Strona głównaStyl życiaPowódź. Południe Polski pod wodą

Powódź. Południe Polski pod wodą

Trwające od soboty na południu Polski intensywne opady doprowadziły do wezbrań rzek i powodzi. Trudna sytuacja utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Podobnie jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformowali, że w nocy powinny wystąpić dalsze opady deszczu. Ostrzeżenia nadal obowiązują dla województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu dla województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (głównie dla powiatów położonych na południowy-wschód od Poznania). Jutro w ciągu dnia opady będą występowały na terenie Polski centralnej, w części zachodniej i na południu kraju. Od wschodu spodziewane są przejaśnienia z lokalnymi burzami.

Przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. Jednak, jak informuje prezydent Jacek Majchrowski, mieszkańcom nie zagraża duże niebezpieczeństwo. Sytuacja w regionie jednak stale się zmienia. W związku z wysokim stanem wody na rzece Wiśle zamknięto dla ruchu most Dębnicki, w centrum Krakowa. Na jego przyczółkach zostały rozłożone umocnienia, które mają chronić miasto przed zalaniem.

Stan alarmowy na rzekach Małopolski przekroczony został w 30 miejscach, zaś stan ostrzegawczy w 10 miejscach. W 20 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.

W Małopolsce ewakuowano prawie 1200 osób. Strażacy podjęli ponad 2,5 tysięcy interwencji. Zaangażowanych jest około 2200 strażaków i 7 tysięcy ochotniczych straży pożarnych. Ponad 170 żołnierzy uczestniczy w akcji przeciwpowodziowej w Małopolsce i na Śląsku, a w razie potrzeby - kolejnych około 8 tysięcy pozostaje w gotowości.

W kilku miejscach w województwie doszło do awarii sieci energetycznych. W tym momencie bez prądu pozostaje 4600 odbiorców, m.in. w Krakowie, Skawinie, Zabierzowie, Grybowie, Myślenicach, powiecie bocheńskim. W Małopolsce zamknięto 10 odcinków szlaków kolejowych, m.in. na trasie z Tarnowa do Nowego Sącza (odcinek Kamionka - Nowy Sącz).

Na Śląsku do tej pory ewakuowano około 600 osób, w tym około 360 w powiecie bielskim oraz 46 w powiecie cieszyńskim i 48 w powiecie gliwickim. Strażacy podjęli około 2.700 interwencji. Zaangażowanych jest 516 sekcji zawodowych straży pożarnej i 1569 sekcji ochotniczych oraz 216 sekcji innych służb, w tym: policja, służby miejskie, górnicze, ratownicy.

W województwie podkarpackim obowiązują ogłoszone wcześniej alarmy powodziowe dla 11 powiatów, gmin i miejscowości. Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje dla 15 powiatów, gmin i miejscowości.

Na rzece Wisłoka fala kulminacyjna przepływa pomiędzy Pustkowem, a Mielcem. W Pustkowie stan alarmowy jest przekroczony o 160 cm, a w Mielcu o 155 cm. W godzinach nocnych ewakuowano 11 gospodarstw w gminach: Przecław, Wadowice, Radomyśl. Natomiast w gminie Czermin ewakuowano dobytek 50 gospodarstw. W nocy w powiecie strzyżowskim w miejscowości Żarnowa ewakuowano 1 rodzinę, 4 osoby oraz mienie.

Na rzece San przekroczone stany ostrzegawcze pomiędzy Przemyślem, a ujściem do rzeki Wisła. W chwili obecnej największym zagrożeniem jest nadejście fali kulminacyjnej przemieszczającej się Wisłą z Małopolski. Przy ujściu Wisłoki i Sanu do Wisły może wystąpić cofanie wody w korytach dopływów Wisły.

Trudna sytuacja jest na budowach hydrotechnicznych w gminie Borowa i Czermin, gdzie remontowane są wały i śluzy na dopływach Wisłoki. Do tych rejonów skierowano główne siły Straży Pożarnej, które zostaną użyte do umocnienia wałów.

W województwie świętokrzyskim w nocy ewakuowano około 300 mieszkańców trzech miejscowości (Łęka, Podraje i Podzamcze) w gminie Nowy Korczyn, w powiecie buskim. Ewakuowano pojedyncze gospodarstwa w Senisławicach, Morawiankach i Chwalibogowicach. Przygotowywana jest także ewakuacja dziewięciu miejscowości w gminie Pacanów. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali około 340 razy. W akcji działa 157 zastępów straży pożarnej (samochód plus załoga), którzy prowadzą działania w 61 miejscach w tym regionie.

Z powodu zagrożenia powodzią rozpoczęto dziś umacnianie zabezpieczeń przeciwpowodziowych na rzece Wiśle, przy elektrowni w Połańcu. Wisła przekroczyła w tym miejscu stan alarmowy o około trzy metry.

Na Pilicy i na jej dopływach w ciągu najbliższej doby przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody, a na Czarnej Włoszczowskiej w Januszewicach mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Poziom wody w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki oraz Kamiennej może wzrosnąć z uwagi na intensywne opady deszczu. Podobna sytuacja panuje w okolicach rzeki Wisły poniżej ujścia Wisłoki.

Fala kulminacyjna na Odrze dotarła na Opolszczyznę. Częściowo zalane są miejscowości Cisek i Bierawa. Na przyjęcie wody szykuje się Kędzierzyn-Koźle. Zagrożone ewakuacją są okolice Krapkowic.

Do akcji wkroczyło również wojsko. Akcje przeciwpowodziowe na terenie pięciu województw - małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i podkarpackiego - wspiera prawie 700 żołnierzy wyposażonych w 30 transporterów pływających i łodzi saperskich, kilkadziesiąt pojazdów terenowych i specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

Na wypadek pogarszającej się sytuacji w gotowości do użycia w akcji przeciwpowodziowej pozostaje ponad 7 tysięcy żołnierzy wyposażonych w specjalistyczny sprzęt: pływające transportery, łodzie saperskie, ciężki sprzęt inżynieryjny, rożnego typu terenowe pojazdy samochodowe oraz śmigłowce transportowe.

Główne zadania wojska to pomoc w ewakuacji ludności i mienia, ochrona terenu zagrożonego powodzią, wsparcie akcji zapewniających przejezdność szlaków komunikacyjnych, naprawa i odbudowa zniszczonych dróg i mostów.

Użycie wojska w akcji przeciwpowodziowej jest realizowane na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez wojewodów. Grupy kierowane bezpośrednio do akcji realizują zadania w porozumieniu z lokalnymi władzami samorządowymi - wójtami i burmistrzami oraz z innymi służbami zaangażowanymi w walkę z żywiołem.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy