Strona głównaStyl życiaPorzuć stereotypy - zobacz starzenie się w innym świetle

Porzuć stereotypy - zobacz starzenie się w innym świetle

Pisarz Ken Garfield apeluje – istnieje paląca potrzeba zobaczenia procesu starzenia się w nowym świetle, warto przewartościować powszechny pogląd na starość.
Porzuć stereotypy - zobacz starzenie się w innym świetle [© Patrizia Tilly - Fotolia.com] „Ludzie starsi potrzebują łatwo dostępnej i niezbyt kosztownej opieki zdrowotnej, bezpiecznego miejsca do życia i bliskich, którzy nie odwrócą się do nich plecami, gdy będą potrzebowali pomocy. Ale naprawdę dobre życie można zrealizować tylko, jeśli osoby starsze zmienią nastawienie do samych siebie, inaczej też powinny ich postrzegać ich dzieci”, mówi Garfield.

Aby zilustrować jak można zmienić swój pogląd na starość, Garfield opisuje rady pewnego doktora z Little Rock w Arkansas, który polecał swym starszym pacjentom oglądanie się nago w dużym lustrze i powtarzanie sobie, że sobie, że jest się pięknym.

Trzeba wypracować nowy model starości. Garfield apeluje, by porzucić stereotypowe oceny. Sukces nie musi oznaczać bycia zajętym przez cały czas, jak ma to zazwyczaj miejsce w wieku dwudziestu kilku, ale i pięćdziesięciu kilku lat. Sukces obejmuje kreatywność i godność, które manifestują ludzie starsi, gdy zmagają się z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi sędziwy wiek i bliskość śmierci.

„Wyzwania stojące przed osobami starszymi wykraczają poza wspinanie się po korporacyjnej drabinie i spłacanie karty kredytowej,” mówi Garfield.

„Uczą się żyć po śmierci współmałżonka, ze zdrowiem, które nie dopisuje, jak niegdyś, z samotnością. Ich problemy mają raczej egzystencjalną naturę,” dodaje.

Zarówno starsi, jak i młodsi osiągną korzyści z myślenia o ludziach starszych, jako o mądrych nauczycielach, mentorach, od których możemy nauczyć się tego, czego nie ma w podręcznikach.

Zadowolenie z życia wymaga pewnego treningu:
- miłość do siebie samej/samego jest niezbędna;
- wiara czyni cuda, medytacja umożliwia samodoskonalenie;
- warto określić swoje cele i konsekwentnie przedsiębrać działania do nich prowadzące;
- ludzie z wysoką samooceną łatwiej stawiają czoła przeciwnościom losu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:47:10, 06-11-2008 Ludgarda

    Pewien pisarz, niejaki Ken Garfield, porusza problem starzenia się ukazując go w innym, korzystnym świetle.
    Mówi o wypracowaniu w sobie nowego modelu starości polegającego na porzuceniu dotychczasowych stereotypów. A wiec sukces, to nie bycie wiecznie zajętym, zapracowanym lecz kreatywność i godność w zmaganiu się z wyzwaniami innego czasu, którym jest dla nas starszy czy sędziwy wiek.Teraz problemy mają naturę egzystencjalną...to uczenie się samotności i radzenie sobie ze zdrowiem, które nam nie dopisuje tak jak przedtem. To także proces treningu celem wzbudzenia w sobie miłości do samej/samego siebie, wiary w swoje możliwości kreowania życia!
    Jasne, ciągle robić to, co lubimy, oddawać się pasjom,które kochamy- żyć dobrodziejstwem chwili, nie tylko dla siebie, także dla innych. Tak to rozumiem:żeby było na z tym dobrze, w miarę naszych możliwości, energii, nie poddawać się! Nie tak dawno spotkałam pewną staruszkę, która mi powiedziała: " Ja się nie poddaję, staram się chodzić, bo najgorzej byłoby, gdybym położyła się do łóżka...". Spodobała mi się jej postawa życiowa, nie było jej łatwo, ale posuwała się naprzód,zadowolona...
    ... zobacz więcej
  • 14:01:01, 06-11-2008 Malwina

    Ja myślę, ze to jak będziemy sie starzec zalezy od wypracowanego wzorca rodzinnego-ludzie pogodni"od zawsze"będą się starzec pogodnie.."nie wyobrażam sobie starej zgryżliwej staruszki, która całe życie narzekała na wszystko jak jej mama jak z dnia na dzień staje sie pogodna...Pogoda jest w nas , albo jej nie ma...jesli ją mam potrafię wpasowac sie w nowy model, nowe wyzwania...
  • 14:10:31, 06-11-2008 senior A.P.

    Zycie to ciagly ruch w nas i przez nas.
    Gdy ruch ustaje zamiera cialo - ta odwieczna prawda niech trzyma nas przy zyciu.
    Inna prawda :
    Nie dopuszczaj do mysli ,ze jestes chory,w przeciwnym razie staniesz sie naprawde chory i umrzesz wczesniej.
  • 15:46:29, 06-11-2008 siekierka

    Mój Ojciec zawsze powtarzał:

    Szanuj zdrowie należycie,
    Bo jak umrzesz, stracisz życie !
  • 19:25:58, 06-11-2008 bajbus

    Witam wszystkich.
    Byłam kiedyś na spotkaniu grupy szkoleniowej gdzie między innymi tematami każdy uczestnik miał głośno przed wszystkimi wymienić swoje zalety i wady. Okazało się że wady każdy wymieniał prawie jednym tchem,natomiast zalety z tym był duży kłopot .Wniosek ,zwalczajmy swoje wady ale doceniajmy to co mamy dobrego w sobie.Pokochajmy siebie żeby kochać innych.
  • 19:49:13, 06-11-2008 tadeusz50

    Witam
    Bajbus nie chwalimy się tym co umiemy co w nas dobre bo tak byliśmy wychowywani, uczeni. że to nieładnie się przechwalać. Teraz młodzi to muszą robić na każdym kroku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć