Strona głównaStyl życiaSeniorzy szczególnie narażeni na manipulację sekt

Seniorzy szczególnie narażeni na manipulację sekt

Francuska rządowa organizacja Miviludes (Mission interministérielle de vigilance et de lutte contre les dérives sectaires) przygotowała raport, z którego wynika, że osoby starsze są szczególnie narażone na manipulacje sekt.
Seniorzy szczególnie narażeni na manipulację sekt  [© Nikki Zalewski - Fotolia.com] Nie istnieje badanie poświęcone działaniu wśród osób starszych. Nie ma więc żadnych dostępnych danych na ten temat. Podobnie, brak jest rzetelnych informacji, np. w statystykach publikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dotyczących sytuacji, w których głównymi ofiarami są osoby starsze.

Niedostatek wiedzy na temat działania sekt w środowisku ludzi starszych wynika m. in. z:

  • trudności z dostępem do sfery prywatnej, co jest konieczne, by upewnić się, że potencjalne ofiary nie są nagabywane; w przypadku ludzi starszych, cechująca ich często izolacja sprawia, że zagrożenie nagabywaniem sekt może przejść niezauważone;
  • niechęci ofiar do złożenia skargi, często z powodu wstydu;
  • wykrywania sekt, które pomimo silnego wsparcia społecznego oraz kompleksowego ustawodawstwa, pozostaje problematyczne; niestety osoby starsze częściej rezygnują z pomocy władz, a z drugiej strony - władze nie poświęcają seniorom dostatecznej uwagi;
Osoby starsze, osłabione ze względu na wiek, izolację, chorobę, mniejsze możliwości fizyczne i intelektualne, są idealnymi ofiarami sekt, nie tyle jako cel skutecznej rekrutacji, ale i jako potencjalne źródła korzyści materialnych.

Okazuje się, że najbardziej narażone na oszustwa i sekt są osoby w wieku powyżej 80 lat. Szczególnie starsze kobiety, nierzadko kruche i samotne ze względu na brak partnera, łatwiej ufają obcym i mogą stanowić łatwy cel członków sekt, mówią przedstawiciele Miviludes.

Zazwyczaj ludzie sędziwi wykazują się dużą nieufnością wobec obcych, ale nadmiernie ufają już nawet dalekim znajomym. - Gdy padnie ta pierwsza bariera braku , osoby starsze łatwo się otwierają i często bardzo naiwnie zachowują się w kontaktach z innymi - uważa Bernard Ennuyer, doktor socjologii z Uniwersytetu Paris-Descartes. - Z tego powodu, one szczególnie powinny być chronione przez władze - dodaje.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy