Strona głównaStyl życiaTe dwa czynniki mają wpływ na szanse na długowieczność kobiet

Te dwa czynniki mają wpływ na szanse na długowieczność kobiet

Holenderscy badacze wyróżnili dwa czynniki, które mogą mieć wpływ na długość osiąganego przez kobiety wieku - chodzi o wzrost i wagę.
Te dwa czynniki mają wpływ na szanse na długowieczność kobiet [Fot. staras - Fotolia.com]
Według uczonych z Uniwersytetu w Maastricht wysokie i kobiety mają wyższe szanse na świętowanie 90-tych urodzin niż ich niższe bardziej korpulentne rówieśniczki.

W latach osiemdziesiątych uczeni zgromadzili dane dotyczące wagi (w różnym wieku), oraz poziomu aktywności ludzi z grupy 55-69 lat. Okazało się, że kobiety, które dożyły do 90 lat, były średnio wyższe, ważyły mniej na początku badania i miały mniejszą wagę w dojrzałym wieku niż w wieku 20 lat. Przykładowo, panie mające powyżej 175 cm wzrostu odznaczały się o 31 proc. wyższym prawdopodobieństwem dożycia do 90-tych urodzin niż kobiety mierzące poniżej 160 cm wzrostu. Podobnej relacji nie odkryto w przypadku mężczyzn.

Jeśli chodzi o , u obojga płci była znacząca dla zwiększenia widoków na . W przypadku mężczyzn, ponad 90 minut ćwiczeń dziennie zwiększyło szanse osiągnięcia 90 lat o 39 proc. w porównaniu do panów poświęcających na wysiłek fizyczny mniej niż 30 minut. Ponadto każde pół godziny dodatkowych treningów dziennie oznaczało 5-procentowy wzrost prawdopodobieństwa świętowania 9 przeżytych dekad. Co do kobiet, aktywnośc fizyczna na poziomie 30 - 60 minut dziennie oznaczała wyższe o 21 proc. szanse skończenia 90 lat.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Epidemiology & Community Health.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 16:40:53, 10-02-2019 ~gość: 83.26.191.xxx

    Moja mama 156 cm wzrostu, raczej okrągła ale nie gruba dożyła 99 lat i jej siostry też umarły po 90 roku życia. Mama jadła najchętniej kapustę - bigos, kapuśniak, ziemniaki i boczek do chleba. Jadła z umiarem, ale i kieliszkiem nalewki nie pogardziła do późnej starości. Do 75 roku życia pracowała. Wychowała sie na wsi, na pewno jadła tam zdrowe, chociaż proste jedzenie. Wyjątek?
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć