Strona głównaStyl życiaŚmiej się do rozpuku - śmiech jest dobry dla ciała i umysłu

Śmiej się do rozpuku - śmiech jest dobry dla ciała i umysłu

Wygłupy i żarty nie tylko dodają życiu kolorytu, ale też są dobre zaarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
Śmiej się do rozpuku - śmiech jest dobry dla ciała i umysłu
, będący odpowiedzią na zabawne wydarzenia, wymaga sporo pracy od organizmu, ponieważ aktywuje wiele obszarów mózgu: regiony kontrolujące przetwarzanie motoryczne, emocjonalne, i społeczne.

Ludzie zaczynają się śmiać już w okresie niemowlęcym, co pomaga rozwinąć mięśnie i siłę górnej części ciała. Śmiech nie tylko obejmuje specyficzne oddychanie, ale też złożone kombinacje mięśni twarzy, a także ruchy oczu, głowy i ramion.

Gdy się śmiejemy i gdy obserwujemy śmiech u innych, aktywacji ulega wiele obszarów mózgu: kora ruchowa, która kontroluje mięśnie; płat czołowy, który pomaga zrozumieć kontekst; oraz układ limbiczny, który odpowiada za pozytywne emocje. Działanie tych wszystkich regionów wzmacnia połączenia nerwowe i pomaga zdrowemu mózgowi koordynować aktywność.

Zdrowie poznawcze

Dobre poczucie zależy od poziomu inteligencji społecznej i zasobów pamięci roboczej. Śmiech jest wywoływany dzięki rozpoznaniu niespójności lub absurdalności sytuacji. Musisz umieć rozwiązać zaskakujące zachowanie lub wydarzenie - w innym razie nie będziesz się śmiać, ale możesz być po prostu zdezorientowany/a. Wnioskowanie o intencjach innych i przyjmowanie ich perspektywy zwiększa intensywność odczuwanego rozbawienia.

Aby „zrozumieć" żart lub zabawną sytuację, trzeba być w stanie dostrzec lżejszą stronę sprawy. Trzeba zauważyć, że istnieją inne możliwości interpretacyjne niż dosłowne.

Moc społeczna

Wiele umiejętności poznawczych i społecznych wiąże się ze sobą i pomaga monitorować, kiedy i dlaczego śmiech powinien się pojawić podczas rozmowy.

Śmiech tworzy i zwiększa intymność. Wesołość rzadko ujawnia się, gdy jesteśmy sami, co dodatkowo wskazuje na jej rolę społeczną. Śmiech niemowląt już na wczesnym etapie życia jest zewnętrzną oznaką przyjemności, która pomaga wzmocnić więzi z opiekunami. W późniejszym wieku stanowi zewnętrzny objaw podobnej oceną sytuacji. Na przykład, mówcy publiczni i komicy próbują wywołać śmiech, aby publiczność poczuła się bliżej nich, aby stworzyć nić porozumienia.

Śmiejąc się każdego dnia, możesz wzmocnić umiejętności społeczne, jeśli nie przychodzą ci one naturalnie. Kiedy się śmiejesz, dzielisz się swoimi uczuciami z innymi i uczysz się, podejmując ryzyko, czy twoja odpowiedź zostanie zaakceptowana, czy odrzucona.

Zdrowie mentalne

Badacze pozytywnej psychologii analizują, jak ludzie mogą prowadzić i dobrze się rozwijać. Śmiech wywołuje pozytywne emocje, które do tego prowadzą. One - m. in. szczęście, wesołość i radość - budują odporność na stres i poprawiają kreatywne myślenie. Co więcej, wzmacniają subiektywne samopoczucie i satysfakcję z życia. Jak się okazuje, pozytywne emocje wytwarzane dzięki humorowi i wesołości korelują z docenieniem sensu życia i pomagają starszym w spokojniejszym spojrzeniu na trudności, z którymi musieli się zmierzyć przez całe życie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć