Strona głównaStyl życiaTo, jak reagujesz na stresujące wydarzenie, przekłada się na twój stan zdrowia

To, jak reagujesz na stresujące wydarzenie, przekłada się na twój stan zdrowia

Osoby, które postrzegają stresujące sytuacje jako zagrożenie, są bardziej narażone na problemy zdrowotne i kiepskie samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, niż ci, którzy uznają takie sytuacje za wyzwanie.
To, jak reagujesz na stresujące wydarzenie, przekłada się na twój stan zdrowia
Eksperci ocenili poziom stresu, stanu zdrowia i dobrego samopoczucia u kilkuset sportowców. Według nich wyniki odnoszą się w równym stopniu do wszystkich pozostałych ludzi.

- Odkryliśmy związek między złym stanem i fizycznego a sposobem, w jaki dana osoba zazwyczaj postrzega stresujące sytuacje - mówi dr Lee Moore z Uniwersytetu w Bath.

- Im bardziej oceniasz jako wyzwanie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem i wyższym dobrostanem niż inni - dodaje dr Moore.

Negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia wynikające z postrzegania stresujących sytuacji jako zagrożenia obejmują zwiększone ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, a także naraża na choroby fizyczne, takie jak przeziębienie i grypa, jak również wiąże się z obniżonym poziomem . Wszystko to prawdopodobnie wynika z ciągłego poczucia przytłoczenia lub osłabionego .

Osoby, które które mają tendencję do postrzegania stresujących sytuacji jako zagrożenia, można uczyć strategii radzenia sobie, co pomoże tym ludziom postrzegać sytuacje tego rodzaju bardziej przychylnie - jako wyzwanie, a nie zagrożenie - co z kolei może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie w kolejnych latach.

- Od 15 lat badacze spekulują, że u ludzi, którzy zwykle nie mają zasobów, aby poradzić sobie w stresujących sytuacjach, zdrowie jest zagrożone, teraz jednak ta teoria została właściwie przetestowana, co pokazało związek między podejściem do stresu a stanem zdrowia - podkreśla dr Dr Rachel Arnold, współautorka badań.

Jak wskazuje dr Moore, dana osoba zazwyczaj ocenia stresujące wydarzenie na dwa sposoby: albo postrzega ją jako zagrożenie przekraczające jej możliwości poradzenia sobie, co skutkuje słabymi wynikami (na przykład w sporcie) i kłopotami ze zdrowiem, albo traktuje taka sytuację jak wyzwanie, które pomaga się rozwijać, co daje dobre efekty treningów i poprawia stan zdrowia.

- Większość ludzi będzie się wahać w sposobie oceny sytuacji, w zależności od jej szczegółów, jednak niektórzy znacznie częściej oceniają wszystkie stresujące okoliczności jako zagrożenie, a okazuje się, że ta tendencja ma związek z gorszym zdrowiem i samopoczuciem - podkreśla dr Moore.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy