Strona głównaStyl życiaSamotność prowadzi do niesamodzielności i przedwczesnej śmierci

Samotność prowadzi do niesamodzielności i przedwczesnej śmierci

Jak wnika z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, poczucie osamotnienia jest związane z szybszym osłabieniem zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a także wyższym ryzykiem śmierci.
Samotność prowadzi do niesamodzielności i przedwczesnej śmierci Uczeni z University of California w San Francisco przeanalizowali dane National Institute on Aging's Health and Retirement Study, w którym wzięły udział 1 064 osoby w wieku powyżej 60 lat.
Poza informacjami na temat zdrowia fizycznego uczestników, zgromadzono dane dotyczące ich statusu społeczno-ekonomicznego, warunków życia i problemów mentalnych, takich jak depresja.

Ponadto, poproszono seniorów o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące : „Jak często czujesz się opuszczony, odizolowany lub bez wsparcia ze strony przyjaciół?" Za samotnych uznano tych, którzy odpowiadali „od jakiegoś czasu" lub "często" na którekolwiek z przytoczonych pytań.

43 procent badanych uznano za samotnych. Po uwzględnieniu „czynników zakłócających" (w tym ), ustalono, że samotność wiązała się z prawie 60 proc. większym ryzykiem osłabienia funkcjonalnego (utraty zdolności do wykonywania codziennych zadań, takich jak kąpanie się, jedzenie, wchodzenie po schodach, chodzenie, podnoszenie rzeczy, itd.) w ciągu sześciu lat okresu obserwacji w porównaniu do osób, które nie były samotne.

Co więcej, samotność była związana z o 45 procent wyższym ryzykiem zgonu w okresie badań.

Poczucie osamotnienia nie zawsze wiązało się z mieszkaniem w pojedynkę. 43 proc. uczestników stwierdziło, że czują się wyalienowani czy opuszczeni, zaś 18 proc. badanych było tzw. singlami, aż 75 proc. pozostawało w małżeństwie.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy