Strona głównaStyl życiaPomoc ofiarom powodzi

Pomoc ofiarom powodzi

Z każdym dniem zwiększają się straty spowodowane katastrofalną powodzią w Polsce. Organizacje charytatywne zaczęły już organizować pomoc poszkodowanym. Potrzebne są zarówno pieniądze jak i żywność, środki czystości oraz inne artykuły niezbędne do życia osobom, które w wyniku żywiołu straciły niemal wszytsko. Wkrótce też niezbędne będą środki pozwalające wrócić ofiarom kataklizmu do normalnego życia.
Zbieranie darów dla powodzian rozpoczął Polski Czerwony Krzyż. Uruchomiono zapasy z magazynów interwencji kryzysowej. Do Krakowa dotarły już pierwsze transporty z pomocą z innych rejonów, dojechał transport z Lublina i Łodzi. Na zalewanych terenach poszkodowanym pomagają wolontariusze, pracownicy i ratownicy PCK.

Przedstawiciele organizacji podkreślają, że w tej chwili najpilniejsze są środki czystości i dezynfekcji, koce, śpiwory, żywność i woda pitna. Pomóc można przynosząc do siedzib PCK w całym kraju najpotrzebniejsze rzeczy lub dokonując wpłaty na konto nr 93 1160 2202 0000 0001 6233 5614 z dopiskiem "Powódź 2010" (Dane do przelewu zagranicznego: IBAN PL13 1160 2202 0000 0000 2987 3563 SWIFT/BIC BIGBPLPWXXX).

Pomoc poszkodowanym organizuje także Caritas. Na pomoc doraźną organizacja przeznaczyła już 400 tys. złotych. Na terenach doświadczonych kataklizmem uruchomiono punkty pomocy doraźnej, gdzie wydawane są ciepłe posiłki i zorganizowany prowizoryczny nocleg. Caritas apeluje o pomoc poprzez wysyłanie SMS-a charytatywnego o treści „Pomagam" pod nr 72 052 (2,44 zł z VAT) lub wpłacając dowolną kwotę bezpośrednio na konto Caritas Polska, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem: „Powódź Południe".

Arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się z apelem do biskupów diecezjalnych o zbiórkę do puszek w dn. 30 V 2010 r. na pomoc dla powodzian z terenów Polski południowej. Datki zostaną przekazane Caritas, która rozdysponuje je potrzebującym.

Banki Żywności oraz sieć sklepów „Piotr i Paweł" przeprowadzą w dniach 20 maja - 20 czerwca 2010 zbiórkę żywności na rzecz powodzian, za pomocą charytatywnego sklepu Internetowego. Każdy, kto chciałby pomóc osobom poszkodowanym, może to zrobić włączając się do Internetowej Zbiórki Żywności „Pomóż Powodzianom" na stronie oraz stronie

Zebrana w ten sposób żywność zostanie przekazana przez sieć sklepów ,,Piotr i Paweł” do magazynów Banków Żywności, które rozdysponują ją do organizacji społecznych, zajmujących się bezpośrednio pomocą poszkodowanym.

Zbiórka obejmuje najpotrzebniejsze artykuły, w tym: wodę pitną, konserwy, produkty ,,instant” niewymagające gotowania, suche pieczywo.

W akcję pomocy powodzianom włączyła się także Polska Akcja Humanitarna.Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła zbiórkę publiczną na rzecz pomocy ofiarom powodzi w Polsce. Zebrane środki umożliwią likwidację szkód powodzi poprzez odbudowę zniszczeń oraz oczyszczanie i osuszanie zalanych domów. Ponadto PAH wspólnie z portalem www.gazeta.pl zbiera fundusze na pomoc powodzianom poprzez stronę internetową . Wystarczy zakupić jeden z trzech zestawów pomocowych (za 50, 100 lub 200 zł) i w ten prosty sposób wesprzeć działania PAH.
Akcję pomocową PAH można wspierać wpłacając dowolną kwotę na konto:
BPH 22 1060 0076 0000 3310 0015 9112
lub przekazując darowiznę na konto statutowe fundacji:
BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Powódź"

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak postanowiła przekazać, poza środkami wynikającymi z zatwierdzonego planu finansowego Funduszu Pracy, dodatkowo 90 mln złotych na wsparcie prac związanych z usuwaniem skutków powodzi i tworzeniem nowych miejsc pracy. Środki pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy, są uruchamiane z inicjatywy ministra i przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Osoby poszkodowane w wyniku powodzi powinny się zgłaszać do ośrodków pomocy społecznej, gdzie zostanie im udzielona niezbędna pomoc. Minister uruchomi po oszacowaniu potrzeb dodatkową rezerwę zasiłkową na zasiłki celowe dla powodzian.

Powodzianom pomoc finansową deklarują także partie polityczne, organizacje, firmy i instytucje.




Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:20:10, 24-05-2010 Mekintosz

    Co wpadnie w łapy Caritasu to w małej części trafi do potrzebujących. A ci, którzy się na ten ochłap załapią, to nie będą wam dziękować tylko Caritasowi, jakby płacił z własnego.
    Mój znajomy załapał się kiedyś na taki ochłap, chociaż mu zalało tylko ogródek a inni , bardziej poszkodowani z tej samej miejscowości dostali wielkie ***** . Ale w tamtym czasie był on kierowcą w Caritasie, więc był prawie "swój".
  • 10:38:28, 24-05-2010 lodzia

    No słyszałam i czytałam co się wyprawia w Caritasie, mam nadzieję jednak że nie w każdym oddziale. Dla mnie wchodzi w grę jedynie pomoc osobista, nie będę wspierać po raz kolejny budżetu państwa który urzędasy rozkradają, a tym bardziej dawać rzeczy w ręce osób, którym nie ufam.
  • 11:29:34, 24-05-2010 Malwina

    no znów, zamiast mówić i deklarowac pomoc...zaglądamy instytucjom do kieszeni, lustrujemy urzędasów, gdybamy, mniemamy........jesli coś chcę ofiarować daję to bez komentarzy...jeśli Ktoś n ie wierzy temu , czy tamtemu..niech zapakuje artykuły potzrebne we włąsny samochód i zawiezie potzrebującym...to dopiero będzie dar....bo i benzynę ofiaruje i czas i potzrebne rzeczy....po co to uzjadliwiać następny wątek pzry okazji wielkiej tragedii
  • 11:53:14, 24-05-2010 Ewunia

    W TVN24 Ochojska mówi - warto posłuchać, bo mówi właśnie o skutkach tzw "pospolitego ruszenia" i bezpośredniego dostarczania różnych rzeczy (nie zawsze korzystnych) i o tym, że charytatywna pomoc "ratunkowa" jest koordynowana przez PCK i Caritas właśnie i że teraz do nich powinni zwracać się ci którzy chcą pomocy udzielać. Ale mówi coś jeszcze ważniejszego - o pomocy długofalowej, w którą PAH się włącza - o konieczności dobrego jej przeprowadzenia i wykorzystania. Bo pomoc będzie potrzebna nie tylko teraz ale w gruncie rzeczy przez lata...
    ... zobacz więcej
  • 17:03:36, 24-05-2010 nanka

    To jest taka wielka tragedia i dlatego musimy pomagać, a nie "gdybać" czy ta nasza pomoc do tych potrzebujących dotrze czy nie. Bez naszej pomocy ci ludzie zostaną sami. Z tym Caritasem nie jest tak źle. W czasie kataklizmu trąb powietrznych kilka lat temu pierwszy pospieszył z pomocą. A kombinatorzy są wszędzie i to nie powinno być pretekstem do tego żeby przestać pomagać potrzebującym.
  • 22:05:06, 24-05-2010 bronczyk

    Właśnie będzie potrzebna pomoc przez lata. Jednorazowy zryw niewiele da. Powinna jedna organizacja zająć się powodzianami. Wtedy wiadomo byłoby dokładnie ile jest pieniędzy i ile na co wydano. Może to robić i Caritas.
  • 07:57:53, 25-05-2010 Vika

    Jednorazowy zryw rzeczywiście da tyle,żeby ludzie nie trzęśli się z zimna jeśli dostarczy się im odzież i najpotrzebniejsze rzeczy - już w tej chwili.
    Radio Kielce wczoraj przyjmowało telefony ,co kto może zaoferowac ze sprzętu gospodarstwa domowego,to też coś.
    Najgorsza będzie odbudowa tego co zostało, banki na tym zbijają znowu fortuny,wiele osób nie spłaciło kredytów z poprzedniej powodzi,czy tak to powinno wyglądać? Dlaczego rząd nie chce ogłosić stanu klęski żywiołowej,podobno wtedy powodzianie mieliby wieksze uprawnienia pomocowe.
    Poza tem,teraz znów obietnice,obietnice.......,przyjdzie następna powódż i okaże się ,że prawie nic nie zrobiono. Smutne to wszystko.
    My,mieszczuchy też za to wszystko zapłacimy słono.
    ... zobacz więcej
  • 08:07:09, 25-05-2010 Scarlett

    We wszystkich marketach powinno być miejsce na dary dla powodzian.
    Czy tak jest, tego nie wiem, bo u mnie w małym miasteczku, władze uważają, że palcem nie trzeba kiwnąć, skoro suchą nogą przechodzą do urzędów.Jakby powodzi nie było.
  • 08:15:59, 25-05-2010 Nika

    My zawieźliśmy środki czystości,wodę do punktu PCK.Wysyłamy smsy.Nie zastanawiamy się,co dotrze do potrzebujących.Po prostu robimy,co możemy,choć to kropla w morzu potrzeb.
    Kiedyś znalazłam w internecie listę konkretnych osób z mojej okolicy,które potrzebują paczki światecznej.To było dobre-wiadomo,kto czego potrzebuje,sami zawieźliśmy pakę danej rodzinie.
  • 08:45:40, 25-05-2010 Malwina

    No włąśnie , nie zastanawiac sie czy i co dotrze do potzrebujących , tylko reagować....tak też to tak pojmuję, a jeśli mozna dostarczyc coś na konkretny punkt to już wogóle super...

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy