Strona głównaStyl życiaPolacy myślą o starości

Polacy myślą o starości

Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
O sędziwym wieku myśli 77 proc. respondentów, w tym 23 proc. przyznaje, że świadomość jesieni życia często ich absorbuje, 19 proc. twierdzi, że nawet bardzo często. Tylko 20 proc. Polaków nie przejawia zainteresowania wiekiem seniorskim. Starość częściej zajmuje kobiety- 83 proc. niż mężczyzn – 72 proc.

Ostatnio badanie tego rodzaju przeprowadzono w 1998 roku, zainteresowanie starością wzrosło od tamtego czasu o 9 proc., a 8 proc. więcej respondentów myśli o starości.

Jakość życia w sędziwym wieku najbardziej absorbuje respondentów w wieku 55 – 64 lata, zadziwiająco duże zainteresowanie tym etapem egzystencji przejawia młodzież – 17 proc. (w 1998 roku było to jedynie 10 proc.młodych respondentów).

Eksperci z CBOS sądzą, że sytuacja taka może być spowodowana niepokojem obywateli związanym z możliwym kryzysem emerytalnym. Coraz więcej osób chce dobrze zabezpieczyć się na starość, mieć pewność, że wysokość świadczeń emerytalnych wystarczy na utrzymanie spodziewanej jakości życia.

Respondenci wypowiedzieli się również na temat traktowania seniorów przez społeczeństwo, badani sądzą, że największym zrozumieniem darzą osoby starsze rodziny, sąsiedzi i ludzie należący do danej parafii. Zaledwie 20 proc. uważa, iż starsi spotykają się z życzliwością w środkach komunikacji. 58 proc. jednak wskazuje na obojętność w stosunku do osób w sędziwym wieku na ulicy, zdaniem 38 proc. problemy starszych nie obchodzą urzędników.

Pocieszający jest jednak fakt, iż 40 proc. respondentów w wieku powyżej 65 lat przyznaje, że młodzież jest życzliwa dla starszych, nie wykazuje obojętności czy niechęci.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy