Strona głównaStyl życiaPolacy o uchodźcach: pomagać uciekającym przed wojną

Polacy o uchodźcach: pomagać uciekającym przed wojną

Od maja zwiększa się odsetek Polaków przeciwnych przyjmowaniu uchodźców z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Nadal jednak większość społeczeństwa popiera udzielanie pomocy osobom uciekającym przed wojnami, choć zazwyczaj tylko do czasu zakończenia konfliktu w kraju pochodzenia uchodźców – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS.
Polacy o uchodźcach: pomagać uciekającym przed wojną Po wrześniowym wzroście liczby Polaków popierających przyjęcie części uchodźców, którzy przybyli do Europy z Bliskiego Wschodu lub Afryki, w październiku odsetek badanych popierających takie działania nieco się zmniejszył. Większość ankietowanych (51%) jest przeciwna przyjęciu w Polsce części z przybyłych do Europy uchodźców, ale ponad dwie piąte (43%) akceptuje takie rozwiązanie. Obecnie znacznie mniej osób niż w maju nie ma na ten temat zdania (6% w stosunku do 14%).

Tak jak w poprzednich miesiącach, stosunek Polaków do z Ukrainy jest znacznie bardziej pozytywny. Niemal dwie trzecie badanych (61%) zgadza się na taką formę pomocy naszym wschodnim sąsiadom, natomiast co trzeci (34%) jest temu przeciwny.

Starsi: pomagać uchodźcom wojennym


Stosunek do uchodźców i imigrantów różnicuje wiek. Charakterystyczne są w szczególności postawy młodych ludzi, w wieku do 35 lat. Październikowe badanie potwierdziło, że negatywne nastawienie do uchodźców generalnie oraz konkretnie do uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz z Ukrainy jest znacznie bardziej powszechne wśród młodych niż wśród starszych respondentów.

Większość osób młodych uważa, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować z terenów objętych konfliktami zbrojnymi. Natomiast wśród starszych respondentów przeważa opinia, że powinniśmy udzielać schronienia osobom uciekającym przed wojnami, przynajmniej tymczasowo.

Opinie na temat przyjęcia części uchodźców napływających do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki różnią się wśród badanych poniżej 45 roku życia – spośród których większość jest przeciwna takim działaniom – i starszych respondentów – wśród których liczba przeciwników jest zbliżona do liczby zwolenników lub którzy w większości popierają ich przyjęcie (badani w wieku 55–64 lata).

Również do uchodźców z osoby poniżej 35 roku życia odnoszą się bardziej krytycznie niż starsi respondenci. Młodsi badani są wyraźnie podzieleni w kwestii udzielania schronienia tej grupie uchodźców (wśród badanych w wieku 18–24 lata 50% jest za wobec 46% przeciw, a w wieku 25–34 lata 49% za wobec 45% przeciw). Natomiast starsi ankietowani w zdecydowanej większości godzą się na taką formę pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Należy jednak podkreślić, że – tak jak wśród ogółu badanych – młodzi częściej akceptują przyjmowanie uchodźców z sąsiedniej Ukrainy niż z odległego nam kulturowo Bliskiego Wschodu i Afryki.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:40:38, 25-11-2015 ~gość: 31.175.77.xxx

    Napływający z Ukrainy uciekinierzy to większość młodzi ludzie w wieku poborowym. Niektórzy z nich studiują na koszt polskich podatników, inni pracują za najniższe stawki, przeważnie w szarej strefie. Kobiety imają sie różnych zajęć m.in. mówiąc wprost...prostytułują się. Media ukraińskie i polsko języczne informują o bardzo dużej liczbie nosicieli HIV na Ukrainie. Brak natomiast informacji o badaniach przez polskie służby sanitarne uciekinierów za wschodniej granicy.
    Natomiast uchodźcy muzułmańscy moga przywlec ze sobą "egzotyczne" choróbstwa, na które polskie służby sanitarne nie mają testerów ani finansów. Jak informują niezależne media, Unia Europejska ( czyli my wszyscy) będzie dotować uchodźców muzułmańskich tylko przez pół roku. Ku przestrodze! Pozdro. Senior.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy