zainteresowań, wolontariat, uprawianie sportu zespołowego - wiąże się z interakcją z innymi, dlatego życie z celem (doraźnym czy długoterminowym) jest mniej samotne. Osoby, które twierdziły, że otrzymały lub zapewniły innym , szczególnie często deklarowały poczucie celowości.

Jednak walka z samotnością to coś więcej niż po prostu przebywanie wśród innych. - Wszyscy mieliśmy w życiu czas, kiedy czuliśmy się samotni, mimo że tak naprawdę nie byliśmy sami - zauważa prof. Hill. Jest coś w poczuciu celu, co wydaje się osłabiać samotność, niezależnie od tego, ile innych osób jest dokoła.

Badanie pokazało niewielki wzrost poczucia wśród osób w wieku powyżej 70 lat, kiedy to cel w życiu może być szczególnie ważny. - Staramy się obalić mit poprzednich pokoleń, że jest to po prostu czas na emeryturę i odpoczynek. Nie ma żadnych przeciwwskazań do znalezienia czegoś znaczącego w późniejszym życiu - uważa prof. Hill.

Mimo to ważne jest, aby pamiętać, że dążenie do celu może być obciążające, jeśli zostanie potraktowane zbyt poważnie. - Poczucie, że musisz uratować świat, może prowadzić do egzystencjalnego lęku i niepokoju - ostrzega prof. Hill. Jeśli chodzi o cel i znaczenie, nawet małe rzeczy mogą mieć znaczenie. W porządku, jeśli ktoś uważa, że twój cel jest trywialny, o ile ma znaczenie dla ciebie - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy