Strona głównaStyl życiaPoczucie sensu jest korzystne dla zdrowia i wydłuża życie

Poczucie sensu jest korzystne dla zdrowia i wydłuża życie

Poczucie sensu i odpowiedniego życiowego kierunku wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym obciążeniem chorobami, niepełnosprawnością i/lub zaburzeniem funkcji poznawczych.
Poczucie sensu jest korzystne dla zdrowia i wydłuża życie [fot. Elizaveta Maximova from Pixabay]
Dzieci stulatków, które mają podobne wzorce zdrowego i większe szanse na , podobnie jak ich rodzice, o wiele częściej cechują się też silnym poczuciem celowości życia.

- Zdrowe starzenie się to nie tylko opóźnienie lub uniknięcie choroby. Dobre samopoczucie w życiu jest ważne i powinno być uważane za istotny aspekt zdrowego starzenia się - mówi prof. Paola Sebastiani z Boston University School of Public Health.

Przez kilkadziesiąt lat zbierano dane czterech tysięcy stulatków oraz części ich rodzeństwa i dzieci. Porównano informacje o dzieciach tych stulatków, które liczyły sobie średnio 82 lata.

Jak obliczono, 30 procent potomstwa stulatków odznaczało się wysokim poziomem poczucia celowości w życiu, w porównaniu do 21 procent ich małżonków i 14 procent potomstwa ludzi o niższym wieku (siedemdziesięciolatków).

Kiedy uwzględniono wiek, płeć, wykształcenie i stan cywilny, odkryto, że dzieci stulatków cechowały się 1,92 razy częściej wyższym poczuciem niż ich życiowi partnerzy i 2,64 razy w porównaniu z osobami rodziców nie tak długowiecznych.

Jak zauważono, ludzie mają tendencję do łączenia się z osobami o podobnych cechach fizycznych i psychicznych, co może wyjaśniać niższą różnicę w wynikach między dziećmi stulatków a ich małżonkami niż między dziećmi stulatków i potomstwem osób mniej długowiecznych.

- Posiadanie życiowych celów i planowanie ich realizacji może zwiększyć twoje zaangażowanie w działania i relacje społeczne, a także przydać ci motywacji do utrzymania dobrego zdrowia i funkcjonowania. Z drugiej strony, niski poziom poczucia celowości może być sygnałem niezdrowego starzenia się - mówi Stacy Andersen z Boston University School of Medicine.

Tłum i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficnzo-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy