Strona głównaStyl życiaSzczęśliwi żyją dłużej

Szczęśliwi żyją dłużej

Starsze osoby, które deklarują, że są zadowolone ze swojego życia, mają większe szanse na długowieczność, wynika z brytyjskich badań.
Szczęśliwi żyją dłużej Choć uczeni nie dowiedli, że poczucie szczęścia odpowiada za wydłużenie życia, a wysoki poziom negatywnych emocji, takich jak lęk, przyspiesza śmierć, istnieje związek między zadowoleniem a prognozami dalszych lat życia.

Naukowcy sądzą, że odczuwanie szczęścia ma związek ze stanem zdrowia, ale wyzwaniem jest ustalenie mechanizmów rządzących tą korelacją. Czy choroba sprawia, że człowiek czuje się mniej szczęśliwy, czy też szczęście chroni przed chorobą? Oto pytanie, na które odpowiedzi wciąż szukają uczeni z University College London.

Autorzy badania poprosili 3.850 osób w wieku 52 - 79 lat o opisanie swoich uczuć - szczęścia, podekscytowania, zadowolenia, zmartwienia, niepokoju lub strachu - cztery razy w ciągu 24-godzinnego okresu.

Uczestnicy brali udział w badaniu na temat starzenia się. Celem naukowców było monitorowanie tego, co jest znane jako "afekt pozytywny " i "afekt negatywny ". Afekt pozytywny to ogólny termin odnoszący się do doświadczania przyjemnych emocji, afekt negatywny zaś określa emocje nieprzyjemne.

Naukowcy kontrolowali stan zdrowia uczestników testów przez kolejnych pięć lat i odnotowywali zgony, a następnie zestawiali informacje o śmierci z danymi dotyczącymi emocji uczestników.

Analizy wykazały, że w ciągu pięcioletniego okresu zmarło 7% osób, które deklarowały najniższy poziom szczęścia. Dla porównania - spośród uczestników o najwyższym poczuciu szczęścia odeszło 3,6%.

Po uzupełnieniu przez badaczy danych o inne czynniki przyspieszające/oddalające zgon, tj. po dołączeniu informacji o wysokości dochodów, płci, objawów depresji i ogólnego stanu zdrowia, okazało się, że najbardziej zadowoleni z życia są o 35% mniej narażeni na śmierć niż ci, którzy określili się jako najmniej szczęśliwi.

Wyniki badań opublikowano w internetowym wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:55:40, 07-11-2011 ~gość: 85.89.189.xxx

    TAK to prawda szczesliwi zyja dluzej i radosniej,a smutek tak samo jak radosc widac na naszej twarzy.Cieszmy sie zyciem,badzmy radosni.szczesliwi ,a bedziemy piekniejsi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy