Strona głównaStyl życiaStres sprawia, że kobiety nadużywają alkoholu

Stres sprawia, że kobiety nadużywają alkoholu

Stres sam w sobie może prowadzić do tego, że kobiety piją nadmierne ilości alkoholu. Jeśli chodzi o mężczyzn, którzy doświadczali tego samego stresu, pili nadmiernie, o ile już wcześniej sięgali po alkohol.
Stres sprawia, że kobiety nadużywają alkoholu [fot. Bastian Riccardi from Pixabay]
Jakkolwiek wskaźniki są wyższe wśród mężczyzn niż kobiet, panie piją coraz więcej i to one są również bardziej narażone na problemy związane z alkoholem niż mężczyźni.

Uczestnicy pili napoje alkoholowe w symulowanym barze, doświadczając stresujących i niestresujących sytuacji. Stres sprawiał, że kobiety, piły więcej niż zamierzały, odkryli autorzy badań.

- Niektórzy ludzie mogą chcieć wypić jeden lub dwa drinki, a inni kontynuują picie. Ta zaburzona kontrola nad spożywaniem alkoholu jest jednym z najwcześniejszych wskaźników zaburzeń związanych z używaniem napojów wyskokowych, a wiadomo, że stres sprzyja zarówno zaburzeniu kontroli nad piciem, jak i rozregulowaniem w tej sferze. Rola jest tu zaś niedostatecznie zbadana, zwłaszcza u kobiet - mówi Julie Patock-Peckham, współautorka badań.

Na potrzeby eksperymentu w laboratorium badawczym zaprojektowano bar, wraz z barmanem i ożywionymi rozmowami. Ponad 200 kobiet i mężczyzn losowo przydzielono do różnych grup, jedna została narażona na stresującą sytuację, druga - nie. Wszyscy uczestnicy mieli nieograniczony dostęp do napojów alkoholowych z baru przez 90 minut.

- Wiadomo, że zarówno geny, jak i środowisko odgrywają rolę w problematycznym piciu . Nie możemy zmienić genów, ale możemy modyfikować środowisko. Stres i zaburzona kontrola nad piciem są ściśle powiązane, a ponieważ nasze reakcje to coś, na co mamy wpływ, sprawdziliśmy, czy stresory powodują rozregulowanie picie różnych trunków - mówi Patock-Peckham.

Eksperyment pozwalał określić, czy stres, pierwszy drink lub połączenie tych dwóch czynników wpływały na to, ile alkoholu wypili uczestnicy. Mierzono spożycie alkoholu w całkowitej liczbie wypitych napojów oraz sprawdzano zawartość alkoholu we krwi i w wydychanym powietrzu.

Ekspozycja na stres doprowadziła do intensywniejszego picia u wszystkich uczestników. Mężczyźni, którzy otrzymali pierwszy drink z alkoholem i doświadczyli stresu, wypili więcej niż panowie, którzy otrzymali placebo. Dla kobiet nie miało znaczenia, czy pierwszy drink był alkoholowy, czy nie: doświadczanie stresu prowadziło do intensywnego picia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy