Strona głównaStyl życiaRoztocza. Chroń swoje łóżko przed niechcianymi gośćmi

Roztocza. Chroń swoje łóżko przed niechcianymi gośćmi

Czy wiesz, że prawie 6 mln Polaków jest uczulonych na roztocza? Większość symptomów alergicznych dotyczy układu oddechowego i może utrzymywać się przez cały rok. Zadbaj, by w twoim otoczeniu było jak najmniej alergenów. W walce z nimi pomoże ci antybakteryjna pościel, korzystanie z urządzeń pochłaniających wilgoć oraz zredukowanie liczby wykładzin i dywanów.
Roztocza. Chroń swoje łóżko przed niechcianymi gośćmi  [Fot. Sebastian Kaulitzki - Fotolia.com] Pościel - kołdry i poduszki, kojarzą nam się z czymś czystym i przyjemnym, tymczasem są też siedliskiem szkodliwych dla ludzkiego organizmu roztoczy i bakterii.
O tym, jakie mogą być tego skutki, najlepiej wiedzą osoby ze skłonnością do alergii.

Niewidoczne dla ludzkiego oka, choć żyjące w naszych łóżkach bakterie i , są źródłem alergii mających duży wpływ na zdrowie. Ich obecność może wywołać silny kaszel, katar sienny, zapalenie spojówek, czy wysypkę skórną. Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żywią się m.in. złuszczonym naskórkiem, a więc czymś, czego w naszej pościeli nie brakuje. Co ciekawe, to nie roztocza są niebezpieczne dla naszego zdrowia, a zawarte w ich odchodach alergeny. Kontakt z produkowanymi przez nie alergenami, może zagrażać poważnymi schorzeniami, takimi jak astma czy problemy z oddychaniem. Na takie powikłania, obok alergików, narażone są szczególnie dzieci i osoby starsze.

Jak chronić nasze kołdry i poduszki przed roztoczami? Oto kilka sposobów:

Regularnie dbaj o czystość pościeli

Warunki panujące w naszych łóżkach tworzą idealne środowisko dla rozwoju roztoczy, dlatego warto pamiętać, że pomocne w walce z drobnoustrojami są zmiany temperatury. Wrażliwe na jej spadki i skoki mikroorganizmy, giną powyżej 45 i poniżej 18 stopni Celsjusza. Jeśli chcemy pozbyć się bakterii za pomocą niskiej temperatury, dobrym sposobem będzie wietrzenie pościeli w mroźne dni. Jednak mieszkańcy bloków, których lokale pozbawione są balkonów, doskonale wiedzą, że takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Wówczas, by pozbyć się roztoczy z naszych kołder i poduszek, wystarczy uprać . Im wyższa temperatura wody, tym większa skuteczność w zwalczaniu bakterii. Nastawiając pranie, pamiętajmy jednak, by stosować się do zaleceń producenta, które umieszczane są na metce.

Wysusz włosy przed pójściem spać

Wilgoć, to jeden z wielu czynników sprzyjających rozmnażaniu się roztoczy. Z tego powodu należy unikać spania z mokrymi włosami. Woda, którą może przesiąknąć poduszka, , zwiększa ryzyko rozwoju roztoczy i produkowanych przez nie alergenów.

Kołdry antybakteryjne, czyli nowoczesne rozwiązanie ukryte w pościeli
Mimo że mrożenie, wietrzenie czy pranie naszych kołder i poduszek to już klasyczne metody w walce z zarazkami, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę pod jaką kołdrą śpimy. Obecnie można kupić nowoczesne produkty, które zapewnią nam zdrowy sen. Te kołdry oraz poduszki wykonane zostały ze specjalnie opracowanych włókien redukujących rozwój roztoczy oraz produkowanych przez nie alergenów do minimum.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy