Strona głównaStyl życiaPsy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze

Psy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze

Żartobliwie mówi się o współzawodnictwie pomiędzy właścicielami psów i kotów co do wyższości jednych milusińskich nad drugimi. Nowe badanie wskazują, że to psy mogą mieć większą moc mózgu.
Psy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze [Fot. tania_wild - Fotolia.com] Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, psy mają znacznie więcej neuronów w korze mózgowej niż koty.

Okazuje się, że mają około dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż , co sugeruje, że mogą być inteligentniejsze.

Można by sądzić, że mózgi mięsożerców mają więcej neuronów kory mózgowych niż roślinożercy, na które polują. Wszak skuteczne pochwycenie zdobyczy wymaga mocno rozwiniętych . Tymczasem amerykańscy badacze odkryli teraz, że np. golden retriever ma więcej neuronów niż hiena, lew czy niedźwiedź brunatny. I chociaż mózg niedźwiedzia jest 10 razy większy od kociego, cechuje się podobną ilością neuronów.

W ramach badań przeanalizowano budowę mózgu ośmiu gatunków drapieżników - fretek, mangust, jenotów, kotów, psów, hien, lwów i niedźwiedzi brunatnych. Ustalono, że podczas gdy ludzie mają około 160 miliardów neuronów kory mózgowej, psy dysponują do 530 milionami neuronów, a koty do zaledwie 250 milionami. Co ciekawe, odkryto również, że dzicy kuzyni zwierząt udomowionych nie mają większych mózgów niż nasi .

Jak uważa Suzana Herculano-Houzel, wspołautorka badań, bezwzględna liczba neuronów, jakie posiada zwierzę, szczególnie w korze mózgowej, decyduje o bogactwie jego wewnętrznego stanu psychicznego i jego zdolności do przewidywania, co ma się wydarzyć w jego otoczeniu w oparciu o d. Można zatem wnioskować, że psy są mądrzejsze od kotów...

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Frontiers in Neuroanatomy.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X