Strona głównaStyl życiaReligia zapewnia optymizm i dłuższe życie

Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie

Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.
Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie Wyniki najnowszych badań wspierają poprzednie ustalenia, z godnie z którymi aktywna przynależność religijna promuje zdrowie psychiczne i fizyczne: zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu prawdopodobnie poprzez łagodzenie stresu, umożliwienie tworzenia znaczących interakcji społecznych i pomoc w ograniczaniu złych nawyków.

Ci, którzy deklarowali udział w praktykach religijnych więcej niż raz w tygodniu w danym miesiącu, mieli 56% więcej szans na lepsze wyniki na „skali optymizmu" niż ci, którzy nie uczęszczali w spotkaniach wspólnoty religijnej.

Poza tym osoby religijne miały o 22% niższe ryzyko doświadczania objawów depresji niż ludzie unikający nabożeństw.

Uczeni podkreślają, że nie należy wnioskować jakoby udanie się do kościoła, synagogi czy meczetu czyni życie weselszym. Istnieje tu bowiem korelacja, ale niekoniecznie związek przyczynowy. Można bowiem argumentować, że ludzie bardziej optymistyczni mogą chętniej brać udział w praktykach religijnych.

Badanie z udziałem grupy starszych kobiet wykazało, że panie, które regularnie uczestniczyły w nabożeństwach, miały 20% niższe ryzyko śmierci w ciągu ośmioletniego kresu monitorowania ich stanu zdrowia.

W ramach nowych testów ponownie przeanalizowano określone aspekty danych ponad 93 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat, które uczestniczyły w badaniu Women's Health Initiative. Uczestniczki wypełniły szczegółowy kwestionariusz dotyczący ich wierzeń, praktyk religijnych, stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, etc.

Poza podanymi powyżej wynikami, wykazano m. in., że kobiety regularnie uczęszczające na spotkania religijne, miały o 28% większe szanse na wsparcie społeczności - co często oznaczało, iż częściej mogły liczyć na pomoc przy różnorodnych codziennych obowiązkach, przejawy troski o ich zdrowie i dobry nastrój, asystę przy wizytach u lekarza, etc.

Osoby religijne rzadziej palą papierosy, unikają nadmiernych ilości alkoholu, częściej chodzą do lekarza i prowadzą zdrowszy tryb życia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Religion and Health.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:30:27, 09-02-2012 Giga30

    Czy religia zapewnia dłuższe życie i optymizm? Uważam ,że dłuższe życie zapewnia mi raczej większa emerytura, by mnie było stać na leki i odpowiednie odżywianie. Ogólnie na leczenie. bo pokażcie mi seniora, któremu nic nie dolega jeśli tak to gratuluję.Poza tym komfort życia nie mam na mysli luksusów ale comiesięczne opłaty, zakup leków no oczywiście przyjemności. Jak wyjście do Filharmonii, czy teatru, na bal. Wizyty i rewizyty. To jest życie a przy okazji nie poddawać się chorobie. Choruje już od 38 lat i moje motto. Chorobę trzeba polubić, by z nią wspólnie żyć. Częste chodzenie do lekarzy to stres i hipochondria. Ja nauczyłam się żyć z choroba, unikać stresów / to trudne/ ale pomaga.
    ... zobacz więcej
  • 13:31:55, 09-02-2012 Jarosław II

    Cytat:
    marbella

    A do wiary i wierzenia? Zrozumiale, ze kazdy z nas w "cos" wierzy. Problem w tym, ze czasami na sile usiluje sie przeforsowac to "wierzenie" i kazdego kto nie "spiewa" na te sama nute - traktuje sie jako wroga. Zapomina sie o czyms co nazywa sie TOLERANCJA RELIGIJNA.
    To jest tak Marbello jak nie czyta się dokładnie, tylko każdy chce sobie coś zaśpiewać. Wszyscy mówimy o tym samym spierając się do utraty ostatniej kropli krwi. To takie typowo polskie.
    ... zobacz więcej
  • 14:02:48, 09-02-2012 Mar-Basia

    Cytat:
    Jarosław II
    To takie typowo polskie.

    Jarek, bez przesady. Dlaczego typowo polskie? Wolalabym abys powiedzial "typowo ludzkie". Wedlug mnie lepiej brzmi.

    A czy mi religia pomaga czy nie? Tak naprawde jak do tej pory nie zastanawialam sie nad tym. Ide do przodu, staram sie nie kustykac, a jak...to sa laseczki...czasami "twarzowe" z ladna glowka z kosci sloniowej
  • 14:48:34, 09-02-2012 waclaw46

    ...........Tymczasem jak informował kilka dni temu Jerry Coyne (za Radiem Watykan), Konferencja Episkopatu Anglii i Walii zainicjowała nowy program, który zmierza do zaopatrzenia wiernych tej denominacji w plastikowe karty wiernego. Ponad milion takich kart ma być rozdanych w diecezjach Anglii i Walii, zaś wierny będzie dzięki temu wiedział ponad wszelką wątpliwość, że jest na pewno katolikiem, że podziela radość tych co to znają Jezusa, modli się, przystępuje regularnie do sakramentów, kocha bliźniego jak siebie samego, mądrze korzysta z darów, wybacza jako i my wybaczamy..............

    Ciekawym co nasi w Polsce hierarchowie wymyślą.W Krakowie Dziwisz wystawił relikwie JPII jak był wysoki stan wody w Wiśle no i wały przesiały i zalało część Krakowa .Myślę że nie będzie ponawiał prób z relikwiami
    ... zobacz więcej
  • 12:29:51, 15-02-2012 tomeh

    Mi to się wydaję prawdą, bo jednak to daje spokój ducha
  • 10:13:33, 16-02-2012 rebelio

    Cytat:
    tomeh
    Mi to się wydaję prawdą, bo jednak to daje spokój ducha
    mam wrażenie że tylko spokojnym daje to spokój ducha, niektórym - tzw gooopkom - odwala.

    Przemyślawszy temat sądzę, że religijność nie ma z tym nic wspólnego. Jeśli już - to wiara, taka szczera, autentyczna, wewnętrzna, która nie ma nic wspólnego z kościołem, ani z urzędasami kościelnymi, ale może przypadkiem mieć! Ludzie mają potrzeby skupiania się w stado dla dobrego samopoczucia, albo posiadania kogoś kto im powie co jest czarne albo białe.

    Wszystko jednak zależy od tego co człowiek ma w środku. Znam takich religijnych, co mają na języku żyletki i machają nimi jak poparzeni bez sensu naokoło. Dziary paskudne mają na duszy tylko tego nie widzą.. a "pochlastani" są calutcy i innych chcą usilnie 'pochlastać' ... na swój kolorek koniecznie, na swój obraz i podobieństwo. APAGE.

    Wewnętrzny spokój płynie z dobrego dogadywania się ze sobą samym ku własnej i innych radości
    ... zobacz więcej

Strony : 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy