Strona głównaStyl życiaStała misja PAH w Somalii. Przez wodę do żywności

Stała misja PAH w Somalii. Przez wodę do żywności

Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb Polska Akcja Humanitarna zdecydowała o otwarciu stałej misji w Garowe - stolicy stanu Puntland w Somalii. Już od początku października zainicjowane zostaną długofalowe projekty mające na celu ustabilizowanie sytuacji żywnościowej w regionie poprzez zapewnienie w pierwszej kolejności dostępu do bezpiecznych źródeł wody.
Stała misja PAH w Somalii. Przez wodę do żywności Analiza sytuacji w Puntland dokonana przez Koordynatora Pomocy Humanitarnej PAH - Rafała Hechmanna wykazała, że fatalny stan infrastruktury wodnej (na 4 mln osób przypada jedynie 45 studni), spotęgowany przez największą od 60 lat suszę doprowadził do kryzysu żywnościowego, który pogłębia się z dnia na dzień.

Puntland jest autonomicznym stanem Somalii. Małe opady i słaba jakość gleby uniemożliwiają w tym regionie rozwój rolnictwa. Produkcja żywności uzależniona jest od działalności pasterskiej: hodowli kóz, owiec i wielbłądów. Brak dostępu do wody przełożył się bezpośrednio na sytuację żywnościową - drastycznie zmniejszył liczebność stad, zmusił ludzi do przeznaczania większości środków na zakup wody od prywatnych przedsiębiorców zamiast na gromadzenie żywności lub też do opuszczenia swoich domostw w poszukiwaniu pożywienia dla siebie oraz zwierząt.

Polska Akcja Humanitarna, planując swoje działania współpracuje ściśle z lokalną społecznością. Zarówno według władz stanu Puntland (Ministerstwo Planowania i Współpracy Międzynarodowej), jak i innych aktorów pracujących w sektorze humanitarnym i rozwojowym najważniejszą potrzebą miejscowej ludności oraz przebywających w Puntland uchodźców jest dostęp do wody. Z danych PSAWEN (Puntland State Agency for Water Energy and Natural Resources - agenda odpowiedzialna za zasoby wodne stanu Puntland) wynika, iż w regionie pilnie potrzebnych jest co najmniej 50 studni głębinowych (o głębokości dochodzącej do 350 metrów). Absolutnym minimum humanitarnym określonym przez PSAWEN jest 26 studni.

Każda z tych studni odmienia życie całych społeczności. Z tego względu PAH zdecydowała się przeznaczyć zebrane środki na budowę tzw. systemów wodnych, w których skład wchodzą studnie głębinowe oraz system dystrybucji (woda ze studni pompowana jest do zbiornika - wieży ciśnień, a potem metodą grawitacyjną trafia do kranów i poideł dla zwierząt). Dzięki tego typu infrastrukturze nawet 30 tys. osób skorzysta z jednej studni. Uchroni to Somalijczyków od przymusu ucieczki do obozów uchodźców w poszukiwaniu pożywienia i podstawowych środków do życia. Ponadto długofalowe inwestycje w sektor wodno-sanitarny przyczynią się do zapobiegania kolejnym kryzysom żywnościowym, które nawiedzają ten rejon świata.

Do tej pory fundacja zgromadziła 2,5 mln zł na działania w Somalii. Organizacja apeluje o dalszą pomoc.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy