Strona głównaStyl życiaReligia zapewnia optymizm i dłuższe życie

Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie

Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.
Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie Wyniki najnowszych badań wspierają poprzednie ustalenia, z godnie z którymi aktywna przynależność religijna promuje zdrowie psychiczne i fizyczne: zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu prawdopodobnie poprzez łagodzenie stresu, umożliwienie tworzenia znaczących interakcji społecznych i pomoc w ograniczaniu złych nawyków.

Ci, którzy deklarowali udział w praktykach religijnych więcej niż raz w tygodniu w danym miesiącu, mieli 56% więcej szans na lepsze wyniki na „skali optymizmu" niż ci, którzy nie uczęszczali w spotkaniach wspólnoty religijnej.

Poza tym osoby religijne miały o 22% niższe ryzyko doświadczania objawów depresji niż ludzie unikający nabożeństw.

Uczeni podkreślają, że nie należy wnioskować jakoby udanie się do kościoła, synagogi czy meczetu czyni życie weselszym. Istnieje tu bowiem korelacja, ale niekoniecznie związek przyczynowy. Można bowiem argumentować, że ludzie bardziej optymistyczni mogą chętniej brać udział w praktykach religijnych.

Badanie z udziałem grupy starszych kobiet wykazało, że panie, które regularnie uczestniczyły w nabożeństwach, miały 20% niższe ryzyko śmierci w ciągu ośmioletniego kresu monitorowania ich stanu zdrowia.

W ramach nowych testów ponownie przeanalizowano określone aspekty danych ponad 93 tysięcy kobiet w wieku 50-79 lat, które uczestniczyły w badaniu Women's Health Initiative. Uczestniczki wypełniły szczegółowy kwestionariusz dotyczący ich wierzeń, praktyk religijnych, stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, etc.

Poza podanymi powyżej wynikami, wykazano m. in., że kobiety regularnie uczęszczające na spotkania religijne, miały o 28% większe szanse na wsparcie społeczności - co często oznaczało, iż częściej mogły liczyć na pomoc przy różnorodnych codziennych obowiązkach, przejawy troski o ich zdrowie i dobry nastrój, asystę przy wizytach u lekarza, etc.

Osoby religijne rzadziej palą papierosy, unikają nadmiernych ilości alkoholu, częściej chodzą do lekarza i prowadzą zdrowszy tryb życia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Religion and Health.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:17:56, 20-01-2012 waclaw46

    Cytat:
    Ojanna napisał-Powody wojen są zawsze takie same: władza i pieniądze. Religie to tylko "wygodna" przykrywka, podobnie jak wprowadzanie demokracji
    Odpowiedź z Cytowaniem
    Do tego twojego stwierdzenia, pieniądze to rzecz najważniejsze ,bo jak je masz to masz to masz i władzę, ale dodał bym surowce naturalne i źródła energii.W Afganistanie mamy prawie całą tablicę Mendelejewa to jest o co się bić bo można tanio kupić koncesje na wydobycie.
    Religia jest potrzebna dla tych co wierzą bo mają za co ginąć , niech się przynajmniej czymś pocieszą.Ci co mają pieniądze i duży kapitał to wiedzą że mają jedno życie i muszą z niego skorzystać.Religia stworzona jest dla ludzi słabych emocjonalnie i dla biedoty by mieli nadzieję na lepsze życie.
    ... zobacz więcej
  • 15:23:23, 20-01-2012 waclaw46

    Cytat:
    Ojana napisał-E, gdyby tak wszyscy stosowali się do religijnych zasad żywieniowych, to mniej chorych by było. Pościć trzeba, pościć
    Masz rację z tym poszczeniem bo by było mniej cukrzyków , bo dużo przypadków z nadwagi.Powinni lekarze zapisywać zamiast leków modlitwy dla tych wierzących i praktykujących.
  • 17:30:45, 21-01-2012 waclaw46

    Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie -
    Ja bym stwierdził że ateizm zapewnia dłuższe życie bo ateiści i agnostycy nie mają się do czego spieszyć
  • 21:16:50, 21-01-2012 only

    Cytat:
    W Afryce to łatwizna. Kolorem można wrogów wybierać.
    Kiedyś , zapewne . Dzisiaj to wojny plemienne .

    Cytat:
    .Religia stworzona jest dla ludzi słabych emocjonalnie i dla biedoty by mieli nadzieję na lepsze życie.
    Swego czasu myślałem podobnie .
    Dzisiaj , zastanawiam się , czemu ludzie z tytułem profesora ,nierzadko laureaci nagrody Nobla wierzą w Boga ?

    Jeszcze ... tak często na tym forum zarzuca się popełnienie strasznych zbrodni w imię religii ... tymczasem ...
    Bardzo "postępowa " Rewolucja Francuska tylko w ciągu dwóch lat zabiła sześciokrotnie więcej ludzi niż ...Inkwizycja w ciągu paru wieków
    ... zobacz więcej
  • 21:55:17, 21-01-2012 rebelio

    Cytat:
    Wacław Puchała
    Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie -
    Ja bym stwierdził że ateizm zapewnia dłuższe życie bo ateiści i agnostycy nie mają się do czego spieszyć
    Statystyki mówię niestety co innego. Wierzący są zdrowsi i żyją dłużej, zwłaszcza adwentyści dnia siódmego
    Myślę, że ufność, poczucie bezpieczeństwa, obecność sporego wspierającego stada - to wszystko działa. A może sam pan-buk, nie wiesz tego na pewno, bo kto wie?????
    A może ten moment skupienia, kiedy nie uganiają się za swoim histerycznym ego, sprawia, że wierzący mają więcej komfortu w życiu? Oczywiście nie pisze tu o psychopatach, którzy wymachują szabelkami, to są krzykacze, którzy robią wokół szum. Tzw miernoty, które chcą się nieco podnieść do góry, każdy sposób jest dobry
    ... zobacz więcej
  • 08:33:47, 22-01-2012 Jarosław II

    Cytat:
    rebelio
    Oczywiście nie pisze tu o psychopatach, którzy wymachują szabelkami, to są krzykacze, którzy robią wokół szum. Tzw miernoty, które chcą się nieco podnieść do góry, każdy sposób jest dobry
    Miernoty jak to w każdym społeczeństwie są po obydwu stronach. Nawet nie tyle by się dowartościować ile wszystko negować. Sfrustrowany abnegat to w dzisiejszych czasach normalny troll , ale cóż ma bidul robić skoro woli wietrzyć umysł bez otwarcia okna.
  • 09:17:50, 22-01-2012 ~gość: 89.76.20.xxx

    Religia zapewnia optymizm i dłuższe życie ?
    W takim razie skąd tylu umiejących się cieszyć życiem ateistów i tylu zgorzkniałych katolików.
  • 10:47:33, 22-01-2012 rebelio

    Drogi gościa, powołałam sie na statystyki, z którymi zapoznałam się czas jakis temu czytając papierową prasę, to że w twoim otoczeniu jest masa zgorzkniałych katolików nic nie musi znaczyć. Być może oznacza to jedynie że nie sa oni wierzący w tym szczególnym sensie, być może są opętani manią religijności, to wszystko
    O, jest link: http://ekai.pl/wydarzenia/x502/usa-l...i-zyja-dluzej/
    Chciałabym zwrócić uwagę, że znałam kilku nałogowców, którzy deklarowali się jako niewierzący i już nie żyją bo przefajnowali, być może to oni mocno zaniżyli średnią jakość i długość życia niewierzących!
    O adwentystach dnia siódmego napisałam celowo, bo faktycznie, w Stanach kiedy badają różne grupy społeczne, oni właśnie ze swoim propagowaniem dbałości o zdrowie wypadają najlepiej .

    Nawiasem mówiąc statystyki głoszą też, że żonaci i mający poczucie humoru żyją dłużej, zatem żeńcie się, miejcie poczucie humoru i bądźcie wierzący, cokolwiek co znaczy
    Przy okazji - podobno kobiety mężatki żyją krócej, więc nie wiem z kim się macie żenić panowie... chyba z kobietami które utraciły instynkt samozachowawczy!
    ... zobacz więcej
  • 12:20:52, 22-01-2012 waclaw46

    Rebelio statystyki są różne a informacje w internecie też nie są miarodajne bo internet to też śmietnik każdy może napisać co chce tak jak nasze forum.Ja się z tego stwierdzenia o długości życia śmiałem a nie zdawałem sobie sprawy jak wielu poważnie do tego podchodzi i religia bóg działa jak płachta na byka.Długość życia sami zobaczcie http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_p...Bci_%C5%BCycia nie wiem czy w tych krajach prowadzi się statystyki ale adwentyści dnia siódmego pewnie wiedzą.

    Długość życia na początku XX wieku w Polsce była niska a w krajach w których żyje się poniżej 1USD dziennie też niska czy to się przekłada na wiarę w boga którego wierzą?W 2008 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,3 roku, natomiast kobiety żyły średnio 80 lat.
    W porównaniu z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia jest to o ok. 15 lat więcej dla mężczyzn i ok. 18 lat więcej dla kobiet. Tak w Polsce a przecież w latach 50 nie było katolików.

    W czym jest różnica pomiędzy wierzącym a nie wierzącym tylko w tym że wierzący wierzy że będzie żył wiecznie że zostanie wskrzeszony,niewierzący że ma jedne życie ale po każdym zostaje podobna ilość pierwiastków, dociekliwy nie wierzący w to co piszę może spytać grabarza.
    ... zobacz więcej
  • 13:20:14, 22-01-2012 krystynka

    Upraszczasz, Wacławie.
    Wierzący ma do kogo zwrócić się ze swoimi problemami i już mu lżej. Zrzuca wszystko na barki swoich bogów.
    Czy mu pomogą, to inna sprawa. On w to wierzy i jest wolny.
    Niewierzący pozostaje ze samym sobą, a że nie radzi sobie np.- problemy, stresy narastają. Nie mają ujścia.
    Nie ze wszystkim pójdziesz nawet do najlepszego przyjaciela.
    Pozostaje psychiatra...

Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy