Strona głównaStyl życiaPozytywne myślenie przedłuża życie

Pozytywne myślenie przedłuża życie

Pozytywne myślenie ma niezwykłą moc. Czy zauważyłeś, że wśród osób starszych część czuje się dobrze i pozostaje aktywna nawet w sędziwym wieku, część natomiast starzeje się gwałtownie i szybko doświadcza problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Znaczącą rolę może tu odgrywać pozytywne myślenie.
Pozytywne myślenie przedłuża życie [© pressmaster - Fotolia.com] Wyniki badań opublikowane w „Pschyology Aging”, pisma Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (American Psychological Association- APA) pokazują, że obok czynników genetycznych i ogólnego stanu zdrowia, które mają znaczący pływ na sposób starzenia się, ważną rolę w sposobie przebiegu tego procesu odgrywać może pozytywne myślenie.

Jak informuje APA, naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy pozytywnymi emocjami a ogólnym stanem osłabienia. W badaniu wzięło udział 1 558 Amerykanów meksykańskiego pochodzenia mieszkających w pięciu różnych stanach na południu USA. Było to pierwsze badanie na taką skalę dotyczące profilaktycznej roli pozytywnego myślenia wobec niedogodności starzenia się.

Autorzy badania: dr Glenn Ostir, dr Kenneth Ottenbacher, dr Kyriakos Markides z University of Texas Medical Branch w Galveston przez siedem lat obserwowali wpływ pozytywnego myślenia na poziom osłabienia.

Osłabienie mierzono oceniając:
- utratę na wadze;
- wyczerpanie;
- szybkość chodzenia;
- możliwości siłowo-wytrzymałościowe

Badanie mierzyło, jak pozytywne emocje i związane z nimi przyjazne nastawienie do świata oraz optymistyczne spojrzenie na rzeczywistość objawiają się w wypowiedziach. Sprawdzano, ile razy uczestnicy badania wypowiadali w danym tygodniu następujące frazy:
- „Miałem się tak dobrze, jak inni.”
- „Z nadzieją patrzę w przyszłość”.
- „Byłem zadowolony”.
- „Cieszyłem się życiem”.

Częstotliwość objawów osłabienia wzrosła o 8% u starszych uczestników badania, ale osoby pozytywnie myślące doświadczały tego znacznie rzadziej od pozostałych. Badacze spekulują, że optymizm może bezpośrednio wpływać na zdrowie drogą chemiczną i pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Być może, pozytywne myślenie warunkuje dobry stan zdrowia również poprzez zwiększenie intelektualnych, fizycznych, emocjonalnych, socjalnych możliwości.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 16:49:58, 10-11-2008 Basia.

  Nie wiem jak się ma pozytywne myślenie do długości naszego życia, ale z pewnością pozytywne myślenie czyni nasze życie łatwiejszym i sympatyczniejszym. Osobiście wolę szklankę w połowie napelnioną od szklanki w połowie opróżnionej.
 • 16:55:58, 10-11-2008 Malwina

  No oczywiście-warto wiedziec, ze pozytuwne myślenie wyzwala w organizmie hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie a więc pozytywne myślenie zmienia chemizm w organizmie bezpośrednio wpływając na zdrowie jakość a i długosc myslę życia a także wystepowanie choroby bądz nie, na jej leczenie też.Niektóre z nas to doskonale czują i wiedza z własnego samopoczucia.
 • 18:59:38, 11-11-2008 jakempa

  Każdy czyn ludzki zaczyna sie w mysli, JAKA MYŚL- TAKI CZYN. mysl jest potęgą, ktora tworzy i burzy. mysl przepojona złością i nienawiścią jest siłą niszczącą,Akumulacja zlych mysli dziala dastrukcyjnie, niszcząco, jest żródłem konfliktow, zaburzeń psychicznych,różnorakich chorób, MYŚL musi być pozytywna, jasna, czysta, wtedy jest ładunkiem nagromadzenia w nas dodatniej energii, ktora ma własności uzdrawiające uspokajające i wzmacniające,,MYSLI MAŁE, W SWOJEJ TRESCI, DESTRUKCYJNE, BAKCYLE MYSLI ZŁYCH, winny być eliminowane z naszego umysłu,Napewno nie jest to sprawą łatwą, ale przy pomocy odpowiedniej lektury, muzyki, przebywania z odpowiednimi, optymistycznie nastawionych do świata ludzi, można się tego nauczyć, a wtedy świat pokaże swoje piękne strony i będziemy zdrowsi,
  ... zobacz więcej
 • 19:10:38, 11-11-2008 lawenda

  Pozytywne myślenie, to też styl życia. Myślę sobie, że łatwiej się znosi niedoskonałości życia czy choroby. Człowiek jest pogodny, ale i wrażliwy. Uśmiech i poczucie humoru też jest w tym przypadku bardzo ważny.
  Ale to trzeba do tego dojść samemu i to czasem po traumatycznych przeżyciach.
 • 19:36:51, 11-11-2008 jakempa

  Myśl dobra, prawidłowa, adekwatna do istoty rzeczy nie jest sprawą łatwą, Toteż trzeba nad nią pracować czuwając nieustannie, podpierając się odpowiednią wypracowaną metodą. Na mnie idealnie działa odpowiednia lektura i ulubiona muzyka, a także wspomnienia z wycieczek w postaci zdjęć i kaset, Lawendo, bez przeżyć często wlaśnie tych traumatycznych, nie mielibysmy pesymistycznych myśli, które nalezy zwalczyć, Więc wszystko ma swoje miejsce w tym życiu,Ale mam wrazenie, że Ty umiesz byc optymistką, taką Ciebie w realu odebrałam, i to jest najważniejsze, jesteś super.
  ... zobacz więcej
 • 19:45:04, 11-11-2008 lawenda

  JAKEMPO

  Dziękuję Ci bardzo, ale ja jestem właśnie taka na codzień i taką mnie też odbierają inni, którzy mnie znają, dlatego mogę znosić przeciwności losu, bo mimo ze mam, to jednak nie mam wpływu na to co się wokół mnie dzieje. Jedyne wyjście to myśleć pozytywnie.
 • 20:47:19, 11-11-2008 iksigrek

  Jeśli pozytywne myślenie przedłuża życie, to ja będę żył sobie chyba z tysiąc lat
  Przynajmniej będę świadkiem, jak znikną z map świata nasi wrogowie
 • 21:02:11, 11-11-2008 Malwina

  Lawendo, mamy wpływ na nasze życie ot chociazby pzrez to, że myślimy pozytywnie, a pzrez to mamy wpływ na to jacy ludzie nas otaczają i jak dobrze pomyślisz , to o tym wiesz...
  Jacku masz jak w banku ze pzredłuża...
 • 23:33:40, 13-11-2008 JuMa

  oczywiscie!
  nie wiem czy przedluzaja zycie
  napewno jest to zycie przyjemniejsze, jasne, i weselsze ...
 • 18:08:22, 19-09-2018 Mirka45

  Myślę, że pozytywne myślenie sprawia, że nie martwimy się tak bardzo. I jeszcze myślę, że jeśli tak, jak ja, jesteście już seniorami, to zajrzyjcie do sklepu https://pomocedlaseniora.pl/ gdzie mają wszystko, czego seniorom potrzeba. Pozdrawiam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Hospicja.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy