Strona głównaStyl życiaPolacy bardziej wierzą w Boga niż w życie po śmierci

Polacy bardziej wierzą w Boga niż w życie po śmierci

Ponad połowa Polaków deklaruje wiarę w Boga, kolejne niemal trzydzieści procent mówi, że od czasu do czasu nie są pewni swojej wiary. Zdecydowanie niewierzący to zaledwie 3 procent społeczeństwa. Jednak gdzy idzie o przekonania dotyczące życia po śmierci, statystyki wyglądają nieco inaczej.
Mimo silnego przekonania Polaków o istnieniu i dość powszechnego w Polsce religijnego obchodzenia , stanowiącej świętowanie tajemnicy zmartwychwstania, tylko nieco ponad jedna trzecia respondentów sądzi, że po śmierci – w zależności od naszego postępowania na ziemi – trafimy do nieba, piekła lub czyśćca. Nieliczni badani są pewni, że wszyscy pójdziemy do nieba.

Dość popularna w społeczeństwie jest opinia, że wprawdzie nie jest końcem, ale trudno przewidzieć, co po niej nastąpi. Tego typu niepewność ujawnia jedna trzecia ogółu respondentów. Co czternasty wyraża wątpliwość co do samej egzystencji po śmierci, bez względu na jej charakter, a niespełna jedna piąta sądzi, że śmierć jest końcem i nic po niej nie następuje. Pozostałe koncepcje dotyczące życia po śmierci nie mają zbyt wielu zwolenników.

fot. CBOS

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:35:55, 11-09-2016 wujek

    Jeśli Bóg - jak pisze Weronika - pierwotnie planował by człowiek był mu podobny,to kiedy stwierdził,że ten zbyt dosłownie to pojął,szybko zmienił zdanie.
    Adam,jak podaje Biblia,przeżył 800 lat,Matuzalem-1200,kilku innych podobnie.Okoliczność ta mocno zaniepokoiła Boga.Poczuł się zagrożony w swej nieśmiertelności.Powiedział basta - 120 lat max.
  • 21:09:20, 11-09-2016 weronika1

    Frat:
    "Pomijając wygląd zewnętrzny i strój, cechuje je ten sam sposób zaspokajania potrzeb życiowych, te same skłonności, zalety i ułomności wewnętrznej natury".

    - To prawda. Człowiek nadal posiada te same skłonności i zalety wewnętrznej natury. Nie zmieniły się też jego zasadnicze cele, lecz znacznie zmieniło się życie rodzinne oraz relacje międzyludzkie.
    Dawniej - możemy przypuszczać, że w ramach plemienia ludzie musieli sobie ufać. Od tego zależało ich przeżycie. Dzisiaj wygląda to inaczej. Człowiek jako jednostka stał się bardziej niezależny i dba w większości (uogólniając) o własne dobro. Są klany lecz nie rodzinne, tylko partyjne, budujące swoją przyszłość kosztem innych.

    Drazga:
    "Fakt,że człowiek miast do Księżyca się modlić,wybrał się na niego,czyni zasadniczą różnicę".

    Człowiek - moim zdaniem - nie dorósł duchowo i psychicznie do technologii, która jest dzisiaj jego udziałem.
    Zamiast budować i uszlachetniać planetę, nie szanuje natury, nie rozumiejąc,że niszczy sam siebie.
    ... zobacz więcej
  • 15:13:11, 12-09-2016 wankabor

    Cytat:
    drzazga
    Adam,jak podaje Biblia,przeżył 800 lat,Matuzalem-1200,kilku innych podobnie.Okoliczność ta mocno zaniepokoiła Boga.Poczuł się zagrożony w swej nieśmiertelności.Powiedział basta - 120 lat max.

    Głupota ludzka jest wieczna.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy