Strona głównaStyl życiaPsy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze

Psy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze

Żartobliwie mówi się o współzawodnictwie pomiędzy właścicielami psów i kotów co do wyższości jednych milusińskich nad drugimi. Nowe badanie wskazują, że to psy mogą mieć większą moc mózgu.
Psy czy koty - wiadomo już, które zwierzęta są mądrzejsze [Fot. tania_wild - Fotolia.com] Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville, psy mają znacznie więcej neuronów w korze mózgowej niż koty.

Okazuje się, że mają około dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż , co sugeruje, że mogą być inteligentniejsze.

Można by sądzić, że mózgi mięsożerców mają więcej neuronów kory mózgowych niż roślinożercy, na które polują. Wszak skuteczne pochwycenie zdobyczy wymaga mocno rozwiniętych . Tymczasem amerykańscy badacze odkryli teraz, że np. golden retriever ma więcej neuronów niż hiena, lew czy niedźwiedź brunatny. I chociaż mózg niedźwiedzia jest 10 razy większy od kociego, cechuje się podobną ilością neuronów.

W ramach badań przeanalizowano budowę mózgu ośmiu gatunków drapieżników - fretek, mangust, jenotów, kotów, psów, hien, lwów i niedźwiedzi brunatnych. Ustalono, że podczas gdy ludzie mają około 160 miliardów neuronów kory mózgowej, psy dysponują do 530 milionami neuronów, a koty do zaledwie 250 milionami. Co ciekawe, odkryto również, że dzicy kuzyni zwierząt udomowionych nie mają większych mózgów niż nasi .

Jak uważa Suzana Herculano-Houzel, wspołautorka badań, bezwzględna liczba neuronów, jakie posiada zwierzę, szczególnie w korze mózgowej, decyduje o bogactwie jego wewnętrznego stanu psychicznego i jego zdolności do przewidywania, co ma się wydarzyć w jego otoczeniu w oparciu o d. Można zatem wnioskować, że psy są mądrzejsze od kotów...

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Frontiers in Neuroanatomy.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 22:50:55, 25-04-2019 Grażka53

  Zwierzak to członek rodziny, nie ma znaczenia, czy to pies czy kot które z tych stworzeń jest inteligentniejsze.
 • 21:41:47, 01-01-2020 seniorita18

  W sumie i jedno i drugie zwierzę jest bardzo fajne i to już jest nasza decyzja na które się zdecydujemy. Ja mam u siebie kota norweskiego leśnego https://abc-kot.pl/kot-norweski-lesny/ i mogę śmiało polecić tą rasę kociaka.
 • 11:44:22, 02-01-2020 staruszka45

  Mnie się wydaje, że mimo wszystko psy są najinteligentniejsze... widzę to na przykładzie mojego owczarka.
 • 12:24:51, 11-02-2020 Meddeline

  Nie zgodzę się ani trochę. Zarówno psy, jak i koty są mądre, ale koty są dużo mądrzejszymi istotami, choćby dlatego, że nie dają się wytresować
 • 13:50:58, 26-02-2020 skupaut22

  jedno i drugie fajne
 • 11:24:31, 29-02-2020 casper.torrance

  Mi najbardziej podobają się Ragdolle.
 • 05:28:29, 12-04-2020 Regina65

  Moja przyjaciółka ma Ragdolla. Ta rasa jest prześliczna i nieco majestatyczna. Jednak nigdy nie chciałabym mieć kota. Te zwierzęta są dla mnie tajemnicą Zdecydowanie wolę pieski. Zastanawiam się jaką rasę wybrać. Tutaj znalazłam ciekawy artykuł na ten temat https://johndog.pl/blog/zyciezpsem/r...sob-starszych/ Najbardziej skłaniam się ku szpicowi miniaturowemu. Tak słodko wyglądają.
  ... zobacz więcej
 • 11:54:00, 12-06-2020 Lena70

  Mialam i psy i koty w domu, psy wydaja mi sie o wiele mądrzejrsze i wchodzce w "interakcje" z wlascicielem. Kot to kot, połazi, podrapie, zeżre, pośpi i wypróżni sie. Pies często zaczepia wlasciciela, nawmawia go do wspolnej zabawy, czasem probuje zagadac, rozumie podstawowe rzeczy jakie sie do niego mowi. Zreszta wg badan podobno dorosle owczarki to jest poziom intelektualny okolo 7-letniego dziecka.
 • 12:50:50, 09-07-2020 maurycy

  Dla mnie zdecydowanie psy. Zawsze miałem psy i uważam, że jest to najmądrzejsze i najbardziej związane z człowiekiem zwierze. Nie wyobrażam sobie życia bez psa. Koty to indywidualiści i robią to, na co mają ochotę nie licząc się z nikim
 • 23:15:53, 18-09-2020 KarinaMa

  Grunt to odpowiednio zadbać o to, by Wasz zwierzak był odpowiednio zadbany. Jeśli macie taką możliwość, to koniecznie zabierzcie go do salonu https://psuwypada.pl/nasze-uslugi/sp...-dla-zwierzat/ W ten sposób zapewnicie mu sporo radości, a przy okazji świetnie o niego zadbacie.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kosciol.pl
 • EWST.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy