Strona głównaStyl życiaSamobójstwa - co kilkadziesiąt sekund ktoś odbiera sobie życie

Samobójstwa - co kilkadziesiąt sekund ktoś odbiera sobie życie

Samobójstwa to poważny problemem o zasięgu globalnym. Są jedną z dwudziestu głównych przyczyn zgonów na całym świecie - więcej ludzi umiera w ich wyniku niż z powodu malarii, raka piersi wojen, czy morderstw, czytamy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO).
Samobójstwa - co kilkadziesiąt sekund ktoś odbiera sobie życie [fot. Goran Horvat z Pixabay]
Ze statystyk wynika, że co roku odbiera sobie życie 800 tysięcy ludzi, co oznacza samobójczą śmierć średnio co 40 sekund, podaje raport WHO przygotowany w związku z obchodzonym 10 września Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Średni wskaźnik samobójstw wynosi 10,5 na 100 tysięcy osób, przy czym jest on znacząco różny w odmiennych krajach - waha się od 5 do 30 przypadków na 100 tysięcy. 79 proc. samobójstw ma miejsce w krajach o niskich i średnich dochodzach.

Eksperci wskazują, że szereg działań już został potwierdzony jako skuteczny sposób obniżenia wskaźników śmierci w wyniku targnięcia się na własne życie. Przedsięwzięcia tego rodzaju obejmują: programy pomagające radzić sobie ze stresem, wczesna diagnoza , czy monitorowanie osób zagrożonych samobójstwem. Efektywne jest też proste ograniczenie dostępu do środków, którymi łatwo się zatruć.

Według ekspertów WHO główne czynniki ryzyka samobójstwa obejmują: choroby psychiczne, nagłe traumatyczne doświadczenie, , rozpad lub związku, choroba fizyczna, utrata pracy, narażenie na przemoc, dświadczenie zastraszania lub wykorzystywania w wieku dziecięcym, nadużywanie lub narkotyków, wcześniejsza próba samobójcza oraz łatwy dostęp do wysoce śmiertelnych środków
.
Kompleksowa i skoordynowana akcja dla zapobiegania ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że tragedia tego rodzaju nie będzie kosztowała tak wiele żyć i nie dotknie wielu milionów ludzi, którzy tracą bliskich w wyniku prób samobójczych, mówią autorzy raportu.

Na podstawie: .

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć