Strona głównaStyl życiaŚwiatowy Dzień Wegetarianizmu

Światowy Dzień Wegetarianizmu

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce uważano wegetarian za ekscentryków. Obecnie niejedzenie mięsa jest dość popularnym i akceptowanym stylem życia. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wegetarianizmu.
Światowy Dzień Wegetarianizmu Święto zostało ustanowione przez North American Vegetarian Society w 1977 roku i zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Wegetariańską (International Vegetarian Union) w 1978 roku. Jego celem jest propagowanie radości, współczucia i możliwości poprawy życia, które cechują wegetarianizm. Święto ma podnosić świadomość korzyści etycznych, środowiskowych, zdrowotnych, i humanitarnych z przestrzegania zasad wegetarianizmu.

Wegetarianizm obejmuje rodzaj diety polegającej na wyłączeniu z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego z pobudek moralnych, etycznych i /lub zdrowotnych. Wegetarianie argumentują, że niejedzenie mięsa jest kwestią świadomego wyboru zdrowego stylu życia wskazując, że dieta bezmięsna może stanowić dobry, zbilansowany sposób odżywiania się.

Zwolennicy wegetarianizmu przekonują, że taka dieta jest zdrowa, smaczna, a jednocześnie pomaga w profilaktyce wielu chorób. Z badań wynika, że dieta wegetariańska może pomóc chronić serce powodując znaczne ograniczenie poziomu cholesterolu we krwi. U wegetarian notuje się siedemdziesięcioprocentowy spadek ryzyka chorób krążenia w porównaniu do osób jedzących mięso. Poza tym pozwala dostarczać znaczną ilość przeciwutleniaczy, co powstrzymuje rozwój licznych dolegliwości i pomaga dłużej zachować młody wygląd. Co więcej dieta wegetariańska wzmacnia odporność, pomaga kobietom doświadczającym objawów towarzyszących menopauzie. Uważa się także, że wegetariański sposób jedzenia przyczynia się do obniżenia ryzyka raka piersi, jelita grubego i prostaty.

Z drugiej strony, dieta wegetariańska może powodować niedobory żelaza i witaminy B12, co może skutkować anemią i problemami z pamięcią. Osoby, które podążają za wskazaniami wegetarianizmu lub zamierzają przejść na wegetarianizm, powinny mieć na względzie takie niebezpieczeństwo, rekomenduje się więc konsultacje z lekarzem lub dietetykiem.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy