Strona głównaStyl życiaSzlumbergera czyli grudnik - kwiat na Boże Narodzenie

Szlumbergera czyli grudnik - kwiat na Boże Narodzenie

Szlumbergera (Schlumbergera) to roślina pełna radości i energii, którą zarazi nas podczas mroźnych grudniowych dni. Pochodzący z gorącej Brazylii okaz przenosi nas do miejsc, gdzie króluje karnawał i zabawa.
Szlumbergera znana jest również pod trzema innymi nazwami: kaktus bożonarodzeniowy, grudnik oraz zygokaktus. Nazwy te nie są przypadkowe. Szlumbergera miesiącami pozostaje uśpiona, aby nagle - w okresie między listopadem a styczniem - gwałtownie obsypać się pąkami i zakwitnąć. Kwiaty zdają się wtedy wprost eksplodować z wierzchołków pędów. To sprawia, że roślina ta idealnie nadaje się na poprawę nastroju w czasie krótkich i pochmurnych dni. Jest również idealnym prezentem dla osób ceniących klasykę z nutą ekstrawagancji. Doskonale odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach, rozświetlając je i wprowadzając radość i energię.

Szlumbergera. fot. Biuro Kwiatowe HolandiaRoślina ta nie tylko ładnie prezentuje się we wnętrzu. Nigdy nie zawodzi, każdego roku pięknie rozkwita tropikalnymi kwiatami. Występuje w bieli, różu (‘Naomi' czy ‘Dark Eva') i czerwieni (‘Zaraika'). Ilość pąków zdobiących roślinę zależy przede wszystkim od rozmiaru okazu. Mniejsze szlumbergery posiadają ok. 25 kwiatów, a bardziej dorodne mogą ich mieć nawet sto.

Szlumbergera jest odporna na wszelkie choroby i szkodniki. Należy ją podlewać umiarkowanie, nie dopuszczając do przesychania ziemi. W okresie kwitnienia szlumbergera wymaga temperatury ok. 10-14°C i odpowiedniego nasłonecznienia. W takich warunkach potrafi obficie kwitnąć przez 6-8 tygodni. Po przekwitnięciu należy ograniczyć ilość wody do minimum, a latem wręcz przerwać podlewanie na miesiąc. Chcąc przyspieszyć pojawienie się nowych pąków, należy postawić ją w zimnym miejscu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X