Strona głównaStyl życiaPolacy o smogu: władze nic z tym nie robią

Polacy o smogu: władze nic z tym nie robią

Smog stanowi poważny problem dla ponad dwóch piątych Polaków, najpoważniejszy dla osób z największych miast i niektórych województw na południu kraju – wynika z sondażu CBOS. Działania rządu i władz lokalnych mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza częściej są przez Polaków krytykowane, niż chwalone.
Polacy o smogu: władze nic z tym nie robią [Fot. Piotr Mitelski - Fotolia.com] Polska ma najgorsze powietrze w Europie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 36 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w naszym kraju. Smog nie tylko sprawia, że powietrze śmierdzi (choć zapach nie zawsze jest wyczuwalny), ale także – przede wszystkim – płuc i serca, a nawet cukrzycy i otyłości.

CBOS zapytał Polaków, czy smog stanowi problem w okolicy, w której mieszkają, co robią, aby się przed nim chronić, a także jak oceniają działania rządu i władz lokalnych mające na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza.

Ponad dwie piąte Polaków (44%) – tyle samo co rok temu – ocenia, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają, w tym dla 17% – bardzo poważnym. Co trzeci (34%) mówi o niewielkiej skali problemu, natomiast co piąty (19%) nie dostrzega go wcale. Od badania sprzed roku ubyło osób twierdzących, że ten problem nie istnieje w ich okolicy, zwiększyła się natomiast grupa wskazujących, że jest on niezbyt poważny.

Problem głównie w miastach

O bardzo poważnym problemie ze smogiem półmilionowych i większych, a także respondenci z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. ludności. Wyróżnia się pod tym względem makroregion południowy, zwłaszcza województwo małopolskie, w którym aż 42% respondentów ocenia problem jako bardzo poważny (w województwie śląskim – 27%), a poza tym województwo podkarpackie (29%).

Najczęściej nie skarżą się na smog w swojej okolicy mieszkańcy wsi, makroregionu północnego, zwłaszcza z województwa kujawsko-pomorskiego, których ponad jedna trzecia (35%) twierdzi, że wcale nie ma u nich zanieczyszczenia powietrza, a także regionu północno-zachodniego, szczególnie województwa zachodniopomorskiego (33%). O braku zanieczyszczeń relatywnie często mówią również mieszkańcy Podlasia (30%).

Raczej nie sprawdzamy jakość powietrza. Starszych smog nie interesuje

Niemal dwie piąte badanych (38%) sprawdza w okresie jesienno-zimowym jakość powietrza w swojej okolicy, korzystając z informacji dostępnych np. na stronach internetowych czy za pośrednictwem specjalnych aplikacji lub też w telewizji, z czego co jedenasty (9%) robi to zawsze lub prawie zawsze, a blisko co piąty (18%) – czasami. Sześciu na dziesięciu (62%) w ogóle się tym nie interesuje.

Wśród osób, w których miejscu zamieszkania smog stanowi poważny problem, sięganie do wskaźników jakości powietrza zależy w pewnej mierze od wieku i poziomu wykształcenia. Takich informacji częściej niż inni poszukują osoby młodsze oraz mające wyższe wykształcenie, natomiast najrzadziej – osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zasadniczym zawodowym oraz najstarsi badani.

Jak się chronimy przed smogiem?

Do najbardziej rozpowszechnionych działań podejmowanych w celu codziennej zalicza się zamykanie w domu okien (32%) i niewychodzenie na zewnątrz (20%). Nieliczni mają w domu rośliny o właściwościach przeciwpyłowych (4%), używają oczyszczacza powietrza (4%) lub zakładają poza domem (2%).

Walka ze smogiem: zła ocena władz

Działalność rządu mającą na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce ocenia dobrze jedna trzecia badanych (33%), a źle – niemal połowa (45%). Działalność władz samorządowych w zakresie poprawy jakości powietrza w swojej miejscowości, gminie pozytywnie ocenia ponad jedna czwarta badanych (29%), natomiast dwie piąte (39%) wyraża przeciwną opinię.

Tagi: smog, polska

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 07:13:00, 17-04-2019 ~gość: 95.41.52.xxx

    Kiedys mialem rosliny przeciw smogowi, ale nic to nie dawalo. Troche lepiej jest w przypadku oczyszczaczy, mam warmteca i calkiem niezle pracuje - cichy i nie przeszkadza nikomu w domu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy