Strona głównaStyl życiaStare Powązki - ocalić od zapomnienia

Stare Powązki - ocalić od zapomnienia

W sierpniu ruszył pierwszy etap akcji dokumentowania nagrobków na warszawskich Starych Powązkach. Cmentarz ten, mimo podejmowania wielu prób, jeszcze nie doczekał się kompletnego opracowania. Dotąd działania związane z inwentaryzowaniem nagrobków prowadzone były wybiórczo.
Celem projektu jest stworzenie elektronicznej bazy danych o stanie zachowania wszystkich obiektów, uzupełnionej zdjęciami, wymiarami oraz wiedzą o inskrypcjach, nazwiskach na nich występujących oraz rodzaju materiału, z którego pomniki zostały wykonane. Zadaniem osób zaangażowanych do tego projektu jest gromadzenie istotnych dla programu komputerowego informacji. Na Starych Powązkach wypełniają one karty dokumentacyjne, w których wpisują kwaterę, rząd i miejsce nagrobka, inskrypcje występujące na nagrobku (niektóre z nich są bardzo trudne do odczytania, możliwe jednak przy użyciu odpowiednich technik popularnych wśród konserwatorów zabytków i historyków), wymiary i materiał, z jakiego został zrobiony. Robione są także zdjęcia. Odnotowywane jest występowanie wszystkich sygnatur i tabliczek znamionowych występujących na obiektach.

Na koniec dane wraz z fotografiami przenoszone będą do systemu komputerowego, który - zaopatrzony w dedykowaną wyszukiwarkę - pozwoli na łatwe znalezienie i porównanie potrzebnych informacji.
Dokumentowaniem nagrobków na Starych Powązkach zajmują się osoby z niewielkim stopniem niepełnosprawności, zatrudnione w ramach prac interwencyjnych i zarejestrowane w Urzędzie Pracy m. st. Warszawy. Przed podjęciem pracy miały szkolenie przeprowadzone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Cmentarz Stare Powązki powstał w 1790 r. i jest najstarszą zabytkową nekropolią Warszawy. Opiekę nad nim sprawuje Kuria Metropolitarna Warszawska, którą reprezentuje zarząd cmentarza oraz Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starych Powązek. Cały teren cmentarza jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską podległą Stołecznemu Konserwatorowi Zabytków. Wśród 2,5 miliona osób pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków, żołnierzy powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego, działaczy niepodległościowych, wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów.

W przyszłości planowane jest kontynuowanie prac ewidencyjnych także na innych warszawskich cmentarzach zabytkowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy