Strona głównaStyl życiaPolacy najbardziej ufają strażakom

Polacy najbardziej ufają strażakom

Największym zaufaniem Polaków cieszą się zawody związane z ochroną życia oraz zdrowia. Na pierwszym miejscu w rankingu zaufania znaleźli się strażacy, zaś na drugim piloci samolotów cywilnych. Nie ufamy natomiast politykom, liderom związków zawodowych i piłkarzom – wynika z najnowszego badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.
Strażak to najbardziej godny zaufania zawód w całej Europie – ufa mu aż 94% Polaków i, średnio, 92% Europejczyków. Na drugim miejscu we wszystkich krajach objętych badaniem European Trusted Brands 2013 znaleźli się piloci samolotów cywilnych – w Polsce ufa im aż 84% ankietowanych. Najmniej zaufaną grupą zawodową w Polsce są z kolei politycy i liderzy związków zawodowych. Ufa im odpowiednio 3%i 15% respondentów.

Ufamy pielęgniarkom i farmaceutom, ale lekarzom już mniej

© Minerva Studio - Fotolia.comW ciągu zaufanie do zawodów medycznych spadło, niemniej profesje te nadal są wysoko cenione. Przeciętny Europejczyk darzy dużym zaufaniem przede wszystkim pielęgniarki (82%) i farmaceutów (80%). Co ciekawe, lekarzom ufa nieco mniej Europejczyków (76%), a w Polsce różnice te są jeszcze większe. Jeśli Polacy ufają przedstawicielom zawodów medycznych, na pierwszym miejscu wymieniają farmaceutów (78%), za nimi (76%). Lekarzom ufa jednak zdecydowanie mniej badanych, zaledwie 57%. W krajach objętych badaniem European Trusted Brands mniejsze zaufanie do lekarzy zanotowano jedynie w Rosji (47%).

Zawody, od których zależy nasze życie, zdrowie i ochrona majątku zawsze, od zawsze i niemal we wszystkich krajach biorących udział w badaniu European Trusted Brands cieszą się największym zaufaniem. Znamiennymi wyjątkami są tylko Rumunia i Rosja, gdzie wyjątkowo małe jest zaufanie do pielęgniarek , do strażaków zaś mniejsze niż w pozostałych krajach europejskich. Polskę wyróżnia natomiast stosunkowo niewielki poziom zaufania do lekarzy. Z pewnością wiąże się to z nagłaśnianymi u nas ostatnio w mediach przypadkami zgonów zawinionych przez system ochrony zdrowia i z ogólnym niezadowoleniem z usług medycznych. Warto także zwrócić uwagę na mniejsze niż w większości krajów zaufanie Polaków do księży (duchownych), mimo że ciągle jesteśmy zdecydowanie bardziej od innych społeczeństw europejskich. Powinien być to ostrzegawczy sygnał dla polskiego Kościoła – komentuje wyniki badania prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy