Strona głównaStyl życiaŚwiatowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (UNCED), która odbyła się 22 grudnia 1992 w Rio de Janeiro, w Brazylii.
Około 884 milionów ludzi na świecie jest pozbawionych dostępu do bezpiecznych źródeł wody. W 2004 roku podczas 58. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, lata 2005-1015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia". Jej inauguracja odbyła się 22 marca 2005 r. W rezolucji Zgromadzenie Ogólne NZ uznało, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, a dostęp do czystej wody jest jednym z najważniejszych czynników, decydujących w przyszłości o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów.

Polska Akcja Humanitarna, prowadzi Kampanię Wodną od 2004 roku. Światowy Dzień Wody 2010 odbywa się pod hasłem "Czysta woda dla zdrowego świata". Hasło ma uświadomić Polakom, że jakość wody ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie ludzkości, a także na równowagę ekosystemów. Ochrona jakości wody jest zbiorową odpowiedzialnością za wspólne korzyści. Podczas Światowego Dnia Wody przypominamy, że czysta woda jest życiem, a nasze życie zależy od tego jak dbamy o jakość wody. Czysta woda jest niezbędnym elementem rozwoju, dlatego inwestowanie w nią daje wymierne rezultaty, nie tylko w sferze ekonomicznej, ale też społecznej.

- Woda do dobro nas wszystkich. Żaden kraj czy człowiek nie ma większego prawa do jej użytkowania niż inny i nie może jej sobie zawłaszczyć. W wyniku zaistniałej sytuacji politycznej czy położenia geograficznego niektórzy mieszkańcy Ziemi pozbawieni są stałego dostępu do tego cennego surowca. Nie możemy być obojętni wobec ich problemów, bo mamy na nie realny wpływ. Obchody Światowego Dnia Wody są dobrą okazją do tego, aby uzmysłowić sobie, że każdy z nas może poprawić warunki życia ludzi w odległych krajach, np. popierając Kampanię Wodną PAH, w ramach której realizowane są projekty wodno-sanitarne w Autonomii Palestyńskiej i w Sudanie Południowym. - mówi Piotr Sasin, Koordynator Programu Misji w Sudanie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy