Strona głównaStyl życiaPrzetwory rybne: jak producenci oszukują klientów

Przetwory rybne: jak producenci oszukują klientów

Inspekcja Jakości Handlowej Atykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów rybnych. Inspektorzy mieli uwagi w przypadku ponad połowy skontrolowanych zakładów przetwórczych. Co ósma skontrolowana partia przetworów rybnych posiadała jakość handlową niezgodną z obowiązującymi przepisami oraz deklaracjami producentów, natomiast 31,3% skontrolowanych partii było nieprawidłowo oznakowanych. Główny zarzut - zaniżanie zawartości ryb w stosunku do deklaracji na opakowaniach oraz oszukiwanie co do składu.
Przetwory rybne: jak producenci oszukują klientów Grupą asortymentową najczęściej kwestionowaną były konserwy rybne - aż 30,8% skontrolowanych partii konserw rybnych nie spełniało deklaracji producenta. Dla porównania w przypadku ryb mrożonych wykazano nieprawidłowości odnośnie 9,7% skontrolowanych partii ryb mrożonych.

W przypadku ryb mrożonych producenci zaniżali zawartość mięsa ryby (czasamim nawet o ponad 7 punktów procentowych) i zawyżali zawartość glazury (do 8,0 p.p.). W przypadku konserw rybnych zawartość mięsa ryby była zaniżana nawet o 25 punktów procentowych! W marynatach rybnych kontrolerzy stwierdzili zaniżoną zawartość mięsa ryby nawet o 43,3 p.p. - oznacza to, że w opakowaniu brakowało czasami niemal połowy deklarowanej zawartości ryby!

Nieprawidłowości w zakresie niewłaściwego oznaczenia dotyczyły, m. in. niewłaściwie podanego wykazu składników, w tym braku wszystkich surowców wykorzystanych w procesie produkcji, np.: alergenów, dozwolonych substancji dodatkowych, octu, soli lub warzyw. Producenci wprowadzają również konsumentów w błąd co do sposobu produkcji, np. przez podanie dwóch wykluczających się wzajemnie metod wytworzenia „połów na morzu” i „produkt akwakultury”, trwałości produktu przez bezpodstawne wydłużenie terminu przydatności do spożycia do 41 dni czy składu (np. przez umieszczenie w wykazie składników surowców nie wykorzystanych do produkcji, np. sera feta oraz gatunku ryb, tj. limanda żółtopłetwa wprowadzana była do obrotu jako sola).

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:49:59, 05-07-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    tu niepotrzeba wojny poprostu niezdrowa zywnosc nas wykonczy,juz niewiadomo co jesc,a cos trzeba ,zeby zyc.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy