Strona głównaStyl życiaPrezent świąteczny dla dziecka - uwaga na niebezpieczne zabawki

Prezent świąteczny dla dziecka - uwaga na niebezpieczne zabawki

Kupując zabawki dzieciom, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich wygląd i "pożytek" jaki będą mieli z podarunku najmłodsi. Tymczasem niezwykle istotną sprawą jest także przyjrzenie się planowanym zakupom pod kątem bezpieczeństwa. Co należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup?
© gera2009 - Fotolia.comWedług informacji i Inspekcji Handlowej co trzecia zabawka sprzedawana w Polsce nie spełnia wymagań i norm. Na szczęście dotyczy to przede wszystkim wadliwego oznakowania produktów, przy czym w grupie "0-3" wiele zabawek było oznaczanych niejako "na wyrost". Przedsiębiorcy, obawiając się, że ich zabawka może nie spełniać wymagań prawnych, zabezpieczali się „na wyrost” – błędnie oznaczali, że jest nieodpowiednia dla dzieci poniżej 3 roku życia, gdy w rzeczywistości zabawka nadawała się właśnie dla maluchów w tym wieku. Ponadto równie często ostrzegali przed ryzykiem, które tak naprawdę nie istniało.

Aspektów, w których - zabawka może być dla dziecka niebezpieczny jest bardzo wiele - szkodliwe materiały, ostre krawędzie, nałe przedmioty a nawet wydawane dźwięki - wszystko to powoduje, że przed zakupem należy dokładnie sprawdzić towar pod kątem bezpiecznego użytkowania. O czym należy pamiętać wybierając zabawki przed świętami:
  • Krok I. Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku twojego dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Nie wystarczy jednak tylko spojrzeć na oznaczenia producenta, trzeba się także kierować zdrowym rozsądkiem. I tak na przykład zabawka dla małych dzieci nie powinna składać się z elementów, które łatwo oderwać lub odłączyć, nie może być możliwa do połknięcia lub włożenia sobie do ucha czy nosa. Zabawki dla maluchów nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów. Dodatkowo należy sprawdzić z czego składa się wypełnienie np. pluszaka. W wyborze pomocny będzie znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce i oznacza deklarację producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.
  • Krok II. Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróćmy uwagę czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić. Istotne są także takie cechy jak jej ciężar, czy światło lub dźwięki jakie wydaje. Ten ostatni aspekt - często pomijany przez kupujących preznet - jest niezwykle istotny. I to nie tylko z powodu możliwej irytacji opiekunów. Zbyt mogą nawet uszkodzić słuch dziecka, a migające szybko światła wpływają na jego samopoczucie, nadmiernie podnosząc stan pobudzenia.
  • Krok III. Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym również instrukcje montażu.
  • Krok IV. Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, należy sprawdzić czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie. Uwaga - długość różnych elementów dotyczy także wstążek na opakowaniu. Jeśli chcemy, żeby dziecko samo odpakowało swój prezent, nie należy wiązać go wstążkami a raczej przykleić małą kokardkę.
  • Krok V. Przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku nie podoba się, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową (tj. produkt nie posiada cech, o których zapewniał przedsiębiorca).
  • Krok VI. Rodzicu, jeżeli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, sprawdź czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z zasadniczymi lub innymi wymaganiami na stronie UOKiK (http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/) lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX (http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm - strona wyłącznie w języku angielskim). Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza. Konieczne będzie podanie informacji o producencie zabawki, miejscu i dacie zakupu. Pomocne będzie także dołączenie zdjęć wyrobu oraz opakowania.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy