Strona głównaStyl życiaPsychologiczne bariery pozytywnego starzenia się

Psychologiczne bariery pozytywnego starzenia się

Osobiste doświadczanie starości jest dla niektórych osób trudniejsze niż dla innych. W rzeczywistości niektórzy ludzie starzeją się z trudnością - nie dlatego, że ich sytuacja życiowa jest obiektywnie gorsza, ale dlatego, że mają skłonność do przyjmowania pewnych założeń dotyczących ich samych i świata, które podkreślają ciężar brzemienia lat.
Choć nie istnieje spójna taksonomia, za pomocą której można by scharakteryzować stylistykę braku adaptacji, w literaturze klinicznej można się natknąć na pięć pojęć: sztywność, negatywność, martwienie się, egocentryzm i żal.

• Sztywność


W podeszłym wieku sztywność może utrudniać radzenie sobie ze zmianami, sprzyjając kształtowaniu wąskiego światopoglądu, na te zmiany niepodatnego. Ten brak podatności byłby wynikiem osobistego procesu introspekcji lub opinii innych. To sposób myślenia i odnoszenia się do innych (oraz do świata w ogólności), który charakteryzuje się tendencją do zamykania się w statycznych stanach mentalnych i behawioralnych. Sztywni ludzie zakładają, że świat jest uporządkowany w określony sposób oraz że wszelkie dwuznaczności muszą zostać wtłoczone w odpowiednie schematy.

Strategie zmniejszania sztywności

Choć w przypadku niektórych osób sztywność może być głęboko zakorzenioną orientacją życiową, wielu starszych ludzi można nauczyć sposobów jej zmniejszania. Oto kilka konkretnych sugestii:

• Rozważaj różne opcje, zanim zareagujesz. (Pomyśl, zanim zaczniesz działać. Spróbuj przed przystąpieniem do działania przewidzieć jego skutki.)

• Zastanów się nad podstawami swoich przekonań. (Czy są one wynikiem twoich konkretnych przemyśleń? Czy podziela je przynajmniej kilka innych osób? Czy są one rozsądne w świetle tego, co wiesz o danym zagadnieniu?)

• Wykonuj rutynowe zadania w nieszablonowy sposób. (Idź do pracy inną drogą.) (W zwykłych sytuacjach zachowuj się w niezwykły sposób: powiedz „dzień dobry" przypadkowej osobie).

• Szukaj nowych doświadczeń. (Jedź na wakacje w inne miejsce niż zwykle. Idź na kolację do innej restauracji.)

• Staraj się zmienić siebie. (Jeśli masz nadwagę, zacznij się odchudzać. Kwestionuj swoje prywatne założenia dotyczące twojego świata. Spróbuj zmienić zdanie w sprawach politycznych lub osobistych, które są dla ciebie naprawdę ważne tylko po to, żeby spojrzeć na nie z innego punktu widzenia.)

• Negatywność

Negatywność to podejście do świata, które jest pesymistyczne i opiera się na założeniu, że cokolwiek się stanie, przyczyni się w jakiś sposób do zmniejszenia dobrostanu i zadowolenia z życia. Negatywność nie odnosi się tylko do przyszłości, ale także do tego, jak dany człowiek ocenia przeszłość i teraźniejszość. Polega w pewnym sensie na selektywnym lub tendencyjnym odbieraniu informacji lub zdarzeń pasujących do konkretnego systemu przekonań.

Strategie walki z negatywnością

1. Osobę o negatywnym podejściu do życia można skłonić do analizowania własnych wypowiedzi: jeżeli większość z nich będzie negatywna, część z nich trzeba zmienić. Należy jej zasugerować wygłoszenie jednego lub dwóch pozytywnych stwierdzeń i zaobserwowanie reakcji otoczenia. Które stwierdzenia rzeczywiście odzwierciedlają niezmiennie zły stan rzeczy, a które dotyczą stanów przejściowych (brzydka pogoda z czasem zawsze ulega poprawie)?

2. Poproś otaczających cię ludzi o opinie. Czy jesteś uważany za uosobienie negatywności? Pomyśl o pozytywnych rzeczach, które mógłbyś powiedzieć o osobach, na których ci zależy. Zastąp negatywne myśli pozytywnymi wypowiedziami.

3. Szukaj doświadczeń, które są w przeważającej mierze pozytywne. Angażuj się w przyjemne czynności i wyolbrzymiaj ich pozytywne strony.

4. Znajdź kogoś, kto ma pozytywne nastawienie i naśladuj go. Jakie są skutki posiadania pozytywnego światopoglądu? W jaki sposób ta osoba zachowuje optymizm nawet w trudnych chwilach?

• Martwienie się

Martwienie się jest formą umysłowego zaangażowania, które w pewnych przypadkach może być rozsądną strategią radzenia sobie z potencjalnie stresującymi zdarzeniami. W takiej sytuacji może przygotowywać człowieka do konfrontacji z przyszłymi wyzwaniami lub zagrożeniami. Martwienie się bywa zatem formą przystosowania. Jednakże, osoba, która nadmiernie martwi się trywialnymi sprawami lub rzeczami, którymi nie warto się martwić, niepotrzebnie cierpi.

Strategie zarządzania zmartwieniami

Poniżej omówiono kilka strategii radzenia sobie z nadmiernym zamartwianiem się. Ważne jest, by nauczyć się, jak martwić się tym, czym martwić się warto, a jednocześnie nie przejmować się rzeczami, które na to nie zasługują.

1. Zrób listę swoich zmartwień. Uporządkuj je według wagi problemu. Wybierz jedną pozycję i usuń ją z listy.

2. Zastanów się nad tym, co cię martwi. Czy jest to coś, co może istotnie wpłynąć na twoje życie i poziom dobrostanu? Co się stanie, jeżeli to się urzeczywistni?

3. Szukaj innych reakcji emocjonalnych na sytuacje, które mogą być źródłem zmartwień. Staraj się rozpraszać swoje zmartwienia. Naucz się śmiać z niektórych.

4. Zastanów się dokładnie nad zdarzeniami z przeszłości, które wciąż są dla ciebie źródłem zmartwień. Co sprawia, że nadal martwisz się tym, co zaszło? Czy zamartwianie się tym może zmienić teraźniejszość?

Negatywne emocje łatwo mogą zdominować nasze myśli, uczucia i działania. W większości przypadków zmartwienia sprawiają, że problem wydaje się poważniejszy, nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc jego waga się nie zmienia. Niemniej jednak dzięki ćwiczeniom i świadomym wysiłkom można zarządzać zmartwieniami i sprawić, że staną się one elementem stylu życia sprzyjającego adaptacji.

• Egocentryzm

Egocentryzm w wieku podeszłym ma złożoną naturę. Literatura kliniczna wskazuje bezpośrednio na utrudniające adaptację działanie egocentryzmu, który wpływa na radzenie sobie ze zmianami i odczuwany poziom dobrostanu w wieku dojrzałym.

Strategie zmniejszania egocentryzmu

Z egocentryzmem trudno się walczy, ponieważ sam w sobie staje się źródłem poczucia sensu i celowości życia. Z punktu widzenia zdolności adaptacji skupianie się na sobie jest ważne, jeśli ma dojść do zmiany, jednak chodzi tu bardziej o introspekcję, której celem jest zidentyfikowanie podatnych na zmiany schematów zachowań. Poniżej przytoczono kilka sugestii ułatwiających zmianę nastawienia.

1. Zwróć uwagę na inne osoby w otoczeniu pacjenta, takie jak członkowie rodziny i przyjaciele. Jakie cechy pacjenta pozwalają mu utrzymać relacje z nimi? Zainteresuj się tymi ludźmi.

2. Przeanalizuj charakter skarg pacjenta. Co mówią o nim samym? Pomóż mu nauczyć się powstrzymywania się przed ich werbalizowaniem.

3. Ćwicz wyrażanie wdzięczności. Poszukaj rzeczy, za które pacjent mógłby być wdzięczny innym. Zachęcaj go do okazjonalnego wyrażania tej wdzięczności.

4. Zachęcaj klienta do poszukiwania sposobów wprowadzania innych w jego styl życia. Pokaż pozytywne uczucia w stosunku do bliskiej osoby. Słuchaj innych, kiedy mówią o sobie, zanim odwzajemnisz się tym samym.

Tych ogólnych sugestii nie należy traktować jak gotowej metody terapeutycznej. Jest to raczej sposób uświadomienia pacjentowi jego egocentryzmu. Pomaganie egocentrykom jest trudne, ponieważ wykazują niechęć do osobistej introspekcji. Ponadto pacjent musi być skłonny do podporządkowania swoich osobistych potrzeb potrzebom innych ludzi. Choć może się wydawać, że takie podporządkowanie obniża jakość życia, to jeśli będzie szczerym działaniem, powinno zaszczepić w pacjencie nowe podejście, takie jak umiejętność altruistycznego myślenia, które - jak się okazuje - zwiększa jakość życia, nawet w trudnych okolicznościach.

• Żal

Żal jest negatywnym uczuciem, często odnoszącym się do doświadczeń z przeszłości i w tym sensie ściśle wiąże się ze starością. Ponieważ starzenie się polega na gromadzeniu coraz większej liczby doświadczeń życiowych, starszemu człowiekowi coraz częściej towarzyszy uczucie żalu.
Strategie zarządzania żalem

Żal może doprowadzić do wytworzenia się zdradliwego i trudnego do przezwyciężenia schematu myślenia, który nie sprzyja adaptacji. Takie głęboko zakorzenione schematy często są dodatkowo wzmacniane powracającymi przemyśleniami, których celem jest ukaranie siebie. Żal jest szczególnie trudnym do wyeliminowania uczuciem, ponieważ jego podłożem są przeszłe doświadczenia, a tych nie sposób zmienić. Istnieje jednak kilka strategii pozytywnego starzenia się, które można zastosować, aby pomóc pacjentowi w walce z żalem. Oto one:

1. Przestań się oceniać. Każdy podejmuje czasem błędne decyzje.

2. Przestań rozpamiętywać przeszłe zdarzenia i powiedz: będę się skupiał tylko na tych rzeczach, na które mam wpływ.

3. Przyznaj, że świat nie jest doskonały.

Osoba, która zmaga się z żalem, będzie potrzebowała czasu i siły, żeby zmienić schematy swego myślenia. Jednym z celów terapii żalu jest zbadanie specyficznych schematów myślowych oraz towarzyszących im reakcji emocjonalnych, które pojawiają się jako ogólne symptomy stylistyki braku adaptacji. Dopiero wtedy możliwe jest obiektywne przeanalizowanie sytuacji i opracowanie alternatywnych sposobów racjonalizowania własnych błędów, co prowadzi w efekcie do zmniejszenia negatywnych konsekwencji odczuwania żalu.

Psychologiczne bariery pozytywnego starzenia sięFragment książki Robert D. Hill „" Wydawnictwo Laurum.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:47:48, 19-06-2009 Pani Slowikowa

    Cytat:
    B.B.
    A wiesz , ze to warte zbadania, Lilu ! Niniejszym prosze Malgosię B lub/i Panią Slowikową , by zanurzyły się w portale dla seniorow na drugiej półkuli i nas objaśniły czy te wirtualne ciasteczka to tylko polska specjalnosc czy ogolny , że sie tak wyrażę - trynd ?
    Z gory uprzedzam wielbicieli internetowych zakąsek ,że powoduje mną tylko naukowa ciekawośc.

    Mysle ze to polska specjalnosc.. jako ze my mamy najlepsze w koncu slodycze na swiecie
  • 17:50:42, 19-06-2009 Magnolia50

    "Kochane Panie
    człowiek starzeje się cieleśnie a dusza jest zawsze młoda
    prawda stara jak świat"
    Zgadzam się...to jest prawda.....nam tylko nie wypada....
  • 18:08:38, 19-06-2009 B.B.

    Pani Slowikowo! Co wklejają seniorzy z innego kraju? Kwiatki i zwierzatka to oczywiste , ale mnie interesuje wirtualne pozywienie . Czy przesyłają sobie hamburgery , to by było ciekawe.
  • 18:37:57, 19-06-2009 Pani Slowikowa

    Cytat:
    B.B.
    Pani Slowikowo! Co wklejają seniorzy z innego kraju? Kwiatki i zwierzatka to oczywiste , ale mnie interesuje wirtualne pozywienie . Czy przesyłają sobie hamburgery , to by było ciekawe.


    Niestety moi znajomi nie wklejaja zadnych obrazkow
    Wysylaja raczej linki do roznych zabawnych stronek,albo jakies smieszne zdjecia

    Wirtualne jedzenie nie jest w modzie tutaj.
  • 18:59:02, 19-06-2009 gratka

    Matka mojego przyjaciela chciala, aby ten zawiozl ja natychmiast do Krakowa, ot 200 km podczas gdy na dworze byla slizgawica - szklanka. Przyjaciel sugerowal szanownej mamusi, ze to tego wlasnie dnia bardzo niebezpieczne przedsiewziecie, moze byc wypadek, kalectwo albo smierc . Na to mamusia: Ja jestem stara i mnie na zyciu nie zalezy. O synku i jego rodzinie nie pomyslala.
    Taki egocentryzm boli dlugo. Przyjaciel pamieta ten incydent juz kilka lat.
    Na forum egocentryzm wystepuje w postaci zmienionej, lecz dobrze widocznej.
    Skutki tez sa widoczne, ale dla innych, bo egocentrykowi najlepiej w swoim towarzystwie, reszta to tlo.
    ... zobacz więcej
  • 19:46:09, 19-06-2009 Lila

    Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sunt ..jak mawiał Seneka. I dlatego źle skończył.
  • 21:17:11, 19-06-2009 Pani Slowikowa

    Cytat:
    Lila
    Aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sunt ..jak mawiał Seneka. I dlatego źle skończył.


    Czyli kociol garnkowi przyganial a sam smolil
  • 06:31:11, 20-06-2009 gratka

    "Posrod wielu nieszczesc uczymy sie sztuki milczenia" - tez Seneka.

    I jeszcze bylo cos o tym, ze czlowiek dla czlowieka swietoscia, nie tlem ktorego sie nie dostrzega.
  • 07:51:41, 20-06-2009 leluri

    najtrudniejsza do zaakceptowania jest sztywna nieomylność, gdy w podtekście tkwi jak zadra- ja mam lat.... i wiem lepiej .
    oczywiście nie umniejszam wagi doświadczenia, bo przecież retrospekcja wydarzeń jest zdecydowania głębsza człowieka 80.letniego niż dwudziestolatka, a i sposób postrzegania takoż.

    co tu zresztą dużo mówić, stary czy młody, każdy popełnia błędy. znam przypadki gdzie ludzie niespełna trzydziestoletni zaciągnęli długi nie mające pokrycia w ich dochodach i panią 75.letnią, która z tych samych powodów straciła mieszkanie. aktualnie mieszka u syna.
    ta część wypowiedzi trochę nie na temat, bo to raczej o błędnych wyborach i braku umiejętności liczenia-umiesz liczyć, licz na siebie, nie na banki.

    na marginesie, najbardziej przeszkadzają wady, które sama mam ...
    ... zobacz więcej
  • 09:13:17, 20-06-2009 B.B.

    Wedlug psychologow - niedobre cechy usposobienia potęgują sie na starość i bywa,ze zagluszają te dobre. Ostatnio spedziłam dosc duzo czasu w towarzystwie sporej grupy obcych mi seniorow - Boże odpusc ! Ale tez, kto wie -moze te panie , bo to one glownie były ,i sporo lat temu były tak samo małostkowe,niezyczliwe, plotkarskie do wypęku itp. ?
    Natomiast jadły bardzo duzo i to , plus pozywionko wirtualne na forum doprowadza mnie do wniosku ,ze podswiadoma to rekompensata za lata pustek w sklepach i kolejek przed nimi. Cos moze byc na rzeczy.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3 4 5 6 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy