Strona głównaStyl życiaSiedzący tryb życia gorszy dla zdrowia niż papierosy

Siedzący tryb życia gorszy dla zdrowia niż papierosy

Brak aktywności fizycznej jest dla naszego zdrowia bardziej szkodliwy niż palenie papierosów.
Siedzący tryb życia gorszy dla zdrowia niż papierosy [Fot. Drobot Dean - Fotolia.com]
Coraz liczniejsze badania potwierdzają, że unikanie oznacza narażanie się na poważne choroby. Nieaktywni ludzie o wiele częściej chorują na choroby przewlekłe i szybciej dotyczą ich dolegliwości starszego wieku.

Okazuje się, że siedzący tryb życia oznacza wyższe ryzyko problemów zdrwowotnych niż palenie . To nie wszystko prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci jest wyższe u ludzi, którzy nie ćwiczą, niż u tych, którzy mają nadciśnienie lub są .

Lekarze z Cleveland Clinic przeanalizowali ponad 122 tysięcy pacjentów poddanych testom na bieżni. Ludzie, którzy wypadli na tych testach słabo, odznaczali się aż o 500 proc. wyższym ryzykiem w porównaniu do osób, które ukończyły testy z najlepszymi wynikami.

Im lepsza wydolność sercowo-oddechowa, tym niższe ryzyko śmierci w długoterminowej perpsktywie. Niezwykle wysoka sprawność tlenowa wiązała się z największymi sznasami dłuższego życia i zdrowotnymi korzyściami u starszych pacjentów oraz osób z , piszą autorzy badań.

Okazuje się, że siedzący tryb życia zagraża zdrowiu trzy razy silniej niż palenie papierosów, ostrzegają autorzy badań.

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia powinno się wykonywać umiarkowane ćwiczenia co najmniej 150 minut tygodniowo lub ćwiczyć co najmniej 75 minut, jeśli trening jest intensywny.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy