Strona głównaStyl życiaSenior za kierownicą - jak długo można jeździć bezpiecznie?

Senior za kierownicą - jak długo można jeździć bezpiecznie?

Możliwość prowadzenia samochodu nie tylko ułatwia życie, daje też poczucie wolności i niezależności. Jednak jak można wywnioskować z artykułu opublikowanego we francuskim "Le Monde" w życiu każdego kierowcy nastaje moment, kiedy musi on odpowiedzieć sobie na pytanie, czy siadanie za kółkiem po 70 - 75 roku życia nie stało się zbyt ryzykowne.
Senior za kierownicą - jak długo można jeździć bezpiecznie? [© Springfield Gallery - Fotolia.com] Dla osób, które przez wiele lat prowadziły samochód oddanie kluczyków i zajęcie miejsca pasażera nie jest łatwą decyzją.

Trzeba jednak pamiętać, że wraz z wiekiem pogarsza się wzrok i słuch, inaczej postrzegamy kolory. Starsze osoby potrzebują znacznie więcej światła, aby dobrze widzieć, jednocześnie łatwiej ulegają oślepieniu przez reflektory innych samochodów. Trzeba pamiętać także o tym, że znaczna część leków wywołuje skutki uboczne w postaci senności, problemów z układem krążenia czy zakłóceń równowagi. Według statystyk właśnie te przypadłości stanowią przyczynę 10 % wypadków drogowych. Kolizje drogowe z udziałem starszych osób mają najczęściej miejsce na skrzyżowaniach lub podczas zmiany kierunku jazdy, a więc w sytuacjach wymagających szybkiego podejmowania decyzji.

Zdaniem specjalistów na opnie, których powołuje się "Le Monde" kierowcy po 75 -tym roku życia należą do grupy podwyższonego ryzyka. Pojawia się zatem pytanie w jaki sposób rozwiązać ten problem? Czy dobrym pomysłem jest wyznaczenie granicy wieku po przekroczeniu, której należy oddać prawo jazdy?

Rozwiązaniem tego problemu może być obowiązek wykonywania regularnych badań. Przepisy nakładające na kierowców taką powinność obowiązują w większości państw Europy Zachodniej. Specjaliści wskazują, że nawet gdy nie ma takiego obowiązku, warto regularnie badać swoją zdolność do prowadzenia pojazdu - dla własnego bezpieczeństwa.

Krajem który w inny sposób wychodzi naprzeciw starszym kierowcom jest Francja. Pracownicy tamtejszej drogówki oraz służb ulicznych organizują szkolenia dla kierowców-seniorów. Badana jest także możliwość polepszenia sygnalizacji, to wszystko po to, aby mogli być w dalszym ciągu pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Sprawą zasad według których ma być przedłużane prawo jazdy zajął się Parlament Europejski. Zdecydował on, że od 2030 roku w krajach UE będzie obowiązywać unijne prawo jazdy, które będzie wymagało odnawiania co dziesięć lat. Kwestia przeprowadzenia odpowiednich badań ma być rozwiązywana poprzez poszczególne państwa.

Zarówno lekarze jak i policjanci w wieku krajach podkreślają, że choć rozstanie się z fotelem kierowcy nie jest łatwe, przychodzi moment kiedy dla własnego oraz cudzego bezpieczeństwa warto podjąć taką decyzję.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:16:14, 07-11-2021 pluto37

    Cytat:
    seniorita18
    Z całą pewnością zależy to jeszcze od funkcji ruchowych i motorycznych danej osoby, ale myślę, że na bieżąco to należy kontrolować. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką motoryzacji to polecam świetny blog https://blog.aparts.pl/ gdyż właśnie w nim można odnaleźć wiele ciekawych informacji.

    Skoro temat wrócił, to powtórzę.
    Tylko okresowe badania koordynacji ruchowej przez lekarza powinny decydować o tym czy senior /i ktokolwiek inny/ może usiąść za kółko.

    Dziś to łatwo daje się sprawdzić na urządzeniach typu symulator.

    Ale też warto pamiętać, że to nie seniorzy powodują najwięcej najtragiczniejszych w skutkach wypadków.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy