Strona głównaStyl życiaŚwiąteczny poradnik konsumenta

Świąteczny poradnik konsumenta

Czytajmy etykiety, sprawdzajmy daty ważności, skład, sposób produkcji, uważnie przyglądajmy się promocjom i przedświątecznym wyprzedażo - tak w skrócie przedświąteczne wyglądają rady UOKiK dla klientów sklepów.
Urząd przygotował poradnik, w którym zawarte są podstawowe informacje o oznaczeniach najpopularniejszych przed Wielkanocą produktów oraz informacje, na co należy zwrócić uwagę na etykietach.

Na opakowaniach produktów spożywczych należy sprawdzić czy zostały zawarte obowiązkowe informacje o:
  • nazwie
  • wykazie składników
  • dacie minimalnej trwałości albo terminie przydatności do spożycia,
  • warunkach przechowywania
  • sposobie przygotowania lub stosowania
  • danych identyfikujących producenta lub dystrybutora
  • zawartości netto lub liczbie sztuk w opakowaniu
  • numerze partii produkcyjnej (numer ten jest niezbędny do identyfikacji danego produktu na przykład przy rozpatrywaiu reklamacji)
  • klasie lub innym wyróżniku jakości handlowej
UOKiK radzi też, w jaki sposób sprawdzać przed zakupem najpopularniejsze wielkanocne produkty - jaja, mięsa i wędliny oraz pieczywo.

© picsfive - Fotolia.comJaja kurze dzielone są na klasę A (spożywcze) i B (przemysłowe). W sprzedaży detalicznej oczywiście powinny znajdować się wyłącznie jaja klasy A. Jaja spożycze dzieli się wg. dwóch rodzajów klasyfikacji. Pierwsza z nich dotyczy wagi:
  • XL ‐ bardzo duże: masa ≥73 g;
  • L ‐ duże: 73 g > masa ≥63 g;
  • M ‐ średnie: 63 g > masa ≥53 g;
  • S ‐ małe: masa <53 g
Druga klasyfikacja określa podział według sposobu utrzymania kur nieśnych (sposobu chowu):
  • 0 ‐ chów ekologiczny
  • 1 ‐ chów z wolnym wybiegiem
  • 2 ‐ chów ściółkowy
  • 3 ‐ chów klatkowy
Zobacz też:

Na opakowaniach jaj oprócz oznaczeń jak wyżej nalezy szukać też daty przydatności do spożycia. Jaja są klasyfikowane, znakowane i pakowane w ciągu dziesięciu dni od dnia, w którym zostały zniesione. Pamiętajmy, że datę minimalnej trwałości, ustala się na nie więcej niż 28 dni od dnia zniesienia. Nasze wątpliwości powinno wzbudzić oferowanie do sprzedaży jaj w dniu np. 26.03.2011 z podaną datą trwałości „23.04.2011”. Oznaczałoby to, że jajka zostały zniesione, zaklasyfikowane, oznaczone, zapakowane i dostarczone do sklepu w dniu 26.03.2011, czyli... trzy dni później niż znaleźliśmy je na półce.

© Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.comNa opakowaniach wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oprócz wspomnianych wcześniej danych wymagane jest podanie weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego. Numer ten mówi o tym, że zakład działa legalnie, a produkcja odbywa się nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Przy sprzedaży przetworów mięsnych oferowanych luzem („na wagę”) sprzedawca ma obowiązek uwidocznić informację o składzie wędlin tj. informację o zawartości składników np. mięsa wołowego, cielęcego czy też drobiowego, przypraw, substancji dodatkowych dozwolonych.

Przy zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na cenę i nazwę, ale też porównać skład podobnych produktów, np. zawartość mięsa w parówkach (może się ona wahać od 20 do 70 proc.). Należy pamiętać, że „MOM” („mięso oddzielone mechanicznie”) pojawiające się w wykazie składników mimo użycia nazwy „mięso” w świetle obowiązujących przepisów nie jest mięsem. Zgodnie z definicją „MOM” to produkt uzyskany w wyniku mechanicznego usunięcia reszty tkanek przylegających do kości, po oddzieleniu od nich mięśni.

© Pilipipa - Fotolia.comPieczywo sprzedawane bez opakowań powinno mieć także informacje o nazwie, producencie, masie a także wykaz składników i informację o produkcji z ciasta mrożonego, jeśli do wyrobu zostało użyte takie ciasto. Kupując pieczywo należy szczególnie zwrócić uwagę na nazwę rodzajową pieczywa, czy jest adekwatna do deklarowanego składu, np. czy pieczywo żytnie zostało wyprodukowane rzeczywiście z mąki żytniej, a pieczywo orkiszowe – z mąki orkiszowej itd., czy znajdujące się w ich składzie składniki złożone z kilku komponentów (np.: polepszacze) posiadają wykaz tych komponentów.

Produkty oferowane w świątecznej promocji często mają krótkie terminy przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości, dlatego też sprawdźmy na opakowaniu ich termin ważności i nie kupujmy na zapas. Należy pamiętać, że jeśli data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia już upłynęły ‐ to znaczy, że dane produkty nie nadają się do spożycia i po tej dacie nikt nie gwarantuje ich dobrej jakości. Data minimalnej trwałości określa do kiedy produkt spożywczy zachowuje w pełni swoje właściwości a oznacza się ją sformułowaniem: „Najlepiej spożyć przed”. Termin przydatności do spożycia stosuje się do produktów nietrwałych, po upływie którego produktu nie należy spożywać. Oznacza się go sformułowaniem: „Należy spożyć do”.

UOKiK przypomina także, że możemy reklamować produkty spożywcze. Artykuł żywnościowy reklamujemy u sprzedawcy niezwłocznie po stwierdzeniu niezgodności z umową, ale nie później niż w terminie 3 dni od dnia otwarcia opakowania w przypadku towaru paczkowanego lub 3 dni od dnia sprzedaży lub otrzymania towaru – w przypadku towaru sprzedawanego luzem, przy czym zawiadomienie o stwierdzeniu niezgodności z umową powinno nastąpić nie później niż przed upływem daty minimalnej trwałości towaru lub terminu jego przydatności do spożycia.

Poradnik konsumenta można pobrać ze

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy