Strona głównaStyl życiaUOKiK: Reklamy firm telekomunikacyjnych wprowadzają w błąd

UOKiK: Reklamy firm telekomunikacyjnych wprowadzają w błąd

Prezes UOKiK zakończył trzy postępowania przeciwko firmom telekomunikacyjnym wprowadzającym w błąd swoich klientów. Grzywnami ukarano operatora sieci telefonii komórkowej Orange – spółkę PTK Centertel, operatora sieci telefonii komórkowej Plus – spółkę Polkomtel oraz spółkę Tele2.
Wszystkie firmy zostały ukarane za kampanie reklamowe, które były niezgodne z prawem, bo dawały klientom fałszywy obraz reklamowanych ofert.

Według Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębskiej - Tomkiel kampania spółki PTK Centertel prowadzona w okresie Świąt Bożego Narodzenia pod hasłem „Bliskość tworzy święta” stanowiła nieuczciwą praktykę rynkową. Reklama sugerowała, że oferta specjalna obowiązuje na takich samych zasadach przez cały rok, podczas gdy tak naprawdę można było z niej korzystać tylko w czasie świąt: 24, 25, 26 i 31 grudnia oraz w Nowy Rok.

Zastrzeżenia Urzędu wzbudziła również akcja promocyjna spółki Polkomtel, na podstawie której konsumenci mogli sądzić, że kupią komputer wraz z modemem za symboliczną złotówkę, a w rzeczywistości cena ta dotyczyła jedynie modemu. W ocenie UOKiK hasło reklamowe „Laptop z modemem iPlus tylko za 1 zł” oraz umieszczenie grafiki z ceną 1 zł na ekranie komputera, a nie na modemie, mogło wprowadzać zainteresowanych ofertą klientów w błąd.

Spółce Tele2 również udowodniono stosowanie działań niezgodnych prawem. Dotyczyło to oferty „Darmowe rozmowy NON STOP - możesz dzwonić za darmo przez całą dobę, a Twój rachunek i tak pozostanie bez zmian”. Jak ustalono w toku postępowania, abonent w ramach tego planu taryfowego otrzymywał 2000 bezpłatnych minut miesięcznie na połączenia lokalne, międzymiastowe lub dostęp do Internetu przez modem, ale nie informowano go, że po ich wykorzystaniu usługi będą rozliczane według stawek określonych w cenniku.

Wszystkie trzy spółki zostały zobowiązane do publikowania przez sześć miesięcy decyzji Prezesa UOKiK na swoich stronach internetowych, muszą również dwukrotnie zamieścić w dzienniku ogólnopolskim ogłoszenie zawierające sentencję decyzji.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy