Strona głównaStyl życiaRaport Polska 2030 - seniorzy przyszłością narodu?

Raport Polska 2030 - seniorzy przyszłością narodu?

Zespół Doradców Strategicznych premiera opracował Raport Polska 2030. Ten obszerny dokument - jak wyjaśniają jego twórcy - „zarysowuje wizję możliwych ścieżek rozwoju Polski w kolejnych 20-tu latach." Wśród licznych tematów podejmuje zagadnienie starzenia się społeczeństwa i wyzwań, jakie stoją przed krajem wobec nowej struktury społeczeństwa. Seniorzy okazują się stanowić grupę, która będzie miała największy udział w życiu społecznym, ekonomicznym, politycznym.
Raport Polska 2030 - seniorzy przyszłością narodu? [© Nejron Photo - Fotolia.com] Raport składa się z dziesięciu tematów wskazujących wyzwania, które przyjdzie nam podjąć w ciągu najbliższych dwudziestu lat. I tak autorzy raportu wyznaczają dziesięć kwestii, wokół których powinien się toczyć dyskurs społeczny i polityczny, wśród zadań, jakie stoją przed Polską, znajdują się:
  • Wzrost i konkurencyjność
  • Sytuacja demograficzna
  • Wysoka aktywność zawodowa oraz adaptacyjność zasobów pracy
  • Odpowiedni potencjał infrastruktury
  • Bezpieczeństwo energetyczno-klimatyczne
  • Gospodarka oparta na wiedzy i rozwój kapitału intelektualnego
  • Solidarność i spójność regionalna
  • Poprawa spójności społecznej
  • Sprawne państwo
  • Wzrost kapitału społecznego Polski.
18-go czerwca na konferencji zorganizowanej przed gmachem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie premier Donald Tusk omówił główne założenia Raportu Polska 2030. Podkreślał, że należy dążyć do tego, aby poprawiła się jakość życia Polaków bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Raport potwierdza bowiem, że nierówne szanse obywateli naszego kraju wynikają z odmiennych możliwości rozwoju oferowanych przez różne regiony kraju oraz z dojrzałego wieku, który częstokroć uważany jest za przeszkodę w podejmowaniu działań podnoszących jakość życia.

Premier przypomniał o polskiej rzeczywistości demograficznej. Przytoczył dane, z których wynika, że w 2030 roku będziemy mieli 4 razy więcej obywateli po osiemdziesiątym roku życia. Taki stan rzeczy będzie wymagał energicznych działań na rzecz zapewnienia wsparcia wielu osobom, potrzebny jest sprawny, funkcjonalny system opieki zdrowotnej i pielęgnacji. Poza tym, ponieważ odsetek seniorów znacznie się zwiększy, należy wykorzystać zatem ich potencjał, zaniechanie grozi kosztownymi społeczno-ekonomicznymi skutkami. Poważnym problemem może stać się wkrótce kurczenie się zasobów pracy przy wzroście liczby osób w wieku poprodukcyjnym.

Raport zakłada zwiększenie zatrudnienia i dzietności Polaków, tak by w 2030 roku na jedną osobę aktywną zawodowo przypadało 1,1-1,2 osoby biernej zawodowo (obecnie to 1,7 osoby). Według autorów dokumentu, w 2030 roku wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany i wydłużony do co najmniej 67 lat w roku 2030.

Michał Boni, redaktor naukowy opracowania, zaznacza, że dokument zakłada także progres elastycznych form zatrudnienia. Twórcy raportu mają nadzieję, że pozwoli to na zwiększenie zatrudnienia do przynajmniej 75% w 2030 roku i utrzymania stopy bezrobocia poniżej 5%.

Autorzy raportu mają nadzieję na harmonijne społeczeństwo, w którym przedstawiciele różnych pokoleń będą aktywnymi obywatelami. „Dążenie do równowagi między pokoleniami powinno stać się dominantą działań państwa i w państwie. Założeniem takiej perspektywy nie jest zamiar konfrontacji ani konfliktowania pokoleń, lecz - odwrotnie - lepsze zrozumienie potrzeby współpracy, świadomy wybór modelu redystrybucji opieki nad dziećmi i osobami starszymi, ograniczenie skali międzypokoleniowego zadłużenia (w długu publicznym i w systemie emerytalnym), wreszcie akceptacja odmienności wizji świata", podsumowują autorzy raportu.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy